چطور اربعین بزرگترین رویداد سالانه دنیا شد؟

به گزارش دیار سلمان، گردهمایی میلیونی مسلمانان سراسر دنیا در کربلا، راهپیمایی اربعین را به بزرگترین رویداد سالانه در دنیا بدل نموده است.

چطور اربعین بزرگترین رویداد سالانه دنیا شد؟

به گزارش گروه فرهنگی دیار سلمان، دیگر چند سالی می شود که وقتی نام اربعین را می شنویم، در ذهنمان مراسم معمولی عزاداری شکل نمی گیرد، حالا دیگر اربعین گره خورده به راهپیمایی عظیمی که مهم نیست چند نفر در آن هستند، چون هر سال آنقدر به تعدادشان اضافه می شود که شمارش حاضرین از دست مان در رفته برود!

حالا چند سالی می شود که اربعین محدود به همان یک روز 20 صفر نیست، بلکه از روزهای اولیه صفر حال و هوای اربعین را می توانید حس کنید؛ حتی اگر خودتان راهی نباشید، در اطرافیان کسانی پیدا می شوند که کوله بار اربعین شان را بسته باشند.

قدمت این راهپیمایی به زمان امامان شیعه برمی شود، اما در دوره ای این سنت فراموش می شود تا اینکه محدث نوری نویسنده کتاب ادب الطف در گزارشی از مراسم اربعین، اجتماع در این مراسم را به اجتماع مسلمانان در مکه تشبیه می نماید و می نویسد که هیئت های عزاداری به زبان های مختلف (عربی، اردو، فارسی و..) مرثیه می خواندند.

اما بعد از روی کار آمدن حزب بعث عراق، جریان تغییر کرد. آن ها با برگزاری مراسم راهپیمایی مخالفت کردند و رفتار با خشونت شان باعث شد این برنامه کم رونق شود. جریان تا خاتمه کار این حزب در عراق ادامه داشت، سال 2003 بعد از سقوط بعثی ها، راهپیمایی اربعین هم احیا شد و از آن موقع، هر سال به تعداد افرادی که در مراسم شرکت می نمایند، افزوده می شود. حالا دیگر شمارش زائرین چندان ساده نیست، اما طی سال های 2014 و 2015 حضور 22 میلیون نفر نیز گزارش شده است.

چند نفر در اربعین شرکت می نمایند؟

اما نکته ای که در این میان و درباره بدست آوردن آمار دقیق زائران کربلا در اربعین وجود دارد، این است که اساسا دسترسی به آمار و ارقام دقیق برای این موضوع خیلی سخت تر از دیگر موارد است، از آن جایی که برای این راهپیمایی چند آمار مختلف برای هر سال می توان ارائه داد و مطمئن بود که همه آن ها هم درست هستند.

یکی از آمارها تعداد زائرین حاضر در روز اربعین در حرم امام حسین علیه السلام را نشان می دهد، این رقم هر سال افزایش داشته و از آمار 10 میلیون برای سال 2009 به 30 میلیون برای سال 2018 رسیده است.

اما در این میان آمار دیگری هم وجود دارد، از آن جایی که پیاده روی اربعین شامل افراد حاضر در راستا می شود، ارقامی هم از میزان حضور این افراد وجود دارد، چون ممکن است کسی بدون پیاده روی یک راست به کربلا رفته باشد.

از طرف دیگر تعداد ورود پاسپورت از مرزهای مختلف عراق هم می تواند آمار دیگری را به ما بدهد، هرچند که این آمار هم ممکن است چندان دقیق نباشد، چون ممکن برخی ها زودتر از تاریخ های مورد نظر به عراق رفته باشند یا برخی ها قبل از روز اربعین به کربلا رفته و برگشته باشند که در این صورت ممکن است از لیست حذف شوند.

از همین رو شاید آمار دقیقی برای این مهم ترین مراسم مذهبی سالیانه که شیعیان باهم برگزار می نمایند، وجود نداشته باشد، اما همین که هرسال هرکسی که رفته، دلش طاقت نمی آورد و با همسفر تازه ای رهسپار می شود، یعنی دیگر این عددها نیست که اهمیت دارند.

آمار شرکت نماینده های ایرانی

شمار شرکت نماینده های ایرانی طی سال های 89 تا 97 از 40 هزار نفر به بیش از دو میلیون نفر در هر سال رسیده است. این رقم برای سال جاری و تاکنون دو میلیون و 272 هزار نفر بوده است، رقمی که هنوز نهایی نشده و باید تا بعد از اربعین برای اعلام رقم رسمی زائران ایرانی صبر کنیم.

منبع: مهر

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 28 آبان 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 587

به "چطور اربعین بزرگترین رویداد سالانه دنیا شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور اربعین بزرگترین رویداد سالانه دنیا شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید