لاوروف: مقامات باکو و ایروان باید از اظهارات تند متقابل بپرهیزند

به گزارش دیار سلمان، وزیر امور خارجه روسیه در ملاقات با همتای ارمنستانی خود، خواهان خودداری جمهوری آذربایجان و ارمنستان از تبادل اظهارات تند شده و فعالیت گروه کاری سه جانبه برای عادی سازی اوضاع در منطقه قفقاز را بااهمیت دانست.

لاوروف: مقامات باکو و ایروان باید از اظهارات تند متقابل بپرهیزند

با ما سفر کنید و با تور ارزان ارمنستان از کشور جذاب همسایه دیدن کنید و شهر زیبای ایروان را ببینید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از خبرگزاری تاس، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در کنفرانس مطبوعاتی مشترکی در خاتمه مذاکرات روز سه شنبه خود با آرارات میرزویان وزیر امور خارجه نو ارمنستان در مسکو، تأکید کرد که مقامات ایروان و باکو به منظور دست یابی به حل و فصل نهایی و مسالمت آمیز شرایط کنونی در روابط جمهوری آذربایجان و ارمنستان، باید از ادامه لفاظی های تند علیه یکدیگر دست بردارند.

لاوروف گفت: مسلماً هر دو طرف باید بطور جدی از اظهارات تند متقابل خودداری نمایند. من شک ندارم که چنین برخوردی شرایط مناسب برای حل و فصل نهایی، کامل و مسالمت آمیز مناقشه دراز مدت در منطقه قفقاز جنوبی را فراهم خواهد ساخت.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه اهمیت فعالیت گروه کاری سه جانبه در زمینه حل و فصل اوضاع در منطقه قره باغ کوهستانی به منظور برقراری اعتماد بین طرف های آذربایجانی و ارمنستانی را مورد توجه قرار داده و ادامه داد: صحبت بر سر اجرای کامل تعهدات طرفین است که از قبل درباره آن توافق شده و مهمتر از هر چیز، ضرورت تأمین امنیت در منطقه و مسلماً برقراری اعتماد متقابل بین مقامات ایروان و باکو است. در این راستا فعالیت گروه کاری سه جانبه در سطح معاونین نخست وزیران روسیه، آذربایجان و ارمنستان نقش بسیار مهمی در از سرگیری ارتباطات مالی و حمل و نقلی در منطقه دارد و اجازه خواهد داد تا طرفین برخوردی سازنده تر با اتفاقات اتفاق افتاده در منطقه داشته باشند.

لاوروف بعلاوه یادآور شد که مقامات مسکو توسعه روابط انسانی بین ارمنستان و آذربایجان در تمامی سطوح را بسیار با اهمیت می دانند و پیشنهاداتی در این زمینه به هر دو طرف ارائه داده است. به گفته وی، فرایند تحقق توافقات سه جانبه بین رهبران روسیه، جمهوری آذربایجان و ارمنستان در مرکز توجه مذاکرات امروز دو طرف قرار داشت.

وزیر امور خارجه ارمنستان هم در این کنفرانس مطبوعاتی تأکید کرد که مقامات ایروان برای کوشش های طرف روسی به منظور اجرای توافقات سه جانبه برای توقف درگیری های نظامی در منطقه قره باغ کوهستانی ارزش بسیار زیادی قائل است.

میرزویان گفت: صلح و امنیت در منطقه قره باغ با اهمیت ترین و راه حل اصلی مقامات ایروان در منطقه است و ما آمادگی داریم تا فعالانه به تبادل نظر در این زمینه ادامه دهیم، ولی متإسفانه وخامت اوضاع بطور کلی در منطقه قفقاز همچنان حفظ شده و سیاست خصمانه طرف آذربایجانی نقش زیادی در این راستا دارد. مقامات باکو تعهدات برعهده گرفته خود در چارچوب توافقات سه جانبه را انجام نمی دهند و اقدامات خصمانه آنها در منطقه ها مرزی ارمنستان، اوضاع را همچنان ناامن و بی ثبات نموده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 10 شهریور 1400 بروزرسانی: 10 شهریور 1400 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 1882

به "لاوروف: مقامات باکو و ایروان باید از اظهارات تند متقابل بپرهیزند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لاوروف: مقامات باکو و ایروان باید از اظهارات تند متقابل بپرهیزند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید