جنگ تجاری آمریکا و اروپا به حوزه امنیتی سرایت نخواهد کرد

به گزارش دیار سلمان، خبرنگاران- گروه بین الملل-جواد حیران نیا: ترامپ از همان زمان انتخابات ریاست جمهوری 2016، از توافقات تجاری آمریکا با دیگر کشورها به عنوان ضرباتی مهلک بر ساختار فراوری داخلی کشورش یاد می کرد.

جنگ تجاری آمریکا و اروپا به حوزه امنیتی سرایت نخواهد کرد

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

رئیس جمهور آمریکا در توئیتری در این زمینه نوشت: کسری تجاری 800 میلیارد دلاری که هر سال نصیب آمریکایی ها می گردد، حاصل سیاست ها و توافقات تجاری بسیار احمقانه ما است. کشورهای دیگر که سال هاست شغل ها و ثروت ما را می برند، به حماقت رهبران آمریکا می خندند.

از این رو وی روز آدینه فرمان افزایش تعرفه های واردات آلومینیوم و فولاد به آمریکا را امضا کرد؛ اقدامی که پیشتر مقام های اروپایی و بعضی نهادهای بین المللی آن را به منزله اقدام برای جنگ تجاری و جنگ تعرفه ای خوانده بودند و درباره عواقب آن هشدار دادند.

به گفته یک مقام ارشد کاخ سفید، قرار است از 23 مارس(14 روز دیگر) تعرفه های اعمالی روی آلومینیوم و فولاد وارداتی به آمریکا اعمال گردد. البته افزایش تعرفه واردات آلومینیوم و فولاد دو استثنا برداشته است. ترامپ دو کشور کانادا و مکزیک را که شرکای این کشور در توافقنامه نفتا هستند، از دایره افزایش تعرفه های مذکور مستثنی کرد. دلیل این اقدام رئیس جمهور آمریکا، ادامه داشتن مذاکرات دولت ترامپ با کانادا و مکزیک درباره تغییر دادن مفاد توافق نفتا است.

در این راستا خبرنگاران گفتگویی با پروفسور حسین عسکری استاد دانشگاه جورج واشنگتن آمریکا و مشاور پیشین وزارت دارایی عربستان سعودی تنظیم نموده که در ادامه می آید.

حسین عسکری مشاور وزیر دارایی(1978 میلادی) و مشاور پادشاه عربستان(ملک عبدالله) بوده و از او به عنوان معمار اقتصاد عربستان نیز یاد می نمایند. بنا بر اعلام بانک نیویورک عسکری اولین شخصی در دنیا بود که کاهش قیمت نفت به 40 دلار را پیش بینی نموده بود.

عسکری استاد تجارت بین الملل و امور بین المللی دانشگاه جرج واشنگتن آمریکا و رئیس مؤسسه تحقیقات و مدیریت دنیای است و رئیس پیشین دپارتمان تجارت بین الملل دانشگاه جرج واشنگتن بوده است. زمینه تخصصی و بحث های او در دانشگاه جرج واشنگتن بر اقتصاد، توسعه سیاسی و انسانی در خاورمیانه، اختلافات و جنگ ها در خاورمیانه، اقتصاد سیاسی نفت و اقتصاد اسلامی متمرکز است.

از سوابق اجرایی وی می توان به دو و نیم سال فعالیت در هیئت اجرایی صندوق بین المللی پول اشاره نمود. او در زمینه سیاست توسعه مالی، سیاست های نفتی و اقتصاد و تجارت بین الملل مشاور وزیران دارایی، رؤسای بانک های مرکزی، وزیران نفت و دیگر مقامات در خلیج فارس بوده است.

*همکاری آمریکا و اروپا بعد از جنگ دنیای دوم مبتنی بر رژیمهای تجاری، امنیتی و نظامی مشترک بود. ناتو یکی از این رژیم هاست. آیا تصور نمی کنید جنگ تجاری آمریکا و اروپا علاوه بر حوزه تجارت قابلیت سرایت به حوزه های نظامی و امنیتی را دارد؟

من باور ندارم که اعلامیه ترامپ به یک جنگ تجاری کامل منجر خواهد شد. اروپا همراه با دیگران با انتخاب محدودی روبرو بوده و نمی توانند آنچنان که باید تلافی نمایند. تعرفه های مورد نظر ترامپ با مخالفت جمهوریخواستاری مانند سناتور پل رایان از ایالت ویسکانسین و سناتور میچ مک کانل از ایالت کنتاکی روبرو شده است.

در واقع جمهوری خواستار نگران هستند که با بروز یک جنگ تجاری بالقوه، صندلی این حزب در انتخابات پیش روی کنگره که نوامبر 2018برگزار می گردد، تحت تاثیر قرار گرفته و نتوانند آراء مناسبی به دست آورند. بنابراین جمهوریخواستار برای اولین بار ترامپ را تحت فشار قرار می دهند.

اما در همین حال، پایگاه اصلی ترامپ از جمله کشاورزان نارضایتی خود را اعلام خواهند کرد. زمانی که ترامپ خبرهای بد مالی را بشنود در واقع او تمام خواهد شد. اقتصاد تنها چیزی است که ترامپ در حال حاضر به آن تکیه نموده و به آن جهت حفظ پست ریاست جمهوری احتیاج مبرم دارد.

ترامپ امتیازات حداقلی از اتحادیه اروپا، مکزیک، چین و کانادا دریافت خواهد نمود. او در آینده ای نزدیک سخنرانی پر از ایرادی خواهد داشت که در طی آن وی در خصوص تاکتیک های مذاکره ای که به وی جهت ایجاد مشاغل در امریکا و عقب نشینی از تعرفه ها یاری کرد و همچنین معرفی خود به عنوان مذاکره نماینده بزرگ که وعده های انتخاباتی اش را عملی می نماید یاد خواهد نمود.

با توجه به موارد بیان شده، تعرفه ها حتی اگر طولانی تر و مضرتر شوند به سایر حوزه ها به ویژه حوزه های نظامی و امنیتی سرایت نخواهند کرد. زیرا افرادی که این موسسات را اداره می نمایند معقول تر از پوپولیست ها هستند. آنها در مقابل حملات علیه همکاری نظامی و امنیتی امریکا و اتحادیه اروپا مقاومت خواهند کرد.

*محبوبیت راستگرایان در اروپا خطری برای همگرایی اتحادیه اروپاست. از سوی دیگر به قدرت رسیدن راستگرایان می تواند به باز شدن دست این کشورها برای روابط تجاری مستقل و فارغ از ملاحظات اتحادیه اروپا با امریکا منجر گردد. با توجه به این چشم انداز آینده اتحادیه اروپا را چگونه ارزیابی می کنید؟

شما کاملا درست می گویید، رشد جریان ناسیونالیسم یا جناح راست تهدیدی جدی علیه نهادهای اتحادیه اروپا و معماری آن خواهد بود. اما این باعث از بین رفتن سیاست های تجاری اتحادیه به عنوان یک بلوک نخواهد شد.

برای اینکه سیاست های تجاری مستقل توسعه یابد معماری اتحادیه اروپا باید در ابتدا یا حداقل در یک زمان تعیین عوض گردد. شما نمی توانید شاهد اتحادیه اروپا باشید اما اعضای آن سیاست های تجاری مستقل در پیش گیرند.

*ترامپ در اولین مرحله از عقب نشینی خود از طرح تعرفه برای فولاد و آلومینیوم، استرالیا و مکزیک را مستثنی کرد. آیا این موضوع ارزش نمادین دارد؟

ترامپ سعی می نماید با این کشورها با نرمی برخورد نموده و در طی مذاکرات نفتا که در حال حاضر در حال اجرا است امتیازاتی به دست آورد. من مطمئن هستم او امتیازاتی به دست خواهد آورد اما اینکه آیا آنها قابل توجه هستند یا خیر را کسی نمی داند.

در نهایت کسب امتیازات توسط ترامپ هر چند اندک جنبه تبلیغاتی خواهد داشت. هر زمانی که ترامپ امتیازاتی کسب نماید هر چند کوچک باشد فوری آن را در توئیت خود منتشر نموده تا بتواند پایگاه و طرفداران خود را تحت تاثیر قرار دهد.

او کسب امتیازات را با صدای بلند به عنوان بزرگترین، بهترین و زیباترین امتیازات در مذاکرات تجاری بیان خواهد نمود. پایگاه او برای چند هفته یا چند ماه این امتیازات را مورد توجه قرار می دهند؛ همانطور که آنها فاکس نیوز و توئیت رئیس جمهور را دنبال می نمایند.

در کل این استثناء یک ارزش نمادین نیز دارد مخصوصا قبل از انتخابات ماه نوامبر 2018 و وجود این احتمال که جمهوریخواستار ممکن است کنترل کنگره را در طی انتخابات میان دوره ای کنگره از دست دهند.

*جنگهای تجاری ظاهرا همکاری تجاری را به عنوان عنصر مهم لیبرالیسم که بر صلح تاکید می نماید، از بین می برد. آیا به نظر شما جنگ تجاری بین امریکا و اتحادیه اروپا ارزشهای لیبرال را تضعیف خواهد نمود؟

اگر واقعا یک جنگ تجاری کامل رخ دهد کاملا بله. اما من باور دارم که در دوره چهارساله ریاست جمهوری ترامپ و اگر مجددا انتخاب گردد و اگر جمهوریخواستار همچنان بر کنگره کنترل داشته باشند ارزشهای لیبرال به طور چشمگیری تضعیف خواهند شد با یا بدون جنگ تجاری.

ترامپ و جمهوریخواستار تهدید نماینده های واقعی ارزشهای لیبرال در سراسر دنیا هستند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 23 آبان 1398 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 579

به "جنگ تجاری آمریکا و اروپا به حوزه امنیتی سرایت نخواهد کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنگ تجاری آمریکا و اروپا به حوزه امنیتی سرایت نخواهد کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید