مکزیک: سرنوشت کانادا در نفتای جدید تا 2 روز آینده تعیین می گردد

به گزارش دیار سلمان، به گزارش خبرنگاران به نقل از اسپوتنیک، ایلدفونسو گواخاردو (Ildefonso Guajardo) وزیر اقتصاد مکزیک امروز شنبه در سخنانی وعده داد که تا 48 ساعت اینده معلوم می گردد که آیا کانادا به عنوان یکی از طرف های توافق نفتای جدید با آمریکا حضور خواهد داشت و یا از آن حذف خواهد شد.

مکزیک: سرنوشت کانادا در نفتای جدید تا 2 روز آینده تعیین می گردد

از سفر با تور کانادا لذت ببرید.

وزیر اقتصاد مکزیک در این خصوص گفت: درحالیکه توافق نفتای جدید تا چند روز آینده رسانه ای می گردد، رئیس جمهوری جدید مکزیک اعلام نمود که جاستین ترودو نخست وزیر کانادا از وی خواسته است تا در تماسی تلفنی با مقامات آمریکائی خواهان برطرف اختلافات میان واشنگتن با کانادا در این توافق گردد.

وی در این خصوص ادامه داد: بر این اساس، تا 2 روز آینده سرنوشت حضور کانادا در این توافق تعیین خواهد شد.

این درحالیست که 10 شهریورماه امسال دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا اعلام نموده بود: هیچ الزام سیاسی برای نگه داشتن کانادا در توافق جدید نفتا وجود ندارد. اگر نتوانیم پس از دهه ها سوء استفاده، به توافق منصفانه ای برای امریکا دست یابیم، کانادا از آن بیرون خواهد رفت. کنگره نیز نباید در جریان این مذاکرات دخالت کند در غیر اینصورت به آسانی به توافق نفتا سرانجام می دهم. نفتا یکی از بدترین توافقاتی در تاریخ آمریکا بوده است.

مذاکرات بر سر معاهده نفتای جدید بیش از بیش از یک سال پیش بین آمریکا، کانادا و مکزیک شروع شد.

پس از روی کار آمدن ترامپ، تهدیدهای مکرر وی در مورد فسخ این معاهده که در سال 1994 امضا شده، بازار اقتصادی را آشفته کرد و باعث کاهش ارزش واحد پول مکزیک و کانادا شد.

آمریکا و مکزیک در نهایت اما پنجم شهریور در مورد بازبینی و تغییرات در معاهده نفتا به توافق رسیدند.

این مذاکرات روی مقررات صنایع خودروسازی متمرکز بود. پس از این توافق، دونالد ترامپ به کانادا تا روز آدینه مهلت داد تا با شروط مربوط به تجارت خودرو و سایر موضوعات توافق کند و تهدید کرد که اگر توافق سه جانبه حاصل نگردد ممکن است برای خودروهای ساخت کانادا که مقصد عمده آن بازار آمریکا است٬ تعرفه وضع کند.

کریستیا فریلند وزیر خارجه کانادا پیشتر تاکید نموده بود که کشورش در صورتی قرارداد جدید را امضا خواهد نمود که به نفعش باشد.

یکی از مسائل مورد مناقشه میان ایالات متحده و کانادا، صنعت لبنی دو کشور است. ترامپ از کانادا خواسته تا به وضع تعرفه های سنگین بر لبنیات آمریکایی سرانجام بدهد و جاستین ترودو نخست وزیر کانادا نیز می گوید که قصدش حفاظت از صنعت لبنی کانادا است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 10 شهریور 1398 بروزرسانی: 8 تیر 1400 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 345

به "مکزیک: سرنوشت کانادا در نفتای جدید تا 2 روز آینده تعیین می گردد" امتیاز دهید

1 کاربر به "مکزیک: سرنوشت کانادا در نفتای جدید تا 2 روز آینده تعیین می گردد" امتیاز داده است | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مکزیک: سرنوشت کانادا در نفتای جدید تا 2 روز آینده تعیین می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید