افزایش حضور نظامی ناتو در دریای سیاه اقدامی علیه روسیه است

به گزارش دیار سلمان، خبرنگاران - گروه بین الملل - آذر مهدوان: به دنبال تشدید تنش ها میان روسیه و ناتو و متشنج شدن اوضاع اوکراین شاهد تحرکاتی در دریای سیاه هستیم. به عنوان مثال روسیه اخیراً رزمایش دریایی خود را در دریای سیاه انجام داده و انگلیس هم اعلام نموده که ماه آینده دو ناو جنگی راهی دریای سیاه خواهد نمود.

افزایش حضور نظامی ناتو در دریای سیاه اقدامی علیه روسیه است

از طرفی افزایش تنش میان روسیه و اعضای ناتو تبدیل به ابزاری برای آمریکا جهت قدرت نمایی و تثبیت حضور خود در دریای سیاه و در نتیجه محدود کردن روسیه در این دریا شده است.

به همین دلیل از نظر کارشناسان، آمریکا در حال ایجاد جبهه ای علیه روسیه در دریای سیاه است. اما سوال اصلی این است، با توجه به اینکه تنگه های بسفر و داردانل دریای سیاه تحت حاکمیت دولت ترکیه است و شناورهای دیگر کشورها برای عبور از این تنگه احتیاج به اجازه ترکیه دارند، تأثیر این تنش ها در شرایط ترکیه در دریای سیاه چگونه خواهد بود.

خبرنگاران در مورد تحولات اخیر در دریای سیاه تبادل نظریی را با پروفسور نورشین آتش اوغلو گونِی، عضو هیئت سیاست گذاری ریاست جمهوری ترکیه انجام داده است که در ادامه از نظر می گذرد:

*از زمانی که جو بایدن بر کرسی ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا تکیه زده است، شاهد افزایش حضور نظامیان کشورهای عضو ناتو در دریای سیاه هستیم. دلیل این امر چیست؟ آیا می توان این را اقدامی علیه روسیه ارزیابی کرد؟

بله؛ افزایش حضور نظامی ناتو از سوی آمریکا اقدامی علیه روسیه است. این اقدام را می توان به عنوان سیاست بازدارندگی ناتو علیه روسیه در دریای سیاه ارزیابی کرد. آمریکا میخواهد حضور روسیه را در این بستر دریایی محدود کند.

با افزایش تنش در دریای سیاه، غرب هم با رفتارها و اقدامات خود قصد ممانعت از اجرای سیاستهای روسیه مقابل اوکراین را دارد. انعکاس اخبار مربوط به ورود دو ناو جنگی انگلیس به دریای سیاه در روزهای آینده جزء همین اقدامات هست.

*در حالی که گفته می گردد دو ناو جنگی انگلیس وارد دریای سیاه خواهد شد روز گذشته روسیه رزمایش دریایی در دریای سیاه انجام داد. آیا این رزمایش ها نمی تواند عامل افزایش درگیری گردد؟

بعید می دانم این رزمایش ها موجب افزایش تنش گردد. ناتو نیز رزمایش هایی در دریای مدیترانه شرقی انجام می دهد. این رزمایش ها صرفاً حامل پیغام های سیاسی دولتها به یکدیگر است.

*بعضی از کارشناسان معتقدند آمریکا در دریای سیاه با ترغیب ترکیه، رومانی و بلغارستان که از اعضای ناتو هستند و همچنین با ترغیب اوکراین و گرجستان به عنوان کشورهایی که در حال همکاری با ناتو هستند، در حال ایجاد ائتلافی علیه روسیه در دریای سیاه است. ارزیابی شما چیست؟ ترکیه در این موضوع چگونه اقدام خواهد نمود؟

بله درست است؛ آمریکا به وسیله ناتو میخواهد حضور خود را در دریای سیاه افزایش دهد. اما واقعیت این است که آمریکا جزو کشورهای حاشیه دریای سیاه نیست و با توجه به کنوانسیون منترو تمامی کشتی های جنگی فقط با اجازه ترکیه حق عبور از تنگه های دریای سیاه (داردانل و بسفر) را دارند. به همین دلیل ترکیه به عنوان قدرت غالب در تنگه های دریای سیاه به اجرای تمام مفاد این کنوانسیون ادامه خواهد داد.

*ادامه تنش در دریای سیاه میان روسیه و آمریکا، کشورهای حاشیه این بستر دریایی به خصوص ترکیه را چگونه تحت تأثیر قرار خواهد داد؟

قطعاً ادامه تنش در دریای سیاه ترکیه را نیز تحت تأثیر خواهد گذاشت و ترکیه خواستار چنین تنشی نیست. برای همین آنکارا سعی دارد برای کاهش تنش در دریای سیاه مسیرهای دیپلماسی را هموار کند و هم اکنون در حال مذاکره و تبادل نظر با طرف های مورد نظر است. البته حاکمیت ترکیه بر تنگه های ورودی دریای سیاه ابزار گرانبهایی برای دولت آنکارا جهت مقابله با افزایش اختلاف در این دریا است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 2 خرداد 1400 بروزرسانی: 2 خرداد 1400 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 1727

به "افزایش حضور نظامی ناتو در دریای سیاه اقدامی علیه روسیه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش حضور نظامی ناتو در دریای سیاه اقدامی علیه روسیه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید