فاضلاب های سرگردان، امنیت آب را تهدید می نمایند

به گزارش دیار سلمان، معاون بهداشت وزیر بهداشت با اشاره به مناسب نبودن سیستم تصفیه فاضلاب در کشور، تاکید نمود که با توجه به خشکسالی فعلی و پایین آمدن سطح آب، اگر فاضلاب ها به رودخانه ها ریخته شوند، غلظت مواد آلاینده افزایش پیدا می نماید و امنیت آب به شدت به خطر می افتد.

فاضلاب های سرگردان، امنیت آب را تهدید می نمایند

علیرضا رییسی در گفت وگو با خبرنگاران، درباره تأثیر خشکسالی بر امکان بازگشت برخی بیماری ها به کشور، شرح داد و گفت: خشکسالی امکان شیوع برخی بیماری ها را افزایش می دهد. باید توجه داشت که بحث مدیریت خشکسالی در این زمینه مطرح است و الزاما خشکسالی باعث بیماری نمی شود؛ بلکه باید مدیریت آن را بدانیم. در خشکسالی اتفاقاتی از جمله کمبود و قطعی آب و در نهایت به خطر افتادن امنیت و سلامت آن اتفاق می افتد؛ این موضوع به عنوان یکی از مسائل اصلی ما در این زمینه مطرح است.

وی ادامه داد: یکی از مسائل ما بحث فاضلاب هاست؛ درصد زیادی از فاضلاب های کشور سیستم تصفیه مناسبی ندارند با توجه به خشکسالی فعلی و پایین آمدن سطح آب، اگر به رودخانه ها ریخته شوند، غلظت مواد آلاینده افزایش پیدا می نماید و امنیت آب به شدت به خطر می افتد.

معاون بهداشت وزیر بهداشت با اشاره به کاهش سطح آبهای زیرزمینی در کشور، توضیح داد: با توجه به کاهش سطح این آبها و همچنین فرسودگی شبکه انتقال آب، سوراخ هایی در این مسیر وجود دارد؛ به همین دلیل هنگام قطعی آب با توجه به اینکه با استفاده از پمپ، این آبها بیرون کشیده می شود، آب بیرون رفته از لوله ها با فاضلاب آلوده گردیده و به داخل سیستم بر می شود که این موضوع می تواند مسائل زیادی را برای مردم ایجاد کند.

رئیسی با بیان اینکه مراکز بهداشت به صورت مرتب میزان کلر باقی مانده آب را رصد می نمایند، ادامه داد: این مراکز نتیجه گزارش های خود را به آب و فاضلاب اعلام می نمایند، اما باید توجه داشت که همه میکروارگانیسم ها و ویروس ها با کلر از بین نمی روند. گاهی مردم به دلیل قطعی آب، مجبور می شوند از سرچشمه هایی آب تهیه نمایند که نه کلر دارند و نه از نظر بار میکروبی کنترل گردیده اند. مصرف این آب مردم منطقه را دچار مشکل می نماید.

معاون وزیر بهداشت در ادامه بیان نمود: بحث مواد شیمیایی موجود در آب مانند نیترات نیز می تواند مخاطرات جدی برای مردم ایجاد کند؛ برای مثال اگر این ماده شیمیایی به میزان زیاد در آب زیاد وجود داشته باشد می تواند باعث بروز برخی سرطان ها باشد. نیترات بالای آب ناشی از فاضلاب انسانی یا کودهای کشاورزی است. بیشتر بیماریهایی که ممکن است در شرایط خشکسالی با آنها روبرو شویم، بیماری های ویروسی و میکروبی مثل اسهال و ایکولای است.اگر در آب منطقه ای باکتری ایکولای وجود داشته باشد به معنی آلودگی با مدفوع انسانی است.

وی همچنین افزود: اگر به دلیل خشکسالی آب در روخانه ای راکد شود، آن نقطه به محل تجمع انواع پشه ها تبدیل می شود که می تواند باعث ایجاد بیماری های مختلفی مانند سالک، مالاریا و ... شود. ثابت گردیده است احتمال برگشت بسیاری از بیماری ها از جمله مالاریا در نقاطی که به سمت خشکسالی می روند افزایش پیدا می نماید. این در حالی است که ایران در زمینه کنترل مالاریا بسیار پیشرو است و آمار درخشانی دارد، اما در عین حال این تهدید نیز وجود دارد. در حال حاضر بیشترین موارد ابتلا به مالاریا در کشور، وارداتی و مربوط به کشورهای افغانستان و پاکستان است. دو دهه پیش سالیانه حدود 62 هزار مورد ابتلا به مالاریا گزارش می شد، اما در سال 96، حدود 930 مورد ابتلا داشتیم که 871 مورد وارداتی بود. بعضی از فلزات سنگین در برخی از چشمه ها نیز وجود دارد که با گرما و تبخیر آب به دلیل کاهش حجم آن، ممکن است میزان بیشتری از آن وارد بدن شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 آذر 1397 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 96

به "فاضلاب های سرگردان، امنیت آب را تهدید می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فاضلاب های سرگردان، امنیت آب را تهدید می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید