24 نماینده کنگره آمریکا خواستار توافق جامع با ایران شدند

به گزارش دیار سلمان، 24 نماینده کنگره آمریکا از دو حزب جمهوریخواه و دموکرات در نامه ای به وزیر خارجه کشورشان خواستار رسیدن به توافق جامع با ایران شدند.

24 نماینده کنگره آمریکا خواستار توافق جامع با ایران شدند

به گزارش خبرنگاران از فارس، 24 قانونگذار آمریکایی از هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات در نامه ای به آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه کشورشان ضمن طرح پاره ای نقدها از برجام، خواستار رسیدن به توافق جامع با ایران شدند.

جاش گاتیمر، عضو دموکرات مجلس کنندگان آمریکا در حساب کاربری اش در توییتر نوشته این نامه که به ابتکار او تنظیم شده خواستار محدودیت های شدید علیه ایران است و به امضای 24 قانونگذار از هر دو حزب رسیده است.

گاتیمر در ادامه این پیام در توییتر تصریح کرده که او و همکارانش با آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در خصوص رسیدن به توافقی طولانی تر، قوی تر و سخت گیرانه تر هم نظرند.

در این نامه آمده است: ما معتقدیم برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) ضمانت های کافی مبنی بر اینکه ایران هرگز قادر به دستیابی به سلاح هسته ای نخواهد بود فراهم نکرد.

در بخش دیگری از نام از بلینکن خواسته شده با متحدان آمریکا و همچنین قانونگذاران آمریکایی برای رسیدن به توافقی بهتر و جامع با ایران همکاری کند.

قانونگذاران نوشته اند: از شما می خواهیم برای تعیین کردن رئوس توافقی بهتر و جامع با ایران که مسیرش به سمت سلاح هسته ای را می بندد و فعالیت های مخربش در دنیا را متوقف می کند، با متحدان همکاری کرده و با هر دو حزب (دموکرات و جمهوری خواه) در دو شاخه قانونگذاری کنگره (مجلس کنندگان و مجلس سنا) مشورت کنید.

قانونگذاران آمریکایی با بیان این ادعا که ایران بعد از اجرایی شدن برجام فعالیت های مخربش را متوقف نکرده نوشته اند: ما معتقدیم توافق بهتر امنیت در منطقه را ارتقا خواهد داد.

قانونگذاران آمریکایی علاوه بر این از بندهای زوال پذیر در برجام به عنوان یکی از معایب توافق هسته ای با ایران یاد کرده آن را یکی از مفاد این توافق دانسته اند که باید در توافق آینده اصلاح شود.

منظور از بندهای زوال پذیر در برجام که با نام بندهای غروب آفتاب هم شناخته می شود بندهایی در توافق هسته ای است که محدودیت های تعریف شده ذیل آنها برای فعالیت های هسته ای ایران بعد از دوره های زمانی تعیین منقضی می شوند.

منتقدان برجام در آمریکا منقضی شدن برخی از محدودیت های ایران در این توافق با گذشت زمان را جزو معایب این توافق دانسته و مدعی هستند که این محدودیت ها باید تمدید و دائمی شوند. آنها از این بندهای مندرج در برجام که محدودیت های آنها با گذشت زمان از بین می فرایند به عنوان بندهای غروب آفتاب یاد می کنند.

نامه این 24 قانونگذار دو روز بعد از یک نامه فراحزبی دیگر که به امضای 140 قانونگذار رسیده بود منتشر شده است. این 140 کننده کنگره خواسته مشابهی با 24 کننده منتشر کرده اند.

آنها از بایدن خواسته اند هدفش را رسیدن به اجماع دو حزبی بر سر ایران و تلاش برای دست یافتن به توافق جامعی قرار دهد که علاوه بر مسائل هسته ای، سایر اختلافات با تهران را هم پوشش می دهد.

بسیاری از کارشناسان روابط بین الملل معتقدند که دو حزب جمهوری خواه و دموکرات، علی رغم پاره ای اختلافات بر سر تاکتیک ها با یکدیگر اختلافات راهبردی در خصوص ایران ندارند.

طبق این دیدگاه، هدف نهایی هر دو حزب محدود کردن مولفه های قدرت جمهوری اسلامی ایران است، اما هر یک از آنها در برخی برهه ها از تاکتیک های متفاوتی برای دسترسی به این هدف استفاده کرده اند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 12 فروردین 1400 بروزرسانی: 12 فروردین 1400 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 1631

به "24 نماینده کنگره آمریکا خواستار توافق جامع با ایران شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "24 نماینده کنگره آمریکا خواستار توافق جامع با ایران شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید