ترس بانک های خارجی از آمریکا مانع اصلی خرید واکسن های کرونا

به گزارش دیار سلمان، عبدالناصر همتی درباره مانع خرید واکسن کرونا، گفت: به دلیل فشار های آمریکایی ها بر بانک های اروپایی، آن ها از کار با ایران ترسیده اند و بانک مقصد در صورتی حاضر است پول را دریافت کند که مجوز اختصاصی و موردی توسط آمریکا صادر شود و تمام مراحل انتقال پول به صراحت در آن ذکر شود.

ترس بانک های خارجی از آمریکا مانع اصلی خرید واکسن های کرونا

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، این روز ها برآورد های زیادی در فضای رسانه ای کشور برای خرید واکسن کرونا مطرح شده است؛ مردم جزییات این موضوع را نمی دانند که مانع جدی برای خرید واکسن کرونا چیست. مشکل کجاست و چرا ایجاد شده است.

به دلیل وجود همین ابهامات مصاحبه کوتاهی با عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی با موضوع خرید واکسن کرونا و مسائل مترتب بر پرداخت هزینه های مربوطه انجام دادیم که در ادامه از نظر می گذرانید:

در روز های گذشته خبر های متفاوتی در رابطه با واکسن کرونا و پرداخت پول آن مطرح شده است. از یک طرف، آمریکا و برخی رسانه ها اعلام کرده اند که مجوز برای خرید واکسن کرونا صادر شده و برای خرید آن مسئله ای وجود ندارد؛ از طرف دیگر، جنابعالی اعلام کرده اید که در این راه موانعی که ناشی از تحریم هاست وجود دارد. لطفاً برای مخاطبان توضیح دهید که مشکل پرداخت پول واکسن کرونا چیست؟

اساساً خرید کالا های اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی به هیچ عنوان نباید مشمول تحریم باشند و نباید نیازمند دریافت هیچ مجوزی باشند. البته تمام تحریم های آمریکا علیه ایران از نظر ما نامشروع و خلاف حقوق بین الملل است و هیچ مبنای قابل قبولی برای آن ها وجود ندارد، اما دولت ترامپ در راستای سیاست فشار حداکثری یا به عبارت بهتر زورگویی و یک جانبه گرایی حداکثری، تمام قواعد حقوق بین الملل را زیرپا گذاشته که یکی از آن ها تحریم کل نظام مالی ایران و تمام بانک های ایرانی است.

همین که آمریکا بانک مرکزی و تمام بانک های ایرانی را تحریم می کند و صادرات نفت، محصولات پتروشیمی و سایر اقلام صادراتی ایران را تحریم می کند، نشان دهنده این است که هیچ حد و مرزی در اعمال فشار علیه مردم ایران قائل نیست.

دروغگویی آمریکا در این ادعا که واردات دارو و غذا و اقلام بشردوستانه برای ایران تحریم نیست، با کمی تأمل روشن می شود. فرض کنیم آمریکایی ها در اعمال سیاست فشار حداکثری پیروز می شدند و می توانستند، صادرات نفت و سایر اقلام را به صفر برسانند (البته مشخص شد که پیروز نشدند و هیچ وقت پیروز نخواهند شد)، اما اگر این اتفاق می افتاد، واردات دارو و غذا با چه منابعی باید انجام می شد؟ کشور برای اینکه بتواند واردات انجام دهد نیاز به صادرات دارد.

بدون صادرات چگونه می توان واردات انجام داد؟ آمریکایی ها از سوی دیگر اعلام کرده اند که تمام بانک ها و موسسات مالی ایران تحریم هستند. واردات اقلام بشردوستانه نیاز به بانک دارد. بدون بانک چگونه می توان واردات انجام داد؟ البته همانطور که گفتم، تمام سیاست های تحریمی دولت ترامپ تا به امروز شکست خورده است و اگرچه مسائلی برای مردم عزیز کشورمان ایجاد شده، اما اهدافی که از این سیاست دنبال می کردند هیچکدام محقق نشده است.

اجازه دهید به طور خاص به موضوع واکسن کرونا بپردازیم. آیا در مورد خرید واکسن کرونا مانعی برای پرداخت پول از طرف ایران وجود دارد؟

وزارت بهداشت ایران، برای خرید واکسن کرونا توافقاتی با کوواکس داشته است. مبلغ مشخصی هم باید از طرف ایران پرداخت شود که بخشی از آن به عنوان پیش پرداخت باید به حساب ذینفع در یک بانک اروپایی پرداخت شود. علی الاصول، همین که این پرداخت برای واکسن کروناست و فرستنده و ذینفع پول هم مشخص است باید کفایت کند و نباید هیچ دلیل و سند دیگری برای این موضوع نیاز باشد.

مورد مصرف واکسن کرونا مشخص است و هیچ کارکرد دیگری ندارد. اما به دلیل فشار هایی که آمریکایی ها بر بانک های مختلف اروپایی آورده اند و آن ها را از کار با ایران ترسانده اند و جریمه های بسیار سنگینی را علیه آن ها تحمیل کرده اند، بانک مقصد در صورتی حاضر است پول را دریافت کند که مجوز اختصاصی و موردی توسط آمریکا صادر شود و تمام مراحل انتقال پول به صراحت در آن ذکر شود.

در حال حاضر، مجوزی که صادر شده است مربوط به تبدیل منابع ایران در بانک های کره جنوبی از وون به دلار آمریکا از طریق یک بانک آمریکایی و سپس انتقال آن به بانک مقصد است.

در این مجوز هم هیچ تضمینی برای رسیدن پول به مقصد وجود ندارد. آمریکایی ها به صراحت قید کرده اند که هر لحظه و در هر مرحله می توانند مجوزی که صادر کرده اند را لغو کنند. این می تواند شامل مرحله ای باشد که پول به صورت دلار آمریکا نزد یک بانک آمریکایی است.

سوال اینجاست که اگر خرید دارو و غذا تحریم نیست، لغو مجوزی که برای این کار صادر می شود چه معنایی می تواند داشته باشد؟ نکته دیگر اینجاست که آمریکایی ها یک مجوز عمومی برای اقلام بشردوستانه صادر کرده اند که بانک های خارجی حاضر به پذیرش آن نیستند. البته بانک های خارجی با ایران دشمنی ندارند و علاقه مند هستند که این گونه جابجایی را انجام دهند، اما ترس آن ها از عملکرد آمریکا و سابقه بد آمریکاست که در بسیاری از موارد، بانک ها را به دلایل واهی و به خاطر انجام تراکنش های مالی، میلیارد ها دلار جریمه کرده اند.

چرا به جای استفاده از منابع کره، از منابع دیگری استفاده نمی شود که راحت تر بتوان به حساب مقصد منتقل کرد؟

به نکته مهمی اشاره کردید. اساساً چرا باید مجوز صادر شده ایران را محدود به استفاده از منابع مشخصی کند؟ ایران در کشور های مختلف منابع دارد و بنا به تشخیص و تصمیم خود باید بتواند از هر منبعی که در اختیار دارد برای خرید واکسن استفاده کند.

بانک مرکزی مسئله ای با استفاده از کانال های مختلف برای پرداخت ندارد و می تواند این کار را انجام دهد. آمریکا تلاش کرده است که مجوز را به نحوی صادر کند که از غیرعملیاتی ترین کانال باشد و در نهایت، خرید واکسن محقق نشود، اما در ظاهر بتواند بگوید که مشکل و مانعی ایجاد نکرده است.

این سوال هم مطرح شده است که اگر آمریکا برای واردات دارو و اقلام پزشکی مانع ایجاد می کند؛ چطور سایر دارو ها به کشور وارد می شوند و موجود هستند؟

سایر اقلام دارویی، تولیدکنندگان و عرضه کنندگان متعددی دارند و علی رغم تحریم ها، تلاش می شود تا از کانال های مختلف پرداخت های آن ها انجام شود و آن اقلام وارد کشور شوند.

البته آمریکایی ها اگر بفهمند که وجه مربوط به سایر اقلام دارویی چگونه پرداخت خواهد شد و بدانند که می توانند با کمبود آن اقلام، برای بخش قابل توجهی از مردم مشکل ایجاد کنند، قطعاً مانع از انتقال آن دارو ها نیز خواهند شد. خوشبختانه، با راه حل هایی که اتخاذ شده است، پرداخت های مربوط به آن ها از کانال هایی که برای آمریکا قابل رصد و تحریم نیست انجام می شود.

دولت ترامپ به گمان خود فرصتی به دست آورده که می تواند با مانع تراشی و ممانعت از انجام پرداخت، بخش قابل توجهی از مردم را دچار مشکل کند و سیاست شکست خورده فشار حداکثری را اجرایی کند.

با این حال، همانطور که قبلاً هم گفتم این سیاست، نتیجه ای ندارد و تنها سابقه آن ها نزد مردم ایران خراب تر خواهد شد. از سوی دیگر این اطمینان را به مردم می دهیم که خرید واکسن از دیگر کشور ها که مورد تایید وزارت بهداشت باشد در دستور کار خواهد بود و امیدواریم به زودی خبر های خوشی در این زمینه اعلام کنیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 بهمن 1399 بروزرسانی: 4 بهمن 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 1494

به "ترس بانک های خارجی از آمریکا مانع اصلی خرید واکسن های کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترس بانک های خارجی از آمریکا مانع اصلی خرید واکسن های کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید