10 دلیل سیاه شدن تصویر تلویزیون!

به گزارش دیار سلمان، از زمانی که تلویزیون اختراع شد تا به امروز که اغلب ما از این جعبه جادویی خاطرات تلخ و شیرین زیادی را در فکر خود حک نموده ایم، سال های زیادی گذشته است. در طی سال های اخیر همگام با توسعه و پیشرفت لوازم هوشمند، تلویزیون نیز دچار تحولات زیادی شد اما مشکل سیاه شدن تصویر تلویزیون کماکان قابل مشاهده است.

10 دلیل سیاه شدن تصویر تلویزیون!

امروزه تلویزیون ها علاوه بر وضوح و کیفیت تصویر هرچه بیشتر آپشن ها و امکاناتی نظیر اتصال کابل USB، وب گردی، قابلیت اتصال به گوشی هوشمند و غیره را به علاقه مندان دنیای مدرن و هوشمند ارائه می دهند؛ اما این وسیله صوتی تصویری نیز همچون دیگر وسایل هوشمند ممکن است در اثر دلایل مختلف با اختلالاتی روبرو گردد.

در این مقاله در خصوص علت سیاه شدن تصویر تلویزیون اطلاعاتی را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

نکات کلیدی

 • نفوذ خاک و شکستن پیکسل از جمله رایج ترین دلایل سیاه شدن تصویر تلویزیون است.
 • در بعضی موارد آنالیز نرم افزاری تلویزیون می تواند اختلال سیاه شدن تصویر تلویزیون را برطرف کند.
 • سوختن لامپ تصویر یک علت سیاه شدن تصویر تلویزیون قدیمی برشمرده می گردد.

دلایل سیاه شدن تصویر تلویزیون

متأسفانه در بعضی از موارد دیده شده که تلویزیون در حین نمایش فیلم ها، کارتون ها و سریال های موردعلاقه خانواده، به صورت کامل یا نیمی از آن سیاه شده است.

این پدیده بعلاوه در مانیتورهای کامپیوتر نیز امری رایج محسوب می گردد که نباید از آن غافل شد؛ چراکه عدم توجه به این موضوع می تواند شما را متحمل پرداخت هزینه ای بالا کند.

در این بخش در خصوص سیاه شدن صفحه تلویزیون تازه و علت سیاه شدن تصویر تلویزیون قدیمی اطلاعات کاملی را در اختیارتان قرار داده ایم.

سرویس نصب و تعمیر تلویزیون را از کارشناسان کاربلد خبرنگاران بخواهید!

 • تعویض و تعمیر برد دستگاه تلویزیون
 • تعویض پاور، اسپیکر و پنل تلویزیون
 • تنظیم نرم افزار تلویزیون
 • نصب تلویزیون روی دیوار و پایه
نصب و تعمیرات تلویزیون با تیم کاربلد خبرنگاران

سرویس نصب و تعمیر تلویزیون را از کارشناسان کاربلد خبرنگاران بخواهید!

 • تعویض و تعمیر برد دستگاه تلویزیون
 • تعویض پاور، اسپیکر و پنل تلویزیون
 • تنظیم نرم افزار تلویزیون
 • نصب تلویزیون روی دیوار و پایه
نصب و تعمیرات تلویزیون با تیم کاربلد خبرنگاران

وجود مشکل در اتصال کابل ها

آنچه که باید قبل از هر اقدامی در هنگام روبرو با پدیده سیاه شدن تلویزیون باید به آن توجه کرد، مسائل اتصال کابل است. با آنالیز جعبه کابل می توان از پرداخت هزینه تعمیر سیاه شدن صفحه تلویزیون جلوگیری کرد.

چراکه هرگونه شل شدگی یا درآمدن کابل های تلویزیون می تواند علتی بر سیاهی تصویر آن باشد. در چنین شرایطی خاموش کردن تلویزیون و اتصال صحیح کابل ها می تواند تلویزیون را به حال اولیه بازگرداند.

اختلال در اتصالات دستگاه های ورودی

گاه عدم اتصال دستگاه های ورودی اعم از رم، کیس، فلش و غیره می تواند علتی بر سیاهی صفحه تلویزیون باشد. در چنین شرایطی باید پس از آنالیز کامل، کابل های مربوطه را تعویض کرد.

معمولا اختلال در اتصالات دستگاه های ورودی علت سیاه شدن صفحه تلویزیون مارشال و دیگر برندهای تلویزیون محسوب می گردد. نباید فراموش کنید عدم توجه به این موضوع در درازمدت علاوه بر تخریب تلویزیون، دستگاه های ورودی را نیز تحت شعاع قرار می دهد.

اختلال در برد منبع تغذیه خراب

یکی از رایج ترین دلایل سیاه شدن تصویر تلویزیون که نباید از آن غافل شد، منبع تغذیه آسیب دیده یا سوخته است. برای آنالیز این موضوع یک دستگاه مولتی متر دیجیتال می تواند چاره کار باشد.

مولتی متر ابزاری برای مقدار گیری جریان، ولتاژ و مقاومت دستگاه های الکترونیکی است. با آنالیز ولتاژ به وسیله مولتی متر می توان معین کرد که برد منبع تغذیه در چه شرایطی است.

در انتهای این بخش باید بگوییم که برای تعمیر برد تغذیه تلویزیون، در وهله اول حتما سیم برد منبع تغذیه را از نظر آسیب هایی مانند بریدگی یا خراشیدگی آنالیز کنید.

محاسبه رایگان هزینه نصب و تعمیر تلویزیون!

سوختن لامپ تصویر تلویزیون

سوختن لامپ تصویر معمولا علت سیاه شدن تصویر تلویزیون قدیمی و قطع و وصل شدن تصویر تلویزیون برشمرده می گردد. براساس نظر کارشناسان نوسانات برقی، شوک الکتریکی، رطوبت و ضربه علتی بر انتها طول عمر لامپ تصویر تلویزیون های قدیمی است.

در اغلب مواقع همزمان با سوختن یا نیم سوز شدن لامپ تصویر، انحرافات افقی و عمودی و تیرگی هایی در سطح صفحه نمایش پدید می آید که این علائم معمولا تا چند هفته ادامه دارند.

جالب است بدانید که در صورت عدم پیگیری این موضوع پس از چند هفته، می توان شاهد سیاه شدن کامل صفحه نمایش بود. از آنجایی که لامپ تصویر تلویزیون ها و مانیتورهای قدیمی معمولا سخت و گران یافت می گردد، خرید یک تلویزیون نو در چنین شرایطی پیشنهاد بهتر و ارزان تری محسوب می گردد.

تجمع گردوغبار و رطوبت

تجمع گردوغبار و مواد خارجی روی صفحه نمایش می تواند باعث بروز مسائلی در عملکرد نمایشگر گردد. بعلاوه تمیز کردن صفحه تلویزیون با پارچه مرطوب نیز می تواند علت سیاه شدن تصویر تلویزیون ال جی و دیگر برندهای معتبر تلویزیون باشد.

چراکه نفوذ آب یا گردوغبار به تلویزیون می تواند سبب بروز اختلال در پنل تلویزیون و برد آن گردد. برای پیشگیری از این اختلال، تمیز کردن منظم و اصولی صفحه تلویزیون راه حل قطعی جلوگیری از بروز اختلال در عملکرد تلویزیون های تازه است.

بیشتر بخوانید: دلایل اصلی سیاه شدن صفحه گوشی سامسونگ چیست؟

شکستن پیکسل

براساس فرهنگ لغت Merriam-Webster، یک پیکسل عبارت است از: یکی از نقاط ریز که نمایش تصویر را در حافظه رایانه تشکیل می دهد.

یک پیکسل مرده یا سوخته نمی تواند به خوبی منظره ها و برنامه های تلویزیون را به تصویر بکشد. یکی از عوامل سیاه شدن صفحه تلویزیون نقص یا شکستی پیکسل تلویزیون است.

متأسفانه در چنین مواردی باید پنل تلویزیون به طور کامل تعویض گردد اما با توجه به قیمت بالای پنل و نصب سخت آن خرید یک تلویزیون نو پیشنهاد بهتری است.

نقص ساخت

اگر تلویزیون در کارخانه به درستی مونتاژ نشده باشد، می تواند ماتریس نمایشگر را تحت تاثیر قرار دهد.

اگر پس از خرید تلویزیون متوجه این موضوع شدید، حتما در اولین فرصت تلویزیون گارانتی شده را به مرکز خرید تحویل دهید؛ چراکه تلویزیون هایی با نقص ساخت و مونتاژ طول عمر کوتاه تری دارند.

درجه حرارت بالا

حرارت بالا و داغ شدن تلویزیون می تواند یکی از دلایل سیاه شدن تصویر تلویزیون باشد. گرمای بالا در درازمدت موجب خرابی LED یا لایه لایه شدن ماتریس آن گردد.

به همین علت بهتر است از گذاشتن تلویزیون در محیط های گرم و نزدیک به اجاق خوراک پزی اجتناب کرد؛ زیرا خطر سیاه شدن صفحه تلویزیون در درازمدت وجود دارد.

نصب و تعمیرات تلویزیون با تیم خبرنگاران

آسیب بلانت یا مکانیکی

حمل تلویزیون از اهمیت بالایی برخوردار است. هرگونه ضربه یا آسیب فیزیکی می تواند یک تلویزیون نو را با اختلال روبرو کند. بعلاوه ضربه توپ یا هر شی سفت دیگری می تواند علتی بر سیاه شدن تصویر تلویزیون باشد.

از این رو پیشنهاد خبرنگاران این است که تلویزیون را بااحتیاط حمل کنید تا از خطرات احتمالی پس از آن جلوگیری گردد. بعلاوه خرید گلس مخصوص تلویزیون نیز می تواند آن را تا حدودی از ضربه های نه چندان محکم در امان نگه دارد.

نصب اشتباه

هرگونه اشتباه در نصب تلویزیون می تواند علتی بر اختلال در عملکرد آن باشد. اگر وزن تلویزیون در هنگام نصب به طور مساوی توزیع نگردد، یک قسمت تلویزیون وزن بیشتری را متحمل می گردد.

این عارضه می تواند در درازمدت سبب شکستگی پیکسل و تاری صفحه نمایش گردد. بعلاوه محل قرارگیری تلویزیون نیز از اهمیت بالایی برخوردار است؛ چراکه تابش مستقیم نور خورشید نیز می تواند موجب اختلال در روند کار تلویزیون گردد.

سیاه شدن نصفه صفحه تلویزیون

هرگونه خط، تیرگی جزئی یا سیاه شدن نصفه صفحه تلویزیون همیشه زنگ خطری برای اختلال در عملکرد تلویزیون محسوب می گردد. از این رو بهتر است در اولین فرصت عملکرد پنل، برد اصلی و منبع تغذیه تلویزیون آنالیز گردد.

البته نباید فراموش کنید که گاها اختلالات و تنظیمات نرم افزاری تلویزیون می تواند علتی بر سیاه شدن نصفه تلویزیون گردد. در چنین مواردی مشورت با تعمیرکار می تواند یاری بزرگی به افراد کند.

هزینه تعمیر سیاه شدن صفحه تلویزیون

هزینه تعمیر تلویزیون می تواند وابسته به برند تلویزیون یا اندازه اختلال متفاوت باشد.

به عنوان مثال همان طور که علت سیاه شدن تصویر تلویزیون قدیمی با تلویزیون های نسل تازه فرق دارد، هزینه انواع تلویزیون نیز فرق دارد و برای آن نمی توان هزینه مشخصی اعلام کرد.

اما به طور میانگین هزینه تعمیر سیاه شدن تصویر تلویزیون بین 3 تا 5 میلیون تومان تخمین زده می گردد و این هزینه می تواند در صورت تعویض قطعه افزایش یابد.

تعمیر تلویزیون های قدیمی و تازه

گاهی برای تعمیر صفحه تلویزیون به حضور تعمیرکار یا مراجعه به کارشناس احتیاج نیست؛ بلکه گاهی می توان با کمی توجه و کنجکاوی علت سیاه شدن صفحه تلویزیون را یافت و دست به کار شد تا با کمترین هزینه تلویزیون به حالت اولیه بازگرداند. در ادامه این بخش با خبرنگاران همراه باشید.

اتصال کابل را آنالیز کنید.

در وهله اول بهتر است اطمینان حاصل کنید که تلویزیون و منابع خارجی شما به درستی وصل شده اند. این بسیار مهم است که بدانید که کابل های کواکس (هم محور) و HDMI به درستی متصل شده اند. برای این کار کافی ست پشت تلویزیون را با دقت آنالیز کنید.

آنالیز حالت ذخیره انرژی/حالت تایمر خواب

در اغلب خانه ها تغییر شرایط تلویزیون به یاری کنترل امری طبیعی و شایع است.

قبل از هر اقدامی در هنگام خاموش شدن یا سیاه شدن تصویر تلویزیون سامسونگ یا دیگر برندهای معتبر بهتر است، به قسمت تنظیمات رفته و بخش حالت ذخیره انرژی یا تایمر آن را آنالیز نمایید.

فرآیند دقیق این موضوع وابسته به برند تلویزیون متنوع است اما در تلویزیون های برند سامسونگ می توانید مراحل ذیل را انجام دهید:

 • دکمه منو را فشار دهید.
 • System را انتخاب کنید.
 • روی Time کلیک کنید.
 • تایمر خواب را انتخاب کنید.
 • گزینه OFF را انتخاب کنید.

محاسبه رایگان هزینه نصب و تعمیر تلویزیون!

سیستم عامل تلویزیون را به روزرسانی کنید.

یکی از دلایل سیاه شدن تصویر تلویزیون می تواند مرتبط با بخش نرم افزاری آن باشد. در چنین شرایطی پیشنهاد می کنیم، دفترچه راهنمای تلویزیون را آنالیز کنید.

گاه یک بروزرسانی ساده می تواند تلویزیون را از شرایط فعلی نجات دهد. به عنوان مثال اگر صاحب تلویزیون سامسونگ هستید و یا با پدیده سیاه شدن تلویزیون روبرو هستید مراحل ذیل را به ترتیب انجام دهید:

 • دکمه Menu را فشار دهید.
 • به تنظیمات بروید.
 • روی Support کلیک کنید.
 • بر روی Software Update کلیک کنید.
 • Update Now را انتخاب کنید.

ریست تلویزیون

گاه برای پایان دادن به این شرایط بهتر است تلویزیون را ریست کنید. برای این کار کافی ست دکمه پاور کنترل را به مدت 30 ثانیه فشار دهید و پس از خاموش شدن تلویزیون آن را از پریز بکشید. مدتی صبر کنید و سپس تلویزیون را به پریز برق بزنید.

در بعضی موارد نیز ممکن است، تنظیمات رنگ و حالت تلویزیون به وسیله کنترل تغییر نموده باشد. در چنین شرایطی می توان با تغییر حالت تصویر به این اختلال پایان داد.

اگر با انجام تمامی مراحل فوق تغییری در تلویزیون ایجاد نشد، وقت آن است که برای تعمیر اساسی آن به فکر راه حل باشید. در چنین شرایطی تماس با تعمیرکاران ماهر و باتجربه می تواند بسیار یاری کننده باشد.

(برای یادگیری نحوه ریست کردن تلویزیون سامسونگ، ریست کردن تلویزیون ال جی و ریست کردن تلویزیون دوو، کلیک کنید.)

خطاهای سیستمی در تلویزیون های LED هوشمند

چراغ ها و آلارم هایی که تلویزیون ها می دهند را جدی بگیرید. گاه یک کد یا چراغ چشمک زن و بعضا آلارمی خاص می تواند علتی بر شروع اختلالات باشد. فهرست زیر بعضی از خطاهای تلویزیون های هوشمند سامسونگ و ال جی را در اختیار شما قرار می دهد.

 • 2 تا 8 چشمک قرمز احتیاج به سرویس برای یک مشکل خاص
 • چشمک نارنجی روشن بودن تایمر خواب
 • چراغ چشمک زن نارنجی و کهربایی در تلویزیون سامسونگ آنالیز کابل بین جعبه رسانه و نمایشگر
 • چراغ چشمک زن نارنجی در برندهای دیگر بروزرسانی نرم افزار تلویزیون
 • چراغ چشمک زن سبز معمولا طبیعی و مرتبط با خاموش و یا روشن شدن تلویزیون

بیشتر بخوانید: آموزش تنظیم تصویر تلویزیون برندهای محبوب!

جمع بندی

تلویزیون از جمله مهم ترین وسایل الکترونیکی آموزشی و سرگرم کننده محسوب می گردد که نبود یا آسیب دیدگی آن به راحتی حس می گردد. دلایل آسیب به تلویزیون ملقب به جعبه جادویی بی شمار است؛ اما علت سیاه شدن تصویر تلویزیون می تواند وابسته به نوع اختلال اعم از شکستگی پیکسل، سوختگی پیکسل، رطوبت و غیره متفاوت باشد.

در چنین شرایطی صحبت با کارشناس حرفه ای در این حوزه می تواند یاری بزرگی به افراد کند. بسیار خرسندیم که خبرنگاران را به جهت آشنایی با دلایل سیاه شدن تلویزیون انتخاب کردید، حتما تجربیات خود را در زمینه آسیب دیدگی منبع تغذیه و شکستگی پیکسل تلویزیون و با ما به اشتراک بگذارید.

در نهایت نباید فراموش کنید که شما با استفاده از خدمات تخصصی خبرنگاران می توانید روند تعمیر سیاه شدن تصویر تلویزیون را با خیال راحت و در زمانی کوتاه پشت سر بگذارید.

سوالات متداول

علت سیاه شدن تصویر تلویزیون چیست؟

تلویزیون ها می توانند وابسته به نوع و برند سازنده خود دلایل مختلفی برای آسیب دیدگی و اختلال داشته باشند.

علت سیاه شدن تلویزیون می تواند به علت آسیب دیدگی در اثر ضربه، شکستگی، حرارت یا حالت ذخیره انرژی و غیره باشد.

رایج ترین علت سیاه شدن صفحه تلویزیون چیست؟

دلایل مختلفی برای سیاه شدن صفحه تلویزیون وجود دارد؛ اما از جمله رایج ترین دلایل آن می توان به شکستگی پیکسل و نفوذ خاک به پنل تلویزیون اشاره نمود.

چگونه می توانیم از سیاه شدن تصویر تلویزیون جلوگیری کنیم؟

خرید یک تلویزیون از یک برند معتبر اولین گام برای پیشگیری از اختلالات بعدی است؛ اما حمل صحیح، تمیز کردن به موقع صفحه تلویزیون با پارچه مخصوص، عدم ضربه زدن و نفوذ رطوبت می تواند از سیاه شدن تصویر تلویزیون جلوگیری کند.

آیا ریست تلویزیون می تواند به حذف سیاهی تلویزیون یاری کند؟

بله. در بعضی موارد این امکان وجود دارد. پیشنهاد خبرنگاران در هنگام سیاه شدن تصویر تلویزیون ابتدا آنالیز نرم افزاری تلویزیون است.

اگر پس از ریست تلویزیون و آنالیز حالات، صفحه تلویزیون همچنان سیاه بود، با کارشناسان تعمیر تلویزیون در محل خبرنگاران تماس بگیرید.

منبع: آچاره
انتشار: 8 آبان 1401 بروزرسانی: 8 آبان 1401 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 2258

به "10 دلیل سیاه شدن تصویر تلویزیون!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 دلیل سیاه شدن تصویر تلویزیون!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید