شرکت ملی نفت: از زمان انقلاب تا به امروز یک تریلیون دلار نفت فروخته ایم

به گزارش دیار سلمان، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران بر ضرورت جذب و انتقال فناوری در این شرکت تأکید کرد و گفت: سرمایه زیرزمینی مزیت رقابتی ما (ایران) نیست. زمانی می تواند مزیت باشد که بتوانیم از آن برداشت و فراوری کنیم.

شرکت ملی نفت: از زمان انقلاب تا به امروز یک تریلیون دلار نفت فروخته ایم

به گزارش شانا،: محسن خجسته مهر امروز (دوشنبه، 29 آذرماه) در آیین گرامیداشت روز ملی پژوهش با بیان اینکه رویکرد شرکت ملی نفت و وزارت نفت در بخش فناوری و شرکت های دانش بنیان اشتراک گذاری است، اظهار کرد: صنعت نفت چند ویژگی مهم دارد؛ فراوریی، مالی علمی و جهادی است.

وی با بیان اینکه امروز در مجموع 1200 میلیارد بشکه معادل نفت خام منابع هیدروکربوری زیر زمین وجود دارد که در 400 مخزن نفت و گاز جای گرفته است، توضیح داد: مخازن نفت و گاز ایران در جهان پیچیده ترین مخازن هستند و شرایط فراوری نفت و گاز در جهان پیچیده تر شده و دوران فراوری نفت مقرون به صرفه به پایان رسیده است.

معاون وزیر نفت با اشاره به اینکه در شرایط کنونی کمتر از 30 درصد منابع موجود را با فناوری های موجود می توان برداشت کرد، گفت: این یک معنا دارد؛ اگر می خواهیم ذخایر موجود را به ثروت تبدیل کنیم باید از علم و فناوری بهره ببریم.

خجسته مهر با بیان اینکه علم و فناوری هم ثروت و هم قدرت می آورد، اگر اقتدار می خواهیم باید از علم و فناوری مدد بگیریم، افزود: از پیروزی انقلاب اسلامی تا به امروز بیش از یک تریلیون دلار نفت فروختیم، پرسش اساسی این است که سهم فناوری چقدر است؟

وی افزود: در شرکت ملی نفت ایران با توجه به تأکیدات اسناد بالادستی می خواهیم سهم قابل توجهی برای فراوری ثروت از مخازن زیرزمینی داشته باشیم و در این راه باید از حداکثر نقش فناوری استفاده کنیم، امروز می توانیم ادعا کنیم که باید ظرفیت جذب و انتقال فناوری را در کشور بالا ببریم.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با تأکید بر اینکه ذخایر هیدروکربوری مزیت مالی ما است، گفت: لزوماً سرمایه های زیرزمینی ما مزیت رقابتی ما نیست و زمانی مزیت می گردد که به مدد علم و فناوری تبدیل به ثروت گردد. برای صنایع بزرگ ما این عیب اساسی است که سهمی در فناوری نداشته باشند و این یک هشدار جدی است.

خجسته مهر از آمادگی این شرکت برای افزایش سهم فناوری در این صنعت اطلاع داد و با تأکید بر اینکه احتیاج اولویت دار در صنعت نفت، فناوری است، اظهار کرد: در بخش عرضه نیز باید با آمادگی کامل احتیاج شرکت ها را بشناسند. ما نیز باید مسائل اصلی نفت و گاز را جلو چشم شرکت های فناور قرار دهیم.

وی با بیان اینکه در دولت سیزدهم باید اتفاق جدیدی را در صنعت نفت و در بخش فناوری رقم بزنیم و ظرفیت زیادی در بخش های مختلف صنعت نفت وجود دارد تا الگوی بهینه مالی و قراردادی تدوین کنیم، گفت: در حال تدوین برترین الگوی بهینه مالی و قراردادی هستیم و در این راه از معاونت پژوهش و فناوری رئیس جمهوری یاری می گیریم.

منبع: فرارو
انتشار: 28 اسفند 1400 بروزرسانی: 28 اسفند 1400 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 2094

به "شرکت ملی نفت: از زمان انقلاب تا به امروز یک تریلیون دلار نفت فروخته ایم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرکت ملی نفت: از زمان انقلاب تا به امروز یک تریلیون دلار نفت فروخته ایم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید