تغذیه چه نقشی بر سلامت باروری زوجین دارد؟

به گزارش دیار سلمان، مشاور تغذیه مرکز درمان ناباروری قفقاز جهاددانشگاهی استان اردبیل گفت: تغذیه یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار بر سلامت باروری است که متاسفانه در جامعه کمتر به آن توجه می گردد.

تغذیه چه نقشی بر سلامت باروری زوجین دارد؟

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

مهسا مهاجری اظهار کرد: آنالیز نتایج حاصل از مشاوره های انجام گرفته در مرکز درمان ناباروری قفقاز جهاددانشگاهی اردبیل، عادات نادرست غذایی از جمله مصرف کمتر از میزان توصیه شده گروه غذایی لبنیات، میوه و سبزیجات تازه، دانه های روغنی، آجیل و غذای دریایی و مصرف بالای غذاهایی با شاخص گلاسمیک بالا را نشان می دهد.

وی با بیان اینکه عوامل تغذیه ای نقش مشخص کننده ای در باروری و ناباروری دارند، اظهار کرد: با توجه به نقش مهم کلسیم در بهبود اسپرماتوژنز، افزایش تحرک اسپرم و فعالیت آکروزومی سالم، مصرف کم لبنیات می تواند یکی از علل ناباروری مردان باشد.

مشاور تغذیه مرکز درمان ناباروری قفقاز جهاددانشگاهی استان اردبیل با اشاره به اینکه میوه ها و سبزیجات حاوی انواع مختلفی از ویتامین ها و مواد مغذی مورد احتیاج برای سلامت باروری هستند، اضافه نمود: رژیم غذایی غنی از این مواد غذایی که امروزه ثابت شده مصرف کافی این مواد در پیشگیری و درمان ناباروری موثر است، می تواند قدرت آنتی اکسیدانی موجود در اسپرم را افزایش دهد.

مهاجری با بیان اینکه اسید فولیک از مواد مغذی لازم و مهم در سلامت باروری در زنان و مردان می باشد، یادآور شد: با توجه به اینکه سطح بالای هموسیستین سرمی منجر به سقط های مکرر و کاهش میزان موفقیت باروری در زوجین می گردد لذا ضروری است از این مکمل غذایی به عنوان کاهنده اسید آمینه غیر پروتئینی در برنامه غذایی استفاده گردد.

وی یادآور شد: اسید فولیک در اسپرماتوژنز و فراوری تخمک سالم نقش مهمی دارد به همین خاطر مصرف ناکافی از منابع غذایی حاوی این مکمل می تواند منجر به اختلال در فرایند باروری گردد.

این مشاور تغذیه اضافه نمود: دانه های روغنی و آجیل ها حاوی مقادیر مناسبی از ویتامینE، آنتی اکسیدان ها و سلنیوم می باشند که این مواد در فراوری هورمون های فراوری مثل، سلامت تخمک و اسپرم نقش مهمی دارند و کمبود مصرف آن قدرت باروری را در زوجین کاهش می دهد.

مهاجری با بیان اینکه منابع غذایی دریایی حاوی مقادیر بالایی از اسیدهای چرب امگا-3 است، اظهار داشت: مطالعات نشان می دهد این مواد بخش مهمی از ترکیبات بیضه و غشای سلولی اسپرم را تشکیل می دهد و کمبود آن تحرک اسپرم را مختل می نماید به همین خاطر مصرف کم غذاهای دریایی یکی دیگر از عوامل کاهش قدرت باروری است.

منبع: همگردی
انتشار: 9 اسفند 1399 بروزرسانی: 9 اسفند 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 1565

به "تغذیه چه نقشی بر سلامت باروری زوجین دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغذیه چه نقشی بر سلامت باروری زوجین دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید