نرخ تورم آمریکا چه قدر است؟

به گزارش دیار سلمان، نرخ تورم آمریکا در دوزاده ماه منتهی به سپتامبر به 1.7 درصد رسید.

نرخ تورم آمریکا چه قدر است؟

به گزارش ایسنا به نقل از تریدینگ اکونومیکس، با وجود افزایش قیمت مواد غذایی، متوسط نرخ تورم بزرگ ترین اقتصاد دنیا در دوازد هماه منتهی به سپتامبر بدون تغییر نسبت به دوره مشابه منتهی به ماه قبل و در سطح 1.7 درصد باقی ماند.

در بین بخش های مختلف، نرخ تورم مواد غذایی از 1.7 درصد در ماه اوت به 1.8 درصد در ماه سپتامبر و مراقبت های درمانی از 4.3 درصد به 4.4 درصد افزایش پیدا نموده است.

بیشترین عامل کاهنده نرخ تورم آمریکا در ماه سپتامبر مربوط به گروه انرژی بوده است که تورم منفی 4.8 درصدی برای آن به ثبت رسیده است. از سوی دیگر هسته تورمی که تغییرات گروه اقلام انرژی و مواد غذایی را به دلیل نوسانات بالای آن ها در نظر نمی گیرد تا انتها ماه سپتامبر به 2.4 درصد رسید که بیشترین تورم ثبت شده در طول یک سال اخیر محسوب می گردد.

بر مبنای ماهانه نیز نرخ تورم آمریکا در ماه سپتامبر بدون تغییر نسبت به ماه قبل در سطح 0.1 درصد باقی ماند. متوسط نرخ تورم در بازه زمانی 1914 تا 2019 معادل 3.26 درصد بوده است که بالاترین تورم ثبت شده مربوط به تورم 23.7 درصدی ژوئن 1920 و کمترین تورم ثبت شده نیز مربوط به تورم منفی 15.8 درصدی ژوئن 1921 بوده است.

بن ایرز، کارشناس ارشد مسائل مالی در موسسه نیشن واید کلمبوس گفت: ریسک های کاهنده ناشی از کاهش رشد مالی در سطح دنیای، جنگ تجاری بین آمریکا و چین و رشد منفی بخش فراوری می تواند اثرگذاری بیشتری روی شاخص وزنی قیمت ها و سیاست گذاری های فدرال رزرو داشته باشد. به نظر می رسد با توجه به داده های مالی، بانک مرکزی در ماه جاری نیز نرخ بهره را کاهش دهد.

اقتصاد آمریکا اکنون وارد یازدهمین سال رشد مثبت متوالی مالی خود می گردد، اما کارشناسان هشدار داده اند که تداوم جنگ تجاری با چین می تواند انتهای بر یکی از طولانی ترین دوره های رشد تاریخ معاصر آمریکا باشد و این کشور را با خطر رکود روبرو کند.

منبع: عصر ایران
انتشار: 2 آذر 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 596

به "نرخ تورم آمریکا چه قدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نرخ تورم آمریکا چه قدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید