هفت سال جنگ در یمن و بچه هایی که از گرسنگی به خود می پیچند

به گزارش دیار سلمان، سازمان ملل متحد اظهار داشت که حدود 16 میلیون شهروند که بیش از نیمی از ساکنان یمن هستند، از گرسنگی رنج می برند. مسؤول امدادرسانی این سازمان نیز نسبت به این امر هشدار داد که پنج میلیون تن از این افراد در لبه قحطی هستند.

هفت سال جنگ در یمن و بچه هایی که از گرسنگی به خود می پیچند

به گزارش خبرنگاران از ایسنا، اطلاعات موجود در دست سازمان ملل نشان می دهد که حدود 80 درصد از یمنی ها نیازمند یاری هستند و 400 هزار کودک زیر پنج سال از سوءتغذیه شدید رنج می برند. یمن در برطرف مقدار زیادی از نیازهایش از مواد غذایی، به واردات متکی است و طرف های درگیر در یمن از شش سال قبل باعث نابسامانی در این امدادرسانی ها شده اند.

مارک لوکوک، مسئول امدادرسانی در سازمان ملل در مصاحبه با خبرنگاران بیان کرد: پیش از جنگ، یمن یک کشور فقیر بود که در آن مشکل سوءتغذیه وجود داشت، اما کشوری بود که اقتصاد فعال و دولتی داشت که خدمات را برای تعداد زیادی از مردم این کشور فراهم می کرد. جنگ این اقتصاد را تا حد زیادی از بین برد.

وی اضافه نمود: در دنیا معاصر، قحطی ها اساساً به دلیل نبود درآمد برای مردم است دیگر اینکه طرف های دیگر کوشش ها برای یاری به آنها را به تعطیلی می کشانند. این دقیقاً چیزی است که در یمن شاهد آن هستیم.

سازمان ملل امیدوار است، دوشنبه بتواند 3.85 میلیارد دلار را در نشست مجازی جمع آوری کند، لوکوک می گوید، گرسنگی گسترده ساخت دست انسان بدترین فاجعه و گرسنگی از ده ها سال پیش است.

12 سازمان امدادرسانی نسبت به این امر هشدار داده اند که اگر دولت ها حمایت مالی از یمن را زیاد ننمایند، 2.3 میلیون کودک زیر پنج سال در یمن از گرسنگی در امسال رنج خواهند برد.

در این راستا کارشناسان سازمان ملل بیان کردند، تجاوزات گسترده علیه قانون بین المللی و حقوق بشر در حالی ادامه دارند که خطر ورود به جنگ داخلی در هفتمین سال آن وجود دارد. تا به امروز فجایع انسانی و مالی باعث مسائل فقر، بیسوادی، کاهش سطح نظارت بهداشتی به نسبت بالایی شده است.

این گزارش که تقدیم شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو شده است، توسط سه کارشناس برجسته درباره یمن تهیه شده است، آنها شدیدا نسبت به خسارات فاحش ناشی از درگیری ها ابراز نگرانی نموده اند.

از زمان شروع جنگ در سال 2014 بیش از 18 هزار و 400 غیرنظامی کشته شده اند، به گفته سازمان ملل، 80 درصد ساکنان این کشور که تعدادش بالغ بر 29 میلیون تن است به یاری های انسانی نیازمند هستند و 16 میلیون از گرسنگی رنج می برند.

کارشناسان می گویند، طرف های درگیر توجه زیادی به نیازها و سلامت جان ساکنان نمی نمایند.

کمال الجندوبی، رئیس تیم کارشناسان گفت: غیرنظامیان از حق خود برای برخورداری از خدمات بهداشتی محرومند.

به گفته او، طرف های درگیر به بیمارستان ها و واحدهای پزشکی و کادر بهداشت حمله می نمایند.

او اضافه نمود: در سایه شیوع کرونا در سراسر دنیا یمن با شرایط فوق العاده روبه رو است به طوری که نیمی از بخش های درمان و بهداشت یمن برای پذیرش بیماران آماده نیستند، بچه ها یمنی بار جنگ را متحمل می شوند و جامعه دنیای تا حد زیادی رنج آنها را نادیده می گیرد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 16 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 16 اردیبهشت 1400 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 1695

به "هفت سال جنگ در یمن و بچه هایی که از گرسنگی به خود می پیچند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هفت سال جنگ در یمن و بچه هایی که از گرسنگی به خود می پیچند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید