بخش خصوصی برای توسعه روابط اقتصادی با قرقیزستان آماده است

به گزارش دیار سلمان، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: توسعه فعالیت های اقتصادی و روابط تجارت خارجی با کشورهای منطقه و همسایه در اولویت تلاش های دولت و بخش خصوصی ایران بوده و در این ارتباط، قرقیزستان از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

بخش خصوصی برای توسعه روابط اقتصادی با قرقیزستان آماده است

غلامحسین شافعی در دیدار با سفیر قرقیزستان در تهران که در اتاق مشهد انجام شد، از مشهد به عنوان نقطه توسعه مجموعه فعالیت های اقتصادی ایران با قرقیزستان یادکرد و اضافه نمود: از بدو به استقلال رسیدن قرقیزستان در آسیای مرکزی، نخستین فعال اقتصادی و تاجر ایرانی، از استان خراسان رضوی و شهر مشهد پا به عرصه تجارت در قرقیزستان گذاشت.

شافعی، قوانین مبتنی بر اقتصاد آزاد را مهم ترین شاخصه اقتصاد قرقیزستان دانست و اظهار کرد: این قوانین به نحو مطلوبی در این کشور برقرار است و یک نقطه قوت برای اقتصاد این کشور و ظرفیتی ارزشمند برای جذب سرمایه گذاری به شمار می آید و حتی چنانکه گفته شده، مقرر است تا این قوانین در جهت تعالی هر چه بیشتر، در شرف بازخوانی و تتازهنظر قرار بگیرد.

رئیس اتاق ایران، عضویت کشورمان در اتحادیه اقتصادی اوراسیا و پیمان شانگهای را عواملی برشمرد که می توانند دریچه ای تازه را به روی توسعه اقدامات اقتصادی ایران با قرقیزستان بگشایند و گفت: بخش خصوصی ایران مشتاق توسعه تعاملات اقتصادی با قرقیزستان است و اتاق بازرگانی آمادگی دارد در این رابطه همکاری لازم را به عمل آورد.

شافعی یادآور شد: در طول سالیان اخیر، تجار و سرمایه گذاران ایرانی در کشور قرقیزستان سرمایه گذاری کرده و اقدام به راه اندازی واحدهای تولیدی کرده اند و این انتظار وجود دارد که با شرایط تازه ایجادشده، شاهد استمرار این نوع حرکت و تعامل اقتصادی با قرقیزستان باشیم.

او زمینه فعالیت ایران با قرقیزستان را بسیار متنوع خواند و گفت: ارتباط تجاری دو کشور از حجم قابل توجهی برخوردار است و در بخش هایی همچون معدن، کشاورزی و صنایع کوچک و میانه، امکانات قابل توجهی برای همکاری طرفین وجود دارد.

منابع آبی قرقیزستان، ظرفیتی برای کشت فرا سرزمینی ایران

رئیس اتاق ایران در بخش دیگری از سخنانش، به منابع آبی کم نظیر کشور قرقیزستان اشاره و توضیح داد: این کشور از این حیث در موقعیتی ویژه جهت انجام فعالیت های کشاورزی واقع شده است. از سویی، نظر به کمبود منابع آبی در ایران، موضوع کشت فراسرزمینی چند سالی است که در کشورمان موردتوجه نهادهای متولی قرارگرفته و با توجه به ارتباط خوب دو کشور، ظرفیت تمرکز بر کشت فرا سرزمینی در قرقیزستان وجود دارد و باید تعاملات و مذاکراتی در همین رابطه میان بخش خصوصی و دولتی ایران و قرقیزستان انجام بگیرد.

شافعی همچنین با اشاره به کارنامه ایران در حوزه صادرات خدمات فنی و مهندسی به قرقیزستان و به ویژه شهر بیشکک، عملکرد شرکت های فعال در این بخش را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: در بحث ایجاد و توسعه راه های ارتباطی این کشور، اقدامات ارزنده ای از سوی شرکت های ایرانی در گذشته اجرا شده و می توان با برنامه ریزی برای آینده، از این ظرفیت قابل توجه در بخش خدمات فنی و مهندسی ایران استفاده نمود.

او به اهمیت صنعت حمل ونقل به ویژه حمل ونقل ریلی در توسعه ارتباطات دو کشور نیز اشاره کرد و اضافه نمود: کشورهای واسط ما در این موضوع اثرگذار هستند و مشکلاتی در این جهت وجود دارد که باید هر دو کشور طی مذاکره با کشورهای واسط، در راستای حل وفصل آن ها، اقدام کنند.

رئیس اتاق ایران با اشاره به اعلام خبر سفر قریب الوقوع وزیر امور خارجه قرقیزستان به کشورمان اضافه نمود: اهتمام ما بر این است که فعالان اقتصادی از این رویداد نهایت بهره را ببرند و برنامه جامعی نیز برای این دیدار تدارک خواهیم دید.

شافعی ضمن تقدیر از تلاش های تورداقون صدیق اف، سفیر قرقیزستان در تهران به جهت توسعه تعاملات اقتصادی، ابراز امیدواری کرد: با توجه به سیاست های دو دولت، بر حجم فعالیت های اقتصادی طرفین اضافه نموده شود و از امکانات و ظرفیت های موجود در راستای رونق بخشی به تعاملات، بهره لازم گرفته شود.

آماده همکاری های اقتصادی مشترک با ایران هستیم

سفیر قرقیزستان در تهران با اشاره به ارتباط 30 ساله دیپلماتیک بین ایران و کشورش مطرح نمود: ما با ایران مشترکات فرهنگی زیادی داریم و امیدواریم در آینده نزدیک بتوانیم مجامع تجاری و نمایشگاه هایی به مناسبت سی امین سالگرد روابط دیپلماتیک در دو کشور برگزار نماییم.

تورداقون صدیق اف در دیدار با رئیس اتاق ایران در اتاق مشهد، اضافه نمود: استان خراسان رضوی به عنوان یکی از منطقه ها پیشرفته اقتصادی ایران، نقشی ویژه در روابط دو کشور دارد. مشهد اولین شهر ایران بود که تجار قرقیز برای تجارت وارد آن شدند. این کلان شهر در توسعه اقتصادی دو کشور نقشی اساسی دارد.

او ادامه داد: اقتصاد قرقیزستان هم اکنون پویا و در حال رشد است و سرمایه گذاران از سراسر جهان به ویژه کشور دوست و همسایه، ایران در آن به طور گسترده حضور دارند. ما آماده همکاری های اقتصادی مشترک با ایران هستیم.

سفیر قرقیزستان اظهار کرد: در حال حاضر قرقیزستان آمادگی خود را برای توسعه همکاری ها از طریق سازمان دهی سرمایه گذاری مستقیم خصوصی ایران در پروژه های زیرساختی خود در زمینه هایی چون نیروگاه آبی، سدسازی، صنعتی و عمرانی، کشاورزی، صنایع تبدیلی، بهداشت و درمان و گردشگری اعلام می کند. ما تلاش های لازم را برای جذب تجار و گردشگران ایران به کشورمان انجام می دهیم. به ویژه برای جذب گردشگران، تسهیلاتی در صدور ویزا ارائه می دهیم.

او گفت: به منظور ایجاد شرایط دوطرفه، پرواز مستقیم مشهد- بیشکک باید راه اندازی شود و در این زمینه در حال تلاشیم. در نگاه اول، قرقیزستان کشوری کوچک با جمعیتی کم (حدود 6 میلیون نفر) است؛ اما کشور ما عضو بسیاری از سازمان های اقتصادی منطقه و بین المللی است که این مسئله، امکانات و ظرفیت های خوبی برای تجار خارجی فراهم می کند.

صدیق اف با اشاره به فرایند تسهیل شده برای سرمایه گذاران در قرقیزستان توضیح داد: دولت ما تلاش های لازم را برای حمایت از سرمایه گذاری های خارجی انجام می دهد و برای اتباع خارجی ظرفیت هایی برابر با سرمایه گذاران داخلی، فراهم می کند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 21 خرداد 1401 بروزرسانی: 21 خرداد 1401 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 2161

به "بخش خصوصی برای توسعه روابط اقتصادی با قرقیزستان آماده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بخش خصوصی برای توسعه روابط اقتصادی با قرقیزستان آماده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید