ظریف: آمریکا به اجرای تعهدات بازگردد ایران بلافاصله پاسخ می دهد

به گزارش دیار سلمان، تهران (پانا) - وزیر امور خارجه ایران تاکید کرد آمریکا حق ندارد برای اجرای برجام شرط تعیین کند.

ظریف: آمریکا به اجرای تعهدات بازگردد ایران بلافاصله پاسخ می دهد

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ ساعت اینترنتی بیشتر بدانید.

به گزارش روابط عمومی وزارت امور خارجه، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی ان ان گفت: اگر طرفی حق داشته باشد برای اجرای توافق هسته ای شرط و شروط تعیین کند، آن طرف ایران است نه آمریکا.

ظریف اضافه کرد: هماهنگ کننده اتحادیه اروپا در کمیسیون مشترک می تواند بازگشت ایران و آمریکا را به توافق هسته ای تنظیم کند. ممکن است مکانیزمی برای هماهنگی و همگام سازی اقدامات ایران و آمریکا برای بازگشت به توافق هسته ای ایجاد شود.

وزیر امور خارجه درباره شرط های احتاقتصادی آمریکا برای بازگشت به برجام نیز گفت: شرط هایی که واشنگتن از آن برای بازگشت به توافق هسته ای سخن می گوید، هیچ معنایی ندارد.

ظریف تاکید کرد ما برای حفظ و اجرای توافق هسته ای جدی و از اراده سیاسی کافی برخودار هستیم و تصمیم رهبر معظم انقلاب در این خصوص واضح است.

وی اضافه کرد: دولت جو بایدن هنوز ساز و کار و نحوه بازگشت به توافق هسته ای را تعیین نکرده است، در حالی که آن ها زمان زیادی ندارند.

وی اضافه کرد: ایالات متحده باید حسن نیت خود را برای بازگشت به توافق هسته ای ایجاد کند چرا که ایالات متحده به دلیل تصمیم خودشان برای خروج از توافق هسته ای بدون به ریشه های موجود در داخل آن، خارج شد.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: از طرف دیگر ایران از سازوکارهای توافق هسته ای برای محدود کردن همکاری خود استفاده می کند، اگر بند 36 را بخوانید ما کاملا مطابق با توافق هسته ای عمل کردیم.

ظریف اضافه کرد: اکنون ایالات متحده باید دوباره به اجرای تعهداتش بازشود که در آن صورت ایران بلافاصله برای پاسخ دادن آماده خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه دراینجا زمان مطرح نیست، اظهار کرد: مساله این است که آیا ایالات متحده و دولت جدید می خواهد از سیاست های قدیمی، سیاست های شکست خورده دولت ترامپ پیروی کند یا خیر.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اضافه کرد: در این صورت می توانیم در مورد مساله دیگری که رئیس جمهوری بایدن مطرح کرده است بحث کنیم. توافق هسته ای بر اساس آنچه می توانستیم توافق کنیم و نمی توانستیم توافق کنیم، مورد مذاکره قرار گرفت.

ظریف ادامه داد: این توافقی است که اجرا شده است. ایالات متحده مجبور است آنچه در مورد آن توافق کردیم را بپذیرد. ما تصمیم گرفتیم که در مورد برخی موارد به توافق نرسیم، نه به این دلیل که آنها را نادیده گرفتیم بلکه به این دلیل که ایالات متحده و متحدانش برای انجام آنچه که لازم بود، آماده نبودند.

وی اضافه کرد: آیا ایالات متحده آمادگی دارد فروش سلاح به منطقه ما را متوقف کند، اگر می خواهد در مورد دفاعی ما صحبت کند؟ ما یک هفتم عربستان سعودی با دو و نیم برابر جمعیت، صرف دفاع می کنیم.

رئیس دستگاه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد: آیا ایالات متحده آماده کاهش صدها میلیارد دلار اسلحه ای است که به منطقه ما می فروشد؟ آیا ایالات متحده آمادگی دارد جلوی کشتار بچه ها در یمن را بگیرد تا بخواهد در مورد شرایط یمن صحبت کند؟ هنگام مذاکره در مورد توافق هسته ای، ایالات متحده برای بحث در مورد این مسائل آماده نبود.

ظریف اظهار کرد: به همین دلیل توافق کردیم که توافقی که بهای آن را پرداخت می کنیم، محدود کنیم. شما می دانید که محدودیت های خرید تسلیحات ایران برای 5 سال تمدید شد، این محدودیت در ماه اکتبر برداشته شد، زیرا ما در مورد مسائل منطقه توافق نکردیم و همچنین در مورد مسایل موشکی نیز توافق نکردیم.

وی با بیان اینکه در سال 2023 مساله موشک ها هم برطرف خواهد شد، اظهار کرد: طبق قطعنامه های قبلی، مساله موشکی زمانی موضوع خواهد شد اگر ایران توانایی تولید کلاهک جنگی را داشته باشد؛ بنابراین موضوع بی اهمیت و بی ربط خواهد بود.

رئیس تیم مذاکره کننده هسته ای ایران درباره اظهارات همتای آمریکایی خود که گفته بود اگر ایران به تعهداتش عمل کند، آن را بررسی خواهد کرد و سپس اقدام متناسب را انجام می دهد، گفت: هیچ مکان یا فرایندی برای همسان سازی اقدامات وجود ندارد تا بتوان کاری را با هماهنگی انجام داد.

ظریف اضافه کرد: همانطور که می دانید در داخل برجام، سازوکاری در نظر گرفته است. یکی از آنها کمیسیون مشترک است و کمیسیون مشترک دارای یک هماهنگ کننده است. هماهنگ کننده دارای دو عنوان است، پیش از این فدریکا موگرینی بود و اکنون جوسب بورل است.

وی ادامه داد: او یک عنوان تحت نماینده اتحادیه اروپا در موضوع سیاست دفاعی خارجی است و عنوان دیگر او، هماهنگ کننده کمیسیون مشترک است. او می تواند از هر دو عنوان برای آنچه که آمریکا و ایران باید انجام دهند، استفاده کند.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اضافه کرد: به وضوح، تمام اقداماتی که ایران انجام می دهد توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید و نظارت می شود. ما نشان داده ایم که ما به وعده های خود عمل می کنیم، طرفی که نتوانسته است نشان دهد که به وعده های خود عمل می کند ایالات متحده بوده است.

ظریف اظهار کرد: همانطور که گفتم ایالات متحده نیاز به اثبات حسن نیت خود دارد همانچنان که ما پیش از آن حسن نیتمان را اثبات کرده ایم. ما از محدودیت های توافق هسته ای دور هستیم برای اینکه ایالات متحده تلاش می کند یک جنگ اقتصادی کامل علیه ایران تحمیل کند.

وی شرح داد: اکنون اگر متوقف شود، ما به انطباق کامل برمی گردیم. برخی از مواردی که شما به هشت هزار پوند ذخیره اورانیوم غنی شده اشاره کردید، می تواند در کمتر از یک روز به مقدار قبلی بازشود، همچنان که پیش از این انجام دادیم، اورانیوم غنی شده را فرستادیم و در قبال آن کیک زرد دریافت کردیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران تاکید کرد: برخی موارد دیگر ممکن است چند روز یا چند هفته ها طول بکشد، اما بیش از زمان ایالات متحده برای عمل به دستورات اجرایی به منظور بازگرداندن فعالیت های حمل و نقل، بانکداری، نفت ایران و سایر موردی که رئیس جمهور ترامپ آن را نقض کرد، طول نمی کشد.

ظریف درباره قانون راهبرد لغو تحریم و اخراج بازرسان که از آن به عنوان نقض تعهدات ایران نام برده شد، هم گفت: این مواردی که انجام دادیم، نقض توافق از طرف ما نبود بلکه بخشی از کاهش تعهد ما بود.

وی اضافه کرد: زیرا اینها تعهدات داوطلبانه ای هستند که انجام می شوند، ما بازرسان را بیرون نمی ریزیم بلکه تعداد آنها را کاهش می دهیم. همان طور که می دانید امروز ایران سختگیرانه ترین فرایند بازرسی آژانس بین المللی انرژی اتمی را نسبت به هر کجای دیگر جهان دارد.

رئیس دستگاه سیاست خارجی ایران اظهار کرد: اقدامات ایران بارها و بارها مورد بازرسی بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار گرفته است. ما این مساله را محدود خواهیم کرد، اما راه حل بسیار ساده ای برای آن وجود دارد که بازگشت ایالات متحده به اجرای تعهدات خود، پیش از آن تاریخ است. آن تاریخ، یک روز مهم است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 11 اسفند 1399 بروزرسانی: 11 اسفند 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 1570

به "ظریف: آمریکا به اجرای تعهدات بازگردد ایران بلافاصله پاسخ می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف: آمریکا به اجرای تعهدات بازگردد ایران بلافاصله پاسخ می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید