هشدار سازمان ملل درباره احتمال حمله بیولوژیکی در بحبوحه همه گیری کرونا

به گزارش دیار سلمان، دبیرکل سازمان ملل متحد همه گیری کووید-19 را تهدیدی برای حفظ صلح و امنیت بین الملل دانست و نسبت به احتمال حمله بیولوژیکی هشدار داد.

هشدار سازمان ملل درباره احتمال حمله بیولوژیکی در بحبوحه همه گیری کرونا

به گزارش دیار سلمان به نقل از ایرنا، آنتونیو گوترش با تاکید بر اینکه بیماری ناشی از ویروس کرونا به طور بالقوه به افزایش ناآرامی های اجتماعی و خشونت منجر می شود و توانایی ما در مبارزه با این بیماری را به شدت تضعیف می کند، افزود: بیماری همه گیر کووید-19 تهدید می کند که اعتماد بیشتر به نهادهای عمومی را از بین خواهد برد، به ویژه اگر شهروندان دریابند که مقامات آنها راه اشتباه رفته اند یا در حوزه بحران شفاف نیستند.

دبیرکل سازمان ملل متحد ادامه داد: نگرانی دوم این است که این بحران می تواند بحران اقتصادی مهمی را به خصوص در جوامع شکننده، کشورهای کمتر توسعه یافته و در حال گذار ایجاد کند. ناپایداری اقتصادی تاثیرات مخربی به ویژه برای زنان خواهد گذاشت که بیشتریت قریب به اتفاق آن بخش ها را تحت تاثیر قرار می دهد. تعداد زیادی از زنان سرپرست در شرایط درگیری به ویژه در برابر شوک های اقتصادی آسیب پذیر هستند.

گوترش اضافه کرد: نگرانی سوم به تعویق انداختن انتخابات، رفراندوم یا تصمیم گیری برای رای دادن حتی با اقدامات احتیاطی می تواند تنش های سیاسی ایجاد و مشروعیت را تضعیف کند. چنین تصمیماتی پس از رایزنی های گسترده با هدف اجماع انجام می شود. اکنون، زمانی برای فرصت طلبی سیاسی نیست.

وی چهارمین نگرانی را شکل گیری انگیزه ارتقای تفرقه و آشفتگی در بین برخی بازیگران برشمرد و یادآور شد: این مساله می تواند به تشدید خشونت و احتمالا اشتباه محاسباتی مخرب منجر شود که می تواند جنگ های جاری را عمیق تر و تلاش ها برای مبارزه با همه گیری را پیچیده تر کند.

دبیرکل سازمان ملل متحد نگرانی پنجم خود را زنده ماندن تهدید تروریسم یاد کرد و گفت: گروه های تروریستی ممکن است دریچه فرصتی برای حمله بیابند در حالی که توجه بیشتر دولت ها به همه گیری معطوف است.

گوترش همچنین هشدار داد: ضعف ها و عدم آمادگی ناشی از این بیماری همه گیر، پنجره ای را برای چگونگی بروز حمله بیوتروریستی فراهم می کند و ممکن است خطرات آن را افزایش دهد. گروه های غیر دولتی می توانند به سویه های ویروسی دسترسی پیدا کنند که می توانند منجر به ویرانی مشابه جوامع در سراسر جهان شوند.

وی نگرانی هفتم خود را تشدید موانع در تلاش های بین المللی، منطقه ای و ملی برای حل مناقشات دقیقا در مواقع مورد نیاز دانست و یادآور شد: بسیاری از فرایندهای صلح به دلیل واکنش جهانی به کووید-19 متوقف شده اند.

دبیرکل سازمان ملل متحد تاکید کرد: این محدودیت ممکن است بر عملکرد فرایندهای مختلف مبتنی بر اعتماد و همچنین توانایی ما در دیپلماسی بحران برای کاهش درگیری های احتاقتصادی ادامه یابد.

گوترش هشتمین نگرانی خود را از گسترش ویروس کرونا، تحریک یا تشدید مسائل مختلف حقوق بشری برشمرد و گفت: ما شاهد انگ، گفتار نفرت آمیز و رجحان طلبان سفید پوست و دیگر افراط گرایان هستیم که به دنبال بهره برداری از اوضاع هستند.

وی یادآور شد: ما در دسترسی به خدمات درمانی شاهد تبعیض هستیم. به ویژه پناهندگان و بی خانمان های داخلی آسیب پذیر هستند و جلوه های فزاینده ای از اقتدارگرایی از جمله محدودیت در رسانه، فضای مدنی و آزادی بیان وجود دارد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 12 خرداد 1399 بروزرسانی: 12 خرداد 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 1027

به "هشدار سازمان ملل درباره احتمال حمله بیولوژیکی در بحبوحه همه گیری کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار سازمان ملل درباره احتمال حمله بیولوژیکی در بحبوحه همه گیری کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید