تأکید مدودف بر توسعه روابط با قزاقستان در چارچوب اوراسیا

به گزارش دیار سلمان، نخست وزیران قزاقستان و روسیه در مسکو دیدار و طیف وسیعی مسائل مهم همکاری دوجانبه را آنالیز کردند.

تأکید مدودف بر توسعه روابط با قزاقستان در چارچوب اوراسیا

به گزارش خبرنگار دیار سلمان در دوشنبه، عسکر مامین نخست وزیر قزاقستان در جریان سفر خود به روسیه با دیمیتری مدودوف نخست وزیر روسیه دیدار و گفت وگو کرد.

در جریان این ملاقات طیف وسیعی از مسائل مهم مربوط به روابط دوجانبه از جمله تقویت و گسترش بیشتر تعاملات در زمینه های تجاری، اقتصادی، سرمایه گذاری، صنعت، حمل و نقل ترانزیت، فضا، روابط مرزی و ارتباطات دو کشور مورد آنالیز نهاده شد.

مامین در سخنانی گفت: روابط باز و محبت آمیز میان دو کشور با تکیه به راستا استراتژیک نورسلطان نظربایف نخستین رئیس جمهور قزاقستان و ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در تمامی حوزه ها رو به رشد است.

وی با بیان این که سفر اخیر قاسم ژامرت تاکایف رئیس جمهور قزاقستان به مسکو و مذاکرات وی با طرف روسیه انگیزه جدیدی به توسعه بیشتر تعاملات راهبردی میان دو کشور بخشید، بر اهمیت توافقات به دست آمده و اجرای آن تاکید نمود.

مامین ملاقات خود با همتای روسی خود را فرصت خوبی برای انجام اقدامات عملی برای اجرایی این توافقات بیان کرد.

وی همچنین روسیه را شریک اصلی تجاری قزاقستان بیان کرد و گفت: برای حفظ دینامیک توسعه همکاری های تجاری و اقتصادی تداوم کار در زمینه گسترش فهرست محصولات و خدمات صادراتی، برقراری ارتباطات مستقیم میان محافل کسب و کار دو کشور و ترویج محصولات به بازارهای کشورهای سوم ضرور است.

مدودوف نیز به نوبه خود بر اهمیت سفر همتای قزاق خود به مسکو برای آنالیز و حل بعضی موضوعات استراتژیک و توسعه روابط نه تنها در قالب دوجانبه بلکه در چارچوب اتحادیه اقتصادی اوراسیا تاکید نمود.

مبادله تجاری میان قزاقستان و روسیه در سال 2018 میلادی در مقایسه با سال 2017 میلادی 7.2 در صد افزایش و 17.6 میلیارد دلار براورد شده است.

دو طرف در چارچوب اقدامات جدید دولت قزاقستان در زمینه جذب سرمایه گذاری در زمینه توسعه بیشتر همکاری های دو کشور در این خصوص بحث و گفتگو کردند.

مامین در بخش دیگری با بیان این که رویکردهای جدید باعث ایجاد شرایط بهتری برای سرمایه گذاران، از جمله برای شرکای روس شده، گفت: مرکز اقتصادی بین المللی آستانه دارای چشم انداز بزرگی برای همگرایی اقتصادی در چارچوب اوراسیا، جذب سرمایه گذاری های خارجی، توسعه و ترویج بازار های سرمایه ای منطقه اوراسیا می باشد.

طرفین ضمن این دیدار به نقش کمیسیون بین دولتی همکاری های دو کشور که اجلاس آینده آن در ژوئن امسال در پایتخت قزاقستان برگزار می گردد، در زمینه گسترش روابط در حوزه تجارت و اقتصاد تاکید نمودند.

ح

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 21 تیر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 255

به "تأکید مدودف بر توسعه روابط با قزاقستان در چارچوب اوراسیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تأکید مدودف بر توسعه روابط با قزاقستان در چارچوب اوراسیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید