خبرنگاران مقدمه شکست اسنپ بک

به گزارش دیار سلمان، تهران- خبرنگاران- روزنامه ایران در یادداشتی نوشت: آنچه در جلسه شورای امنیت سازمان ملل به ابتکار دولت امریکا رقم خورد، در حکم یک شکست سنگین برای امریکا و دونالد ترامپ و متقابلاً یک موفقیت برای دیپلماسی ایرانی بود چرا که اقدامی که امریکا در پی آن بود یعنی تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران بر خلاف توافق برجام، برهم زننده توافق هسته ای بود.

خبرنگاران مقدمه شکست اسنپ بک

سید محمد صدر کارشناس سیاست خارجی با درج یادداشتی در روزنامه ایران آورد: ابتکار ترامپ که در ابتدا از توافق هسته ای خارج شد و حالا به دنبال منتفی کردن یکی از بندهای برجام بود، مصداق رویکرد یکجانبه گرایی رئیس جمهوری امریکاست که مورد قبول اعضای شورای امنیت سازمان ملل قرار نگرفت. در حقیقت یک اجماع نسبی در دنیا وجود دارد که یکجانبه گرایی امنیت دنیای را به خطر می اندازد.

همچنان که با دیگر اقدامات ترامپ مثل خروج از سازمان ها و مجامع بین المللی هم همین واکنش های منفی دیده شده است. مشکل ترامپ این است که فکر می نماید با زورگویی و فشار می تواند خواسته های غیرمنطقی و غیرقانونی خود را به دیگران تحمیل کند. در این میان البته رأی کشورهای اروپایی و همراهی نکردن آنها با قطعنامه دولت امریکا واجد اهمیت بیشتری است. اروپایی ها برجام را ابتکار عمل خود می دانند. اگر چه وزیر خارجه وقت امریکا در مذاکرات منتهی به توافق هسته ای نقش برجسته ای یافت اما بنیان های این گفت وگوها با ابتکار اروپا و مشخصاً مسئول سیاست خارجی آن بود. بنابر این کشورهای اروپایی همچنان نسبت به حفظ اصل برجام دغدغه دارند چرا که آن را برای امنیت منطقه و حتی دنیا مهم می دانند. از همین رو رأی ممتنع آنها نشان دهنده آن است که قاره سبز هم از اقدامات و عملکرد دولت ترامپ رضایتی ندارد و به نظر می رسد به نوعی در انتظار نتیجه انتخابات ریاست جمهوری این کشور هستند.

اگر ترامپ شکست بخورد - انتخابات اگر همین امروز برگزار گردد ترامپ بازنده خواهد بود- اروپایی ها هم اراده خود برای عملی کردن تعهدات برجامی را سرعت خواهند بخشید. شکست ترامپ و پمپئو در شورای امنیت آن هم با آن کیفیت که تنها یک کشور کوچک با آن همراهی کرد، مقدمه ای است برای شکست سنگین تر کاخ سفید در برنامه بعدی خود یعنی استفاده از اسنپ بک یا مکانیسم ماشه که درصدد بازگرداندن همه تحریم ها علیه ایران است. در حال حاضرهم چین و روسیه و هم اروپایی ها یادآور شده اند که امریکا از برجام خارج شده و حق بهره بردن از سازوکارهای این توافق را ندارد. بنابر این از هم اکنون می توان پیش بینی کرد که امریکا در صورت توسل به این راه غیرقانونی یعنی اسنپ بک با یک افتضاح بین المللی دیگر روبه رو خواهد شد.

نکته دیگری که یادآوری آن مهم است اینکه دولت امریکا دشمن نظام جمهوری اسلامی ایران است و شکست او در هر صحنه ای قاعدتاً به نفع ایران است.توافق هسته ای برجام نشانه ای از فعال بودن دیپلماسی ایران بود و حالا شکست امریکا در شورای امنیت هم مصداق دیگری است از کارآمد بودن دیپلماسی دولت. اگر چه طیف هایی از مجموعه های سیاسی در ایران و مشخصاً مخالفان دولت همچنان بر بی فایده بودن برجام اصرار دارند، اما واقعیت آن است که توافق هسته ای در حکم سند و سد محکمی است که تهران در مواجهه با فشارهای حداکثری امریکا می تواند به آن استناد کند و در حقیقت دست بالا را در مناسبات بین المللی داشته باشد.

منبع: ایرنا
انتشار: 14 مهر 1399 بروزرسانی: 14 مهر 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 1275

به "خبرنگاران مقدمه شکست اسنپ بک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران مقدمه شکست اسنپ بک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید