چگونه سیب زمینی سرخ شده سالم تری مصرف کنیم؟

به گزارش دیار سلمان، رعایت نکردن اصول سرخ کردن سیب زمینی باعث فراوری ماده ای سمی موسوم به آکریل آمید می­شود که مضرات فراوانی برای بدن به همراه دارد.

چگونه سیب زمینی سرخ شده سالم تری مصرف کنیم؟

زهره فیروزی در یک کارگاه آموزشی گفت: جدیدترین تحقیقات نشان می دهد که سرخ کردن بیش از حد سیب زمینی امکان تغییر سلولی در این ماده مغذی و آزاد شده مواد سرطان زا خواهد شد.

او گفت: کارشناسان توصیه نموده اند که هنگام سرخ کردن سیب زمینی، از برشته شدن این ماده غذایی خودداری کنیم، زیرا سیب زمینی برشته حاوی مواد خطرناکی است که خطر ابتلا به سرطان را در پی دارد.

فیروزی گفت: علاوه بر سیب زمینی سرخ شده، دیگر اشکال خوراکی که با استفاده از این ماده غذایی تهیه می گردد، نظیر چیپس، سیب زمینی تنوری و کبابی هم اگر موجب برشته شدن بیش از حد گردد، امکان تشکیل ماده خطرناکی را به همراه خواهد داشت.

کارشناس ارشد بهداشت و ایمنی موادغذایی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: تحقیقات نشان داده که سیب زمینی که بیش از حد سرخ، کباب یا تنوری شده و رنگ آن طلایی تیره می گردد، ممکن است حاوی ماده سمی به نام آکریل آمید باشد که به علت تغییر سلول های غذایی آن تشکیل می گردد.

فیروزی گفت: بر اساس تحقیقات، به طور کلی سرخ یا برشته کردن بیش از حد همه مواد غذایی حاوی کربوهیدرات مثل نان، برنج، گوشت و گوجه فرنگی و ... به علت تبدیل مولکول های کربوهیدرات به کربن، منجر به ایجاد خاصیت بیماری زایی خواهد شد.

این کارشناس بهداشت و ایمنی موادغذایی گفت: متخصصان سلامتی با استناد به تحقیقات صورت گرفته به مردم توصیه می ­نمایند که از مصرف بیش از حد مواد غذایی سرخ شده پرهیز نموده و سعی نمایند غذا ها را به صورت آب پز یا بخار پز تهیه و مصرف نمایند.

فیروزی گفت: برای تهیه سیب زمینی سرخ شده، توصیه می گردد درجه اجاق را روی حرارت پایین قرار داده و از روغن مخصوص سرخ کردنی استفاده و به محض طلایی شدن سیب زمینی، عمل سرخ کردن خاتمه داده گردد.

این کارشناس بهداشت و ایمنی موادغذایی بعلاوه توصیه کرد که قبل از مصرف سیب زمینی سرخ شده از آبکش فلزی یا کاغذ روغنی برای برای روغن­گیری استفاده نموده و با پرهیز از مصرف قسمت های زیادی برشته شده آن، خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهیم.

خبرنگاران فارس شیراز

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 14 مهر 1401 بروزرسانی: 14 مهر 1401 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 2247

به "چگونه سیب زمینی سرخ شده سالم تری مصرف کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه سیب زمینی سرخ شده سالم تری مصرف کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید