خبرنگاران آمریکا: برداشتن تحریم های ناسازگار با برجام را می پذیریم

به گزارش دیار سلمان، نیویورک- خبرنگاران- سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، موضوع رفع کردن تحریم ها را یکی از محورهای اصلی مذاکرات وین دانست و گفت می پذیریم که تحریم های ناسازگار با برجام برداشته شوند.

خبرنگاران آمریکا: برداشتن تحریم های ناسازگار با برجام را می پذیریم

به گزارش خبرنگاران، ند پرایس در نشست خبری روز سه شنبه درباره لغو تحریم ها به ویژه آن هایی که در دولت ترامپ برچسب تروریسم هم بر آن سوار شد، این مطلب را عنوان کرد و اضافه نمود: این موضوع، یکی از محورهای اصلی گفت وگو در وین است.

وی اضافه نمود: دو گروه در وین در حال کار هستند، یکی از آنها به چگونگی بازگشت ایران به تعهدات خود می پردازد و گروه دیگر بر روی گام هایی که آمریکا باید برای کاهش تحریم ها بردارد تا به انطباق با تعهدات خود تحت برجام بازگردد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ادامه داد: درباره ارزیابی اطلاعاتی از مدت زمانی که ایران می تواند به سلاح اتمی دست یابد، اظهار نظر نمی کنم اما وقتی که برجام به طور کامل، موثر بود یعنی از ژانویه 2016 تا 2018، مدت زمان شکست، 12 ماه بود.

پرایس بدون اشاره به دلیل دور شدن ایران از تعهدات برجامی خود، مدعی شد: اکنون که ایران از تعهدات خود فاصله گرفته است، بر اساس گزارش های عمومی، زمان شکست تک رقمی شده و به کمتر از انگشتان یک دست رسیده است.این برای ما پذیرفتنی نیست.

وی اظهار کرد: ما باید اطمینان یابیم که هرچقدر امکان دارد، این مدت طولانی تر گردد و به صورت دائمی و تاییدشدنی، ایران هرگز نتواند به سلاح اتمی دست یابد. ما از برجام برای توافقی قوی تر و طولانی تر استفاده خواهیم کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا مدعی شد سایر نگرانی های ما نسبت به ایران بر کسی پوشیده نیست، اظهار کرد: این نگرانی ها نه تنها برای آمریکا برای جمع زیادی از متحدان و شرکای ما نگران نماینده است.

پرایس اظهار کرد: آنچه در وین جریان دارد، رسیدن به این نقطه است که چه کاری ایران برای انطباق با تعهداتش باید انجام دهد و چه گام هایی را آمریکا باید برای بازگشت به اجرای تعهداتش بردارد. ما به رسمیت می شناسیم که تحریم های ناسازگار با برجام باید برداشته شوند و کارگروه مربوطه هم در این زمینه کار می نماید.

وی با بیان اینکه پیش بینی مذاکرات مستقیم بین ایران و آمریکا را در وین نداریم هرچند که برای انجام آن کار حاضر هستیم، گفت:ما به روی دیپلماسی باز هستیم. ما می دانیم که با چشمانی روشن با دیپلماسی اصولی درگیر شویم حتی اگر کشوری همچون ایران تفاوتی عمیق داشته باشیم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ادعا کرد ایرانی ها خواهان مذاکرات غیر مستقیم شدند و ما هم با آن راحت هستیم اما نگفت که دولت بایدن شرط کاهش تحریم ها را مذاکره با ایران دانسته بود. همان کاری که دولت ترامپ خواهان آن بود.

مقامات ایران تصریح نموده اند در سایه تداوم فشار حداکثری حاضر به مذاکره نخواهند شد، ضمن آنکه برای توافق مذاکره شده، بار دیگر به میز نخواهند آمد.

ایران که خود یکی از اعضای باقی مانده برجام است، شرط بازگشت آمریکا به اتاق برجام را برداشتن کامل تحریم های آمریکا اعلام نموده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نشست وین را یک زمان واقعی هرچند غیرمستقیم برای تعامل میان ایران و آمریکا دانست که پیغام های آن توسط متحدان و شرکای آنها رد و بدل می شوند و اضافه نمود: البته که این گامی سازنده و مورد استقبال است. امیدواریم وقتی که از وین خارج می شویم درک بهتری از نقشه راه بازگشت متقابل به برجام داشته باشیم.

پرایس با اشاره به اظهارات انریکه مورا هماهنگ نماینده اتحادیه اروپا درکمیسیون مشترک، گفت: طبق اظهارات اتحادیه اروپا، مذاکرات کمیسیون مشترک، سازنده بوده است. می دانیم که یک مذاکرات سخت و گفت وگوهای سختی است اما یک گام درست رو به جلو است.

وی با بیان اینکه این تنها جهت دستیابی به وعده انتخاباتی بایدن در بازگشت متقابل به برجام است، گفت: دو گروه در وین مباحث را دنبال می نمایند که خلاصه آن عمل در برابر عمل است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اضافه نمود: ما در کمیسیون مشترک نبودیم اما مذاکرات وین را با اینکه مذاکره مستقیمی با ایران نداریم، یک گام سازنده می دانیم و از آن استقبال می کنیم.

منبع: ایرنا
انتشار: 7 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 1680

به "خبرنگاران آمریکا: برداشتن تحریم های ناسازگار با برجام را می پذیریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران آمریکا: برداشتن تحریم های ناسازگار با برجام را می پذیریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید