دستورالعملهای تشویقی برای ساخت تجهیزات تجدیدپذیر باید تسهیل گردد

دکتر سید مسلم موسوی درچه در مصاحبه با خبرنگاران با اشاره به ابلاغیه وزارت نیرو در سال گذشته گفت: این ابلاغیه مبنی بر آن است که سرمایه گذارانی که از تجهیزات ساخت داخل برای نیروگاه های خود استفاده نمایند، می توانند به عنوان مشوق تا سقف 30 درصد برق تولیدی خود را گران تر به وزارت نیرو بفروشند.

دستورالعملهای تشویقی برای ساخت تجهیزات تجدیدپذیر باید تسهیل گردد

وی ادامه داد: از این رو اگر افرادی برای نیروگاههای خود از پنلهای ساخت داخل استفاده نمایند، می توانند از این مشوق بهره مند شوند.

موسوی درچه بیان نمود: دستورالعملی که از سوی وزارت نیرو صادر شده بود برای افرادی بود که از پنل های وارداتی استفاده ننمایند، در صورتی که زنجیره فراوری پنل های خورشیدی به صورت کلی وارداتی بوده و تنها انتهای این زنجیره که ساخت پنل است، ایرانی هستند.

مدیر عامل انجمن انرژی های تجدیدپذیر ایران با تاکید بر اینکه تشویق وزارت نیرو برای این افراد تا سقف سی درصد است، بیان نمود: این دستورالعمل ابلاغ شده و تا کنون هم یک سالی از ابلاغ آن گذشته و مجموعه هایی هم درخواست دادند که وزارت نیرو با امتیازهایی که در نظر دارد، برقشان را خریداری کند و اکنون این پروسه با همکاری انجمن انرژی های تجدیدپذیر در حال ارزیابی هستند.

به گفته وی، متأسفانه دستورالعمل به سمتی سوق پیدا نموده که سخت گیرانه اعمال می گردد. به این معنی که متناسب با شرایط بومی این صنعت در داخل نیست. در واقع باید در ابتدا سهل گیرانه عمل گردد و به افرادی که تنها پنل خورشیدی در داخل کشور فراوری می نمایند امتیاز بیشتری تعلق گیرد تا تعداد شرکت های فراورینماینده پنل به تدریج در کشور افزایش یابد و سپس امتیازدهی به سمت ابتدای زنجیره سوق پیدا کند.

وی ادامه داد: به عبارت دیگر باید این دستورالعمل متناسب با میزان بومی سازی این صنعت در کشور، پویا باشد؛ یعنی در سالهای ابتدایی باید امتیاز شرکت های فراوری نماینده پنل و فراوری نماینده سل بالا باشد و پس از اینکه انتهای زنجیره به اندازه کافی رشد پیدا کرد و تقاضا برای ابتدای این زنجیره شکل گرفت، می توان امتیاز شرکتهای انتهای زنجیره (فراوری سل و پنل) را کاهش داد و امتیاز شرکتهای ابتدایی زنجیره (شرکتهای فراورینماینده سیلیسیوم سولارگرید و ویفر و شمش) را افزایش داد.

وی با تاکید بر اعتراض به این سخت گیری ها ادامه داد: این اعتراض را به عنوان انجمن اعلام کردیم که این در حال بحث و آنالیز است، زیرا دستورالعمل ابلاغی وزیر نیرو برای بومی سازی و شرکتهای فراوریی داخل سخت گیرانه است. ضروری است برای آغاز توسعه این فناوری و تکمیل زنجیره فراوری پنل های خورشیدی تا حدی نگاه سهل گیرانه ای اعمال گردد تا کم کم ارتقا پیدا کند.

موسوی درچه ادامه داد: ضروری است که قسمتهای انتهایی فراوری زنجیره را راحت بگیریم که کسی که انتهای زنجیره را سرمایه گذاری می نماید امتیاز بالاتری را بگیرد در صورتیکه امتیاز پایینی را دارند.

وی با اشاره به امتیاز سی درصد از سوی وزارت نیرو گفت: این سی درصد زمانی است که سرمایه گذار کل تجهیزاتی که برای فراوری برق به کار می گیرد داخلی سازی شده باشد و این موضوع با عدم تکمیل زنجیره فراوری داخل پنل ها مغایرت دارد از این رو ضروری به نظر می رسد که وزارت نیرو برای این موضوع یک مقدار دیدگاه سهل گیرانه تری داشته باشد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 5 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 اسفند 1398 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 825

به "دستورالعملهای تشویقی برای ساخت تجهیزات تجدیدپذیر باید تسهیل گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستورالعملهای تشویقی برای ساخت تجهیزات تجدیدپذیر باید تسهیل گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید