از مدلینگ کودک تا آمپول هوای شهرت ، پشت صحنه پیکسل های کودک مدل ها چه می گذرد؟

به گزارش دیار سلمان، ست های مادر دختری همراه آرایش، ایجاد چهره اروپایی و کامپوزیت کردن دندان های شیری بچه ها 6-5 ساله به برندسازی مادرانه تبدیل شده است.

از مدلینگ کودک تا آمپول هوای شهرت ، پشت صحنه پیکسل های کودک مدل ها چه می گذرد؟

به گزارش گروه حوادث خبرنگاران از خبرنگاران، مدت هاست که برای پیام یا تماسی چشم به صفحه گوشی دوخته است. نگرانی پذیرفته نشدن فرزندش در آژانس مدلینگ قرار خانواده را بی قرار کرده است. از نظر او حیف است که ژست ها و شیرین زبانی های دردانه و شاهزاده کوچولویش زیر ذره بین بزرگ نشوند.

سوپرمدل تبلیغاتی کمپانی ها و ژورنال های پوشاک کودک می نویسیم، اما برده کوچولو های بزک و دوزک کرده می خوانیم. غمی زیر رژ های خوش رنگ و لبخند نمادین کودک حس می شود. پدر و مادر سناریوی فیلم انتها بازی را نوشته اند. اما فرق خروجی کار و پشت صحنه از زمین تا آسمان هفتم است. مادر گمان می کند شهرت آخرین چتر نجات است؛ اما چترنجاتی سوراخ!

چشم رنگی و جذابیت به میزان لازم!

پیکسل به پیکسل عکس های مدل کودک چگونه باشد که سود بزرگتری داشته باشد؟! چشم ها اولین عنصر یک صورت هستند که با افراد ارتباط برقرار می کنند. محبوب ترین رنگ چشم برای آژانس های مدلینگ کودک، رنگ چشم متمایل به رنگ های روشن نظیر سبز و آبی است. در این صورت شانس او برای ورود به عرصه مدلینگ به میزان قابل توجهی بالاست! همه می گویند که کودک شما بهترین لبخند را دارد و فتوژنیک است. شاید نخودفرنگی شیرین شما هم بتواند یک کودک مدل باشد. آژانس مدلینگ در واقع دروازه ورود به دنیای مدلینگ می باشد به گونه ای که بدون عبور از این دروازه شاید نتوان به یک مدل تبدیل شد.

نینا لوباردا استروپنیک، کننده و مدل برجسته مدل سازی بچه ها می گوید: شخصیت کودک باید از طریق تصویر بدرخشد. ما همواره به دنبال ویژگی های منحصر به فرد صورت مانند چشم های درخشان بزرگ، استخوان گونه های بلند، لبخند های عالی و پوستی شفاف هستیم. گزینه کودک فعال و خنده رو، روی میز است. کودک برون گرا و اجتماعی و در عین حال مطیع، توانایی بهتری در ارتباط گیری با غریبه ها دارد. ایده آل های صنعت مدلینگ کودک این چنین است. مدل سازی برای بچه ها، بازی نیست؛ یک تجارت است. تبلیغ یک برند پوشاک، ساعت، عینک، قرار دریافت تصویر کودک بر روی مجله کودک، بازی کردن در یک تیزر تبلیغاتی برای معرفی محصول در این تجارت سهیم است. هزینه کلاس های آموزشی پوز و استایل تا ست کردن و خوش پوشی مینی مدل های 2 تا 15 ساله درد عجیبی دارد.

فرشته نجات های تقلبی

برای ورود به دنیای مدلینگ کودک، مولفه خانواده ضروری است. اعضای خانواده فرشته نجات خواهند بود و بار سنگین مسئولیت ژست دهی را تا حد زیادی به گردن می گیرند. ژست های احساسی کودک با نوردهی صحیح ماندگار می شوند. پرسش نامه و عکسی که با یک کلیک برای آژانس مدلینگ فرستاده و باقی کار به آن ها سپرده می شود. دکتر تقی ابوطالبی احمدی، عضو هیئت علمی دانشگاه فرهنگیان و روانشناس تربیتی می گوید: تربیت ایجاد توانایی نیست، بلکه فرصت لازم برای بروز توانایی و استعداد ها است. بچه ها در خانواده فرزند، در مدرسه فراگیر و در اجتماع شهروند هستند. اطلاعات زود هنگام، دیر هنگام و نشان دادن جهت انحرافی، زمینه های نفوذ فرهنگی از طریق ابزار های تبلیغاتی را فراهم کرده است. در کانون اصلاح رفتار که به تعبیری زندان بچه ها است، بچه ها به علت نداشتن الگو موثر در خانواده تحت مراقبت می باشند. الگوسازان داخلی مدلینگ محرک چنین جهتی هستند.

تفکرات درست و غلط در مخلوط کنی در حال گردش هستند. اگر سری به سایت آژانس های مدلینگ کودک بزنیم، با رزومه و افتخاراتی برخورد می کنیم که چیزی جز تحمیل نگاه اشتباه به مسئله کودک نیست. در این سایت ها حرف از رشد شخصیتی کودک، روحیه رقابت کودک، تقویت اعتماد به نفس، کسب استقلال در سنین پایین زده می شود. آن ها داشتن تیم تخصصی در زمینه مدلینگ کودک، معرفی کودک به برند های بزرگ، حضور حرفه ای ترین عکاسان و گریمور ها و... را گزینه های رسیدن به پول و شهرتی مثال زدنی جلوه می دهند. شهرت و پولی که دو لبه یک شمشیر هستند.

قبل ازغذای اینستاگرامی، تنقلات نخوریم!

برند های معروف دنیا مانند دولچه، گابانا، سالواتوره، فرراگامو و... با طراحی ها و کالکشن هایی برای بچه ها قدرت خود را به رخ می کشند و این رقابت در نتیجه به نفع مخاطب و خریداران است. این امر باعث شده است آژانس های مدلینگ در کنار بزرگسالان به آموزش مدل کودک و نوجوان بپردازند که این امر سرمایه گذاری خوبی برای آن ها محسوب می شود.

دکتر احسان شاه قاسمی، عضو هیئت علمی علوم ارتباطات اجتماعی دانشگاه تهران، می گوید: در نظام سرمایه داری نیاز ها و هزینه های جدید، انسان را تشنه پول می کند. به دنبال آن بیماری توجه قابل پرستش می شود. بچه ها مدل در قالبی رنگ شده در مرکز توجه قرار می گیرند. آنچه هم اکنون شاهد آن هستیم جنایت و خشونتی شیک علیه بچه ها است. آینده بچه ها مورد هدف کلت مشکی براقی قرار گرفته است. به طور ذاتی، صنعت مدلینگ به دنبال پول است و گفتگو کردن برای جلوگیری از آسیب های ناشی از آن بی حاصل است. قانون گذاری موثر و اصلاح رویکرد جامعه مخاطب دو مولفه اساسی هستند. اما عده کثیری با دور زدن قانون مانع از چنین اقداماتی می شوند. دیده می شود که در برخی از کشور ها تن فروشی ممنوع است، اما کمپانی ها با دور زدن قانون، تمام خدمات شبه جنسی را ارائه می دهند. اینجاست که اثرگذاری بر روی مخاطب پررنگ تر از قانون گذاری ایفای نقش می کند.

تبلیغات در مجموع برای اثرگذاشتن بر مخاطب از هنر هایی نظیر سینماتوگرافی، موسیقی، دانش جامعه شناسی، روان شناسی و مردم شناسی بهره می گیرد. یکی از تکنیک های پروپاگاندا در تبلیغات تجاری، قاعده انتقال است. در این قاعده از نشانه ها و تصاویر مربوط به افراد مشهور استفاده می کند تا یک پیام را نه صرفاً در ارتباط با آن ها منتقل کند. برای مثال، با استفاده از تصاویر پر زرق و برق که بیشتر مورد توجه مخاطبان است، احساسات و عواطف آن ها را مورد هدف قرار می دهد. در کتاب صنعت پروپاگاندا، نوشته ادوارد برنیز اشاره شده است که ذهن های ما مدلسازی شده اند. سلایق ما شکل داده شده است. امروزه انجام هر عملی که اهمیت اجتماعی دارد، باید با کمک تبلیغات صورت گیرد. تجارت حس زیبایی شناختی را برجسته می سازد تا بازار و سود را افزایش دهد.

در صنعت مد، همه چیز باید طبق برنامه ریزی پیش برود تا سود و چشم انداز به حدبیشتر برسد. مدل بودن شامل انطباق دقیق با استاندارد هایی است که صنعت به تنهایی انجام می دهد. بیشتر مردم، بچه ها را به دلیل شکل طبیعی بدن شایان ستایش می دانند. اینستاگرام با بالا و پایین کردن اسکرول یا ضربه انگشت بر مرکز صفحه خواسته یا ناخواسته باعث سوء هاضمه می شود مانند تنقلات قبل از ناهار! اگر یک قدم، یک وجب و یا حتی یک بندانگشت پایمان را کج نمی گذاشتیم تا ثریا کج نمی رفتیم.

عکس هایی که حرف دارند

صنعت مدلینگ در ایران و اروپا به دو صورت فتومدلینگ و کت واک مدلینگ اجرا می شود. در فتومدلینگ از مدل ها در ژست های متفاوتی عکس گرفته می شود و از این عکس ها در جلد مجلات، بیلبورد ها و... استفاده می شود. در کت واک مدلینگ، در حضور صنعت گران، طراحان و تولید کنندگان مختلف به اجرای نمایش زنده می پردازند و محصولات را به مخاطبان ارائه می دهند.

در ایران، عکس آرشیوی کت واک بانوان در نوارخانه تصورات مادر وجود ندارد. مادران اینستاگرامی با وجود منع اجتماعی و قانونی برای جبران این خلا رویه دیگری دارند. چهره مدیریت شده ای است که تنها در تصویر خلاصه می شود. انتشار سبک زندگی متفاوت و لباس های فاخر سعی در نشان دادن موقعیت های ستایش برانگیز دارد. ست های مادر دختری همراه آرایش، ایجاد چهره اروپایی و کامپوزیت کردن دندان های شیری بچه ها 6-5 ساله به برندسازی مادرانه تبدیل شده است.

با ورود به صفحه بچه ها مدل، سیلی از تبلیغات را خواهیم دید؛ از سالن زیبایی و گل سر پاپیونی قرمز تا جزئیات دکوراسیون. کودک به یک عرصه نمایشیِ تمام عیار تبدیل شده است که بوی اغوا می دهد. متاسفانه رنگ و لعاب این عرصه با لوازم آرایشی تکمیل شده است. مادرانی که سلامت و فرهنگ سازی صحیح را به فراموش خانه ذهن خود سپرده اند تا پول بیشتری به جیب بزنند. مدلینگ و سادگی؟! شاید کمی عجیب به نظر برسد. چیزی که در برنامه خارجی با نام دیانا و روما نشان داده شده است. در این رهگذر، بچه های هستند که به جای بازی های بچه هاه، باید ساعت های کودکی خود را در اتاق های پرو، زیر آرایش های آنچنانی و جلوی دوربین آتلیه ها صرف کنند. عکاسی با ژست آشپزباشی و اکسسواری صحنه به پیکسل های بی روح جان می دهد.

سوپرمدل کودک و نوجوان سال 2019 دختری آمریکایی-آفریقایی به نام سلایی وست است. او یک مدل با استعداد و در عین حال کارآفرین است و The Chatty Chic را راه اندازی کرده است. وست می گوید: در دوربین بهتر از آنچه احساس می شود به نظر می رسم. از جمله میادین رقابتی برای کودک، مسابقه مدلینگ کودک است. فراخوانی که توسط آژانس های مدلینگ هر چند وقت یکبار برگزار می شود و بچه ها برگزیده، برای تبلیغات به برند های معتبر سراسر کشور معرفی می شوند. میزان درآمد مدلینگ کودک به طور میانگین به ازای هر عکس حدود 100 تا 500 هزار تومان است و اگر در تیزر های تبلیغاتی شرکت کند میزان درآمد افزایش می یابد.

پشت صحنه مدلینگ کودک

مدلینگ، هویت کودک را از او می گیرد. این هویت کسب شده نیست، بلکه قالب خورده است. نازپرودگی و خودشیفتگی می تواند فاصله فقیر و غنی را بیشتر کند. اگر مدلینگ و مشارکت بچه ها در فشن شو ها را یک شغل قلمداد کنیم، وادارکردن بچه ها به کت واک، آزاری است که ممکن است تا سال ها آثار آن در روح و جسم بچه ها باقی بماند. آنجایی که حس متمایز بودن کودک در اجتماع تامین نشود، زخم سرخوردگی سر باز می کند. بچه ها همواره آرزوی تائید و تمجید والدین خود را دارند و حرفه مدلینگ این فرصت را به خوبی برای آنان فراهم می سازد تا دائم در کانون توجه و تایید همگان باشند.

شاه قاسمی معتقد است: نیمه عمر ماشین پولسازی مدلینگ کودک عمدتا کمتر از 5 سال است و پس از آن به فراموشی سپرده خواهند شد. زیست جنسی چنین بچه های که بلوغ جسمی، عقلی و مراحل قضاوت اخلاقی را سپری می کنند لکه دار می شود. برده داری مدرن با رسیدگی به ظاهر، کیفیت روابط کودک با دیگران را تحت الشعاع قرار می دهد. بیشتر مسئولان فرهنگی، قانونی و حقوقی موقعیت خود را به خطر نمی اندازند و از پاسخ دهی و مسئولیت پذیری شانه خالی می کنند. متاسفانه صورت مسئله پاک شده است و مدلینگ بچه ها قارچ گونه، اما آرام، اثرگذار خواهد شد.

صنعت مد و فشن در ایران جایگاه چندان محکمی ندارد. هیچ گاه از سوی نهاد های دولتی به رسمیت شناخته نمی شود و همین امر عرصه را برای فعالیت های زیر زمینی فراهم می کند. تا مدت ها، مدلینگ بچه ها تنها در قالب عکس و تصویر خلاصه می شد و پیج های مجازی آتلیه های عکاسی کودک یا آژانس های مدلینگ با ادعای تربیت کودک در جهت مدل شدن، پر از تصاویر ریز و درشت دختران و پسران شیک پوش بود. وجه اشتراک همگی یک چیز بود: قربانی خودخواهی و بلندپروازیِ والدین بودن.

در عصر ارتباطات و بمباران فضای مجازی، وارد شدن کودک به این فضا بسکمک از اوقات بلوغ زودرس جنسی و جسمی را برای کودک به همراه دارد. ابوطالبی احمدی می گوید: در رویکرد دینی, 7 سال اول زندگی دوران آقایی, 7 سال دوم دوران اطاعت و فرمانبری و 7 سال سوم دوران مشورت و وزارت است. بچه ها در رویکرد رفتارگرایی بیشتر از محیط تاثیر می پذیرند. در برنامه های کودک محور زندگی، اگرکودک در جهت رشد آن گونه که ما می خواهیم تربیت شود در مراحل بعدی زندگی نیز در جهت ما قدم می گذارد. نمود منفی چنین تعبیری، در سبک تربیتی سهل انگارانه روشن است. آسیب های ناشی از ابزار های نوپدید، کودک را در آینده به فردی ضد اجتماعی و دچار به اختلال وندالیسم تبدیل می کند. انسانی که در سال های بعد شایستگی و لیاقت مدیریت خانواده و جامعه از او سلب می شود.

موریانه های فرهنگی

مدلینگ و نمایش زنده لباس در ایران غیرقانونی و مورد تأیید نیست و میزبانی هر رویداد مد مستلزم دریافت مجوز های قانونی است. هر روز فراخوان ها در مجلات، روزنامه و فضای مجازی بیشتر می شود. غفلت نهاد های مسئول شبیخون فرهنگی همانند یک موریانه به جان فرهنگ ایرانی و اسلامی در خانواده ها افتاده است و فرهنگ و ارزش های جامعه تغییر شکل داده اند. تغییر شکلی که از روی ناآگاهی و تقلید کورکورانه از فرهنگ های دیگر است. دنیای بچه ها صادق تر از دنیای بزرگتر ها است و آن ها بی خبر از نقشه های بزرگتر ها هستند.

سردمداران شوی لباس می خواهند با استفاده از بچه ها قوانین و شرع را دور بزنند و سانتی مانتال برخورد کنند. هر گونه لباسی را بر تن کودک کنند و، چون کودک است برای نمایش ایرادی ندارد. در این شو سن بچه ها بیشتر از سن تکلیف آن ها است. باید قبول کرد که باز نگه داشتن چشم و گوش، قسمت بزرگی از سوار شدن به یکی از این قطار های مدل سازی کودک است. در این بمباران اطلاعاتی، دست و پای اندیشه در تابوت کوچک اینستاگرام و فضای مجازی بریده شده است. نگذاریم آینده بچه ها به دریایی از خون تبدیل شود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 16 بهمن 1399 بروزرسانی: 16 بهمن 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 1522

به "از مدلینگ کودک تا آمپول هوای شهرت ، پشت صحنه پیکسل های کودک مدل ها چه می گذرد؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "از مدلینگ کودک تا آمپول هوای شهرت ، پشت صحنه پیکسل های کودک مدل ها چه می گذرد؟" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از مدلینگ کودک تا آمپول هوای شهرت ، پشت صحنه پیکسل های کودک مدل ها چه می گذرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید