گروه های فرودست اجتماعی؛ قربانیان خطوط اول کرونا، آمار متوسط مرگ ومیرهای کرونایی درتهران 1.4درصد

به گزارش دیار سلمان، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران تراکم بالای جمعیت معتادان متجاهر را یکی از نقاط حساس شهر تهران اظهار داشت و گفت: مهار کرونا و قطع زنجیره بیماری در تهران به دلیل تکدی گران، زباله گردان و بچه ها کار، سخت است.

گروه های فرودست اجتماعی؛ قربانیان خطوط اول کرونا، آمار متوسط مرگ ومیرهای کرونایی درتهران 1.4درصد

به گزارش خبرنگاران، دکتر علیرضا زالی در نشست بررسی پیامدهای اجتماعی ناشی از همه گیری کووید با بیان اینکه کرونا دارای ابعاد سیاسی و اجتماعی است و استمرار آن امواج جدیدی از تغییرات اجتماعی ، سیاسی و اقتصادی را رقم زده است، یکی از مهم ترین ابعاد پیچیده این ویروس را ابعاد مختلف روان شناختی و اجتماعی کرونا ذکر کرد و اضافه کرد: هر کشوری در تناسب با اقلیم فرهنگی و اجتماعی رویکردهای مختلفی برای مقابله با این ویروس دارد.

وی با اشاره به تغییر دهک های اجتماعی و خطر به چالش کشیده شدن عدالت اجتماعی و اقتصادی در برخی مشاغل را در پاندمی کرونا، اختلال در برخی مشاغل، کم اشتغالی، بیکاری، گسترش فقر و به طور کلی ایجاد ناهمگونی متوازن را از پدیده های ناشی از کرونا بیان کرد.

به گفته فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، در فرآیندهای زیستی که یکی از مسائل ناشی از اپیدمی کروناست باید الگوهای سبک زندگی سالم بیش از پیش مورد توجه باشد.

زالی این را هم گفت که گروه های فرودست اجتماعی، نقاط آسیب پذیر کرونا هستند و این گروهها قربانیان خطوط اول کرونا هستند.

مشاغل غیررسمی، سکونت های غیر رسمی، حاشیه نشینی، جمعیت شناور در شهرهای مختلف کشور، تفاوت های مهم برخورداری در استان ها و نحوه توزیع سرانه بهداشتی، درمانی و اقتصادی از دیگر موارد کمک کننده به بحران کرونا بود که زالی به آن اشاره کرد.

وی با بیان اینکه چگالی بالای تهران این کلان شهر را با مسائلی در مهار کرونا روبرو کرده در این باره اضافه کرد: به طور مثال منطقه بهارستان و یا تهرانپارس تهران از متراکم ترین محلات کشور است. در عین حال روزانه یک میلیون جمعیت سیال وارد کلان شهر تهران می شوند، بدیهی است که تعداد زیادی از این افراد از گستره بحث های بهداشتی و روانی به دور هستند.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران در ادامه با بیان اینکه شرایط متفاوت اقتصادی تهران نیز مهار کرونا را دشوارتر کرده اظهار کرد: شرایط اقتصادی و اجتماعی در مناطق 22 گانه تهران نامتوازن است.

وی به پدیده حاشیه نشینی اشاره کرد که شهر تهران را احاطه کرده است و در این باره اظهار کرد: شتاب شهرنشینی و صنعتی شدن فراتر از آهنگ و ریتم اجتماعی است این مهم باعث شده تهران با رشد نامتقارن در برخی حوزه ها روبه رو شود.

زالی با اشاره به این که سکونت گاه های غیررسمی در تهران به 15 درصد رسیده تاکید کرد: تقریبا مشابه این پدیده اجتماعی در کالبد هیچ نقطه ای از کشور نیست.

وی در ادامه تراکم بالای جمعیت معتادان متجاهر را یکی دیگر از نقاط حساس شهر تهران ذکر کرد و ادامه داد: مهار کرونا و قطع زنجیره بیماری در تهران به دلیل تکدی گران ، زباله گردان و بچه ها کار، کار دشواری است.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران در بخش دیگری شیوع گسترده ویروس کرونا در تهران را یادآور شد و گفت: تهران گرانیگاه اقتصاد کشور است به شکلی که 25 درصد ازدرآمد ناخالص ملی و 52 درصد از اقتصادیات ها در تهران حاصل می شود این مهم می تواند تهران را با مسائلی روبه رو کند.

وی در انتها کاهش تاب آوری خانواده ها افزایش الگوی اضطرابی در پی قرنطینه های طولانی را یکی دیگر از مسائل کووید 19 بیان و اظهار امیدواری کرد که با تعامل بین سازمان ها و تمهیدات لازم مسائل ناشی از کرونا کاهش یابد.

آمار متوسط مرگ و میرهای کرونایی در تهران 1.4 درصد

دکتر زالی در ادامه از رشادت های کادر درمان و بهداشت کشورقدردانی کرد وگفت: رشادت های مدافعان سلامت در دوران کرونا جایگاه ممتاز اجتماعی تاریخی را برای کشور رقم زد.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران با بیان این که 92 درصد ازکانون های اجتماع معتادان متجاهر در استان تهران از شیوع پاندمی تا به امروز ساماندهی شده، گفت: تا کنون برخی از کمپ های معتادین بیش از سه بار مورد غربالگری قرار گرفته اند.

آمار 6 درصدی مرگ و میر در آسایشگاه های سالمندان تهران

دکتر زالی از حمایت همه جانبه گروههای بهداشت و روان و مراقبان سلامت در حوزه سلامت روان در دوان کرونا خبر داد و اضافه کرد: با توجه به این که بالاترین میزان آسایشگاه های سالمندان مربوط به تهران است، آمار مرگ و میر این مراکز به پایین تر از 6 درصد رسیده که این مهم رکورد جهانی تلقی می شود.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران در ادامه با بیان این که آزادی زندانیان در تهران بی سابقه و عدد قابل توجهی بوده است، به امنیت عمومی حاکم بر زندانها در دوران پاندمی کرونا اشاره کرد و تاکید کرد: مجموعه بهداشت و درمان استان تهران خیلی خوب عمل کرده اند، پایین ترین میزان مرگ و میر را در زندان های استان تهران داریم، بالاترین میزان غربالگری را در این مراکز داریم. زندانیان مبتلا به کرونا در بیمارستان های دانشگاهی خدمات منحصربفرد درمانی و بهداشتی را بدون هیچ معطلی و در کمترین بازه زمانی و بالاترین کیفیت دریافت کردند.

دکتر زالی با بیان این که از آغاز شیوع کرونا تا به امروز یک میلیون و صد هزار خانوار بسته های حمایتی دریافت کرده اند گفت: این حمایت ها کاملا با شناسایی و رعایت اصول کرامت انسانی انجام شده است.

دکتر زالی با بیان این که محله محوری و همبستگی اجتماعی در تهران با شیوع کرونا در حال شکل گیری است، ادامه داد: امروز بازگشت به هویت محلات در تار و پود تهران موج می زند.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران در انتها با بیان این که آمار متوسط مرگ و میر در تهران از ابتدای اسفند تا کنون در بیمارانی که به بخش درمانی مراجعه کرده اند، 2.45 درصد بوده است، گفت: اگر تمام مراجعین را از جمله بخش های سرپایی درمانی و بهداشتی را تواما باهم در نظر بگیریم این عدد به 1.4 می رسد که نشان می دهد این آمار در استان و شهر تهران از متوسط کشوری پایین تر است. این درحالیست که پیچیده ترین بیماران در تهران هستند و 108 بیمارستان در تهران درگیر فرآیند درمان مبتلایان به کرونا خدمت رسانی می کنند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 بهمن 1399 بروزرسانی: 15 بهمن 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 1518

به "گروه های فرودست اجتماعی؛ قربانیان خطوط اول کرونا، آمار متوسط مرگ ومیرهای کرونایی درتهران 1.4درصد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گروه های فرودست اجتماعی؛ قربانیان خطوط اول کرونا، آمار متوسط مرگ ومیرهای کرونایی درتهران 1.4درصد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید