10 نکته فوق العاده برای خواباندن نوزاد

به گزارش دیار سلمان، خواباندن نوزاد می تواند یکی از چالش های بزرگ والدین باشد. نکاتی که در ادامه برای بهبود خواب نوزاد نوشته ایم، به شما یاری می نماید تا این چالش را پشت سر بگذارید و شب های خود را پس بگیرید.

10 نکته فوق العاده برای خواباندن نوزاد

بچه دار شدن می تواند از جهات زیادی فوق العاده و هیجان انگیز باشد، اما چالش های کوچک و بزرگی نیز به همراه دارد. بزرگ کردن بچه ها سخت است، به خصوص در روزهای اول که شما خسته هستید و احتیاج به خواب و استراحت بیشتری دارید. خبر خوش این است که این روزها همیشگی نیستند و مرحله بی خوابی های شبانه تمام می گردد. این مقاله می تواند به بخشی از نگرانی های شما پاسخ دهد.

راهنمای خواباندن نوزاد ؛ چگونه یک نوزاد تازه متولد شده را بخوابانیم؟

تمام چیزهایی که برای خوابیدن بهتر نوزاد به آن احتیاج دارید:

  • از خستگی بیش از حد خودداری کنید.
  • یک محیط خواب آرامش بخش بسازید.
  • نوزاد را قنداق کنید.
  • اتاق خواب را خنک نگه دارید.
  • تعویض پوشک شبانه را سریع انجام دهید.
  • مسئولیت های خواباندن کودک را با همسرتان تقسیم کنید.
  • از پستانک بهره ببرید.
  • نسبت به چرت های روزانه انعطاف پذیر باشید.
  • یک روتین ثابت برای قبل خواب داشته باشید.
  • شکیبا و ثابت قدم باشید.

در ادامه شرح می دهیم که چگونه این نکات را عملی کنید.

با اولین نشانه های خواب آلودگی، سریع دست به کار شوید

زمان بندی بسیار مهم است. اگر با فهمیدن اولین نشانه های خواب آلودگی، فرزندتان را در گهواره قرار دهید، می توانید چرخه طبیعی خواب او را تنظیم کنید. این کار باعث می گردد که وقتی کودکتان را در گهواره قرار می دهید، ملاتونین هورمون قدرتمند خواب در بدن او افزایش پیدا کند و با کمترین ناراحتی به خواب رود.

در مقابل اگر زمان زیادی صبر کنید و نوزاد شما بیش از اندازه خسته گردد، نه تنها سطح ملاتونین در بدن کاهش می یابد، بلکه مغز آن ها آغاز به ترشح هورمون های بیداری مثل کورتیزول و آدرنالین می نماید. همین موضوع خواباندن نوزاد را سخت می نماید و نمی گذارد که او یک خواب طولانی و کامل داشته باشد و کمی بعد دوباره بیدار می گردد.

بنابراین وقتی که کودک شما ساکت است، علاقه ای به محیط اطراف خود نشان نمی دهد یا به جایی خیره شده است؛ احتمالا زمان خواب او فرا رسیده است. البته باید بدانید که بدن نوزادان تا حدود 2.5 تا 3 ماهگی، اندازه زیادی ملاتونین ترشح نمی نماید. بنابراین در هفته های اولیه، تنظیم زمان خواب و بیداری آن ها به نشانه های بیرونی ای که شما ارائه می دهید، وابسته است.

یک محیط خواب آرامش بخش درست کنید

پرده های کشیده شده و پخش کردن صدای سفید، اتاق کودک را شبیه رحم مادر می نماید. نیمی از خواب کودک مربوط به مرحله REM یا حرکت سریع چشم ها است. این همان مرحله ای است که رویا دیدن در آن اتفاق می افتد و خواب کودک سبک است؛ به همین علت تقریبا هر چیزی می تواند او را بیدار کند؛ مثل زنگ موبایل شما در سالن نشیمن یا صدای بلند خنده های شما.

با استفاده از دستگاه صدای سفید می توانید از بیدار شدن فرزندتان جلوگیری کنید؛ زیرا مانع از شنیده شدن صداهای بیرون از اتاق می گردد. اندازه بلندی صدا را می توانید با صحبت کردن بیرون از اتاق، امتحان کنید. البته توجه کنید که این دستگاه باید سروصدا را کاهش دهد، نه این که به طور کامل آن را قطع کنید.

قنداق کردن را امتحان کنید

یکی از راه های عالی برای خواباندن نوزاد استفاده از قنداق است که مانع از بیدار شدن او می گردد. لیندا اشمولویتز، کارشناس اجتماعی و بنیان گذار گروه مادران تازه شیکاگو و مشاوران خواب می گوید: اولین توصیه ام به مادرها قنداق کردن است، ولی بیشتر آن ها می گویند که آن را امتحان نموده اند و کودکشان از آن متنفر بود. باید بدانید که خواب نوزاد در هفته های اول، بسیار تغییر می نماید؛ برای مثال، روشی که نوزاد در چهار روزگی از آن متنفر بود، ممکن است در چهار هفتگی جواب دهد. حتی خود شما هم با تمرین کردن در این مدت، می توانید بهتر از قبل عمل کنید.

کاملا طبیعی است که در چند بار اول، قنداق را خیلی شل ببندید یا با گریه کردن فرزندتان، احساس ناامیدی کنید. اما باور کنید تا زمانی که کودکتان آن قدر کوچک است که نمی تواند بچرخد، ارزش دوباره امتحان کردن را دارد. سبک های مختلف قنداق کردن را امتحان کنید تا بفهمید نوزاد با کدام یک از آن ها راحت تر است.

دمای اتاق را پایین تر بیاورید

برای اطمینان از استراحت راحت کودکتان و پیشگیری از SIDS (سندرم مرگ ناگهانی نوزاد) و خطرات دیگر، دمای اتاق خواب کودک را کمتر کنید. به طور کلی، همه ما، از جمله نوزادان، در محیط خنک بهتر می خوابیم. اگر نگران بیش از اندازه سرد شدن اتاق هستید، می توانید این راه را امتحان کنید: دست خود را روی قفسه سینه نوزاد بگذارید، اگر گرم بود یعنی دمای اتاق مناسب است.

برای تعویض پوشک شبانه آماده باشید

این که در نیمه های شب و بعد از خیس شدن پوشک فرزندتان، در تاریکی در پی تشک یا ملحفه تمیز باشید، بسیار طاقت فرساست. روشن کردن چراغ ها هم ممکن است او را به طور کامل بیدار کند و خواباندن دوباره او می تواند تا ابد طول بکشد.

یکی از کارهایی که در خواباندن نوزاد به شما یاری می نماید، آماده کردن وسایل لازم قبل از خواب است. می توانید به جای استفاده از یک تشک، از دو یا سه لایه بهره ببرید. به این ترتیب که بر روی جای خواب اصلی کودک، یک پد ضدآب و یک لایه پتو یا تشک دیگر قرار دهید. با این کار دیگر احتیاجی نیست که در کشوها دنبال پتوی تمیز بگردید یا چراغ را روشن کنید، تنها کافی است لایه بالایی و پد ضدآب را بردارید. بعلاوه یک لباس تمیز، قنداق، پوشک تازه و هر چیزی که کودکتان برای خواب راحت به آن احتیاج دارد، در دسترس قرار دهید.

به نوبت کار کنید

علتی ندارد که با هر بار بیدار شدن نوزاد، هم شما و هم همسرتان بیدار بمانید. برای مثال شما می توانید از ساعت 10 تا 2 بامداد بخوابید و در این مدت، همسرتان مواظب کودک باشد و بعد از ساعت 2، شیفت بیداری تان را عوض کنید. حتی اگر برای شیردهی بیدار می شوید، اجازه دهید همسرتان قبل از آن، پوشک فرزندتان را عوض و او را آرام کند. با این روش، هر کدام از شما می تواند 4 تا 5 ساعت به طور کامل استراحت کند. این خواب باکیفیت تفاوت بسیار زیادی در زندگی شما به عنوان والدین ایجاد می نماید.

از ترفند پستانک بهره ببرید

این که کودک شما به خاطر کثیف شدن پوشکش یا گرسنگی گریه می نماید، کاملا قابل درک است؛ اما این که در نصفه شب به خاطر پیدا نکردن پستانکش از خواب بیدار گردد، برای همه ناراحت نماینده است. می توانید به فرزندتان یاد دهید که خودش آن را پیدا کند. برای مثال؛ می توانید چند پستانک را در گوشه ای از گهواره قرار دهید، و هر بار که یکی از آن ها را گم کرد، به او یاری کنید تا دستش را به گوشه تخت برساند، پستانک دیگری پیدا کند و دوباره بخوابید. بسته به سن فرزندتان، باید بتواند در حدود یک هفته این موضوع را یاد بگیرد.

در خصوص چرت زدن های نوزاد استرس نداشته باشید

بله ثبات مهم است و امن ترین جا برای خوابیدن کودک، تخت و گهواره است، اما بیشتر بچه ها زیر 6 ماه، همواره آن جا چرت نمی زنند؛ بنابراین اگر روی سینه تان، کریر یا صندلی ماشین به خواب رفتند تا زمانی که هوشیار هستید و آن ها را دیدن می کنید، خودتان را سرزنش نکنید. این که چرت های روزانه بچه ها در 6 ماه اول، کمی نامنظم باشد، آسیبی به خواب شبانه آن ها نمی زند. بیشتر بچه ها تا 5 یا 6 ماهگی خواب تنظیم شده ای ندارند و حتی در آن موقع هم، برخی از آن ها ممکن است در این باره مقاومت نمایند.

یک روتین ثابت قبل از خواب داشته باشید

بروک نال، مشاور خواب و بنیان گذار Sleepy on Hudson می گوید: یک روتین ثابت قبل از خواب می تواند در خواباندن نوزاد معجزه کند. ترتیب این روتین به عهده شماست، اما معمولا شامل یک حمام آرامش بخش، خواندن داستان و در آخر شیر دادن می گردد. من دوست دارم یک ماساژ سریع با لوسیون هم به روتین اضافه کنم. با ملایمت زانوها، مچ دست و پا و شانه های کودک را با ملایمت ماساژ دهید. حالا می توانید آخرین کارهای بستن اتاق کودک را انجام دهید: چراغ ها را خاموش کنید، کمی کنار تخت راه بروید و در آخر نوزادتان را به آرامی در تخت بگذارید. با یک روتین ثابت به او نشان می دهید که حالا وقت خواب است.

آرام و شکیبا اما ثابت قدم باشید

اگر به حرف دوست ها و اطرافیانتان درباره این که فرزندشان در دو ماهگی در طول شب می خوابید، گوش کنید، تنها استرستان بیشتر می گردد. تا حد ممکن از مقایسه های بی فایده دوری کنید. برای خواباندن نوزاد و حل چالش های کودکتان، احتیاج به کمی مشاهده درست، آزمون و خطا و انعطاف پذیری دارید. خواب بچه ها در طول زمان تغییر می نماید. اگر فرزندتان در دو ماهگی خواب خوبی ندارد، به این معنی نیست که در دو سالگی هم به همین شکل باشد. فقط صبر کنید و اجازه دهید که زمان بگذرد.

منبع: Parents

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 30 شهریور 1402 بروزرسانی: 30 شهریور 1402 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 2392

به "10 نکته فوق العاده برای خواباندن نوزاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 نکته فوق العاده برای خواباندن نوزاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید