تاکید تخت روانچی بر اصلاح شورای امنیت

به گزارش دیار سلمان، نماینده دائم ایران، اصلاح ساختار شورای امنیت برای افزایش کارایی این نهاد، درچارچوب قوانین بین الملل و برای تأمین منافع عادلانه تمامی کشور های جهان را یک ضرورت بیان نمود.

تاکید تخت روانچی بر اصلاح شورای امنیت

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری صداوسیما؛ نماینده دائم ایران می گوید شورای امنیت باید اصلاح شده و اقدامات آن مبتنی بر قانون و تأمین کننده منافع کل کشور های جهان باشد.

مجید تخت روانچی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل، در نشست امروز مجمع عمومی این سازمان که برای بحث درباره اصلاحات شورای امنیت برگزار شده بود، گفت این نهاد به خاطر عملکرد ضعیف، منفعلانه و در برخی موارد غیرقانونی و فراقانونی، با بحران مشروعیت و اعتبار روبرو است.

وی اضافه نمود: شورای امنیت عمدتاً تحت سلطه کشور های غربی قرار داشته، مورد سوء استفاده برخی اعضای دائم قرار گرفته و در قبال عملکرد خود نیز پاسخگو نبوده است و همچنین به خاطر حضور ضعیف کشور های در حال توسعه در ترکیب اعضای آن، غیردمکراتیک می باشد.

روانچی با اشاره به استفاده زیاد و سریع شورای امنیت از اختیارات خود تحت فصل هفتم منشور سازمان ملل، از جمله اعمال تحریم، گفت شورا باید فقط به عنوان آخرین وسیله و زمانی که تمام جهت های حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات را طی و آثار و تبعات آن ها را ارزیابی کرده باشد، از این اختیارات استفاده کند.

وی در عین حال در مورد اعمال تحریم بر کشور ها نیز اضافه نمود: تحریم روشی نسنجیده است که کارآمدی و

مشروعیت اخلاقی آن به خاطر هدف قرار دادن اقشار آسیب پذیر در کشور های هدف به شدت زیر سئوال رفته است.

وی در سرانجام بر لزوم اصلاح روش های کار شورای امنیت تأکید کرد و گفت شورای اصلاح شده باید قانونمند بوده و طبق منشور عمل کند و در برابر اقدامات و تصمیمات خود نیز پاسخگو باشد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 27 آذر 1399 بروزرسانی: 27 آذر 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 1427

به "تاکید تخت روانچی بر اصلاح شورای امنیت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاکید تخت روانچی بر اصلاح شورای امنیت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید