یارانه پرداختی قیمت برق به صنایع بزرگ کاهش یافت

به گزارش دیار سلمان، سخنگوی صنعت برق کشور گفت: با مصوبه مجلس شورای اسلامی در قانون بودجه سال1400، یارانه قیمت برق تنها برای صنایع بزرگ کاهش یافته و این موضوع شامل حال صنایع کوچک و متوسط نمی شود و نباید بهانه ای برای افزایش قیمت کالاها باشد.

یارانه پرداختی قیمت برق به صنایع بزرگ کاهش یافت

مصطفی رجبی مشهدی در گفت و گو با خبرنگاران، با بیان اینکه صنایعی که زیر دو مگاوات مصرف دارند مشمول افزایش قیمت نمی شوند، اظهار کرد: صنایع کوچک و متوسط عمدتا زیر دو مگاوات مصرف برق دارند و حتی در شهرک های صنعتی نیز به ندرت می گردد که به مصرف دو مگاوات برسند.

وی با تاکید بر اینکه حتی واحدهای صنعتی که در اطراف تهران مستقر هستند، عمدتا میزان مصرفشان به دو مگاوات نمی رسد، شرح داد: این طرح شامل حال صنایع کوچک و متوسط نمی گردد و فقط صنایع انرژی بر بزرگ شامل فولاد، مس و آهن که عمدتا صادرات دارند با افزایش تعرفه برق روبرو خواهند شد.

به گفته وی با توجه به اینکه سهم بهای برق در این صنایع بسیار ناچیز بوده و اکنون نیز با این افزایش سه برابری بازهم درصد کمی هزینه آن ها را شامل می گردد لذا مردم هوشیار باشند که به این بهانه قیمت کالاها چندین برابر نگردد.

به گزارش خبرنگاران، نمایندگان مجلس در مصوبه ای با افزایش بهای برق صنایع فلزی، واحدهای پالایشگاهی و پتروشیمی موافقت کردند. طبق این مصوبه وزارت نیرو مکلف است متوسط بهای انرژی برق تحویلی به صنایع فولادی، آلومینیوم، مس، فلزات اساسی، کانی های فلزی، واحدهای پالایشگاهی و پتروشیمی را بر مبنای نرخ خرید انرژی برق از نیروگاه های دارای قرارداد تبدیل انرژی (eca) محاسبه و دریافت کند.

منابع حاصل از محل افزایش بهای برق این صنایع به حساب شرکت توانیر نزد خزانه داری کل کشور واریز می گردد و پیشنهاد شده است این افزایش درآمد صرف طرح های نیمه تمام و شهرک های صنعتی که نیاز به ایجاد زیر ساخت دارند و همچنین اصلاح و نوسازی شبکه های فرسوده و نیروگاه های قدیمی و برقرسانی و رفع تنش آبی در مناطق محروم گردد.

محمدباقر نوبخت در جریان بررسی این بند گفت که با این مصوبه قیمت برق از 80 به 300 تومان افزایش می یابد و این امر باعث می گردد برق برای این مجموعه ها هشت هزار میلیارد تومان گران گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 فروردین 1400 بروزرسانی: 2 فروردین 1400 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 1613

به "یارانه پرداختی قیمت برق به صنایع بزرگ کاهش یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یارانه پرداختی قیمت برق به صنایع بزرگ کاهش یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید