کدام انقباضات رحمی نشانه زایمان است؟

به گزارش دیار سلمان، در مراحل پایانی بارداری شاید یکی از علائمی که مانند زنگ هشدار، سر رسیدن زمان زایمان را به شما یادآوری کند انقباضات رحمی باشد. البته هر انقباضی نشانه زایمان نیست. ممکن است انقباضات کاذب را با انقباضات واقعی زایمان اشتباه بگیرید. اگر باردارید این مطلب به شما یاری می نماید تا تفاوت این دو انقباض را برای تشخیص زمان زایمان، بدانید.

کدام انقباضات رحمی نشانه زایمان است؟

انقباضات رحمی زایمان چیست؟

هنگامی که زمان زایمان نزدیک می گردد بدن مادر باردار شروع به ترشح هورمون هورمون اکسی توسین و پروستاگلاندین می نماید. ترشح این دو هورمون باعث تحریک رحم و باز شدن دهانه آن می گردد. در این زمان است که انقباض زایمان شکل می گیرد. دردهای زایمان نیز ناشی از انقباضات ماهیچه های رحم و فشار روی دهانۀ رحم است. این انقباضات که با درد همراه است علامتی است که نشان می دهد زمان زایمان فرا رسیده است. برای بیشتر زنان، انقباض زایمان در هفته چهلم بارداری آغار می گردد. انقباضات زایمان که قبل از هفته 37 بارداری اتفاق می افتند ممکن است نشانه زایمان زودرس باشد.

انقباضات زایمان قسمت بالایی رحم را فشار می دهد تا جنین را به قسمت پایینی و کانال زایمان انتقال دهد. بعلاوه باز شدن دهانه رحم برای خروج بچه می گردد.

احساس انقباض زایمان حسی شبیه یک موج دارد. درد به آرامی شروع می گردد و به رفته رفته بیشتر شده و به اوج خود می رسد و در نهایت از بین می رود. اگر شکم خود را در زمان انقباض لمس کنید، سفت است.

یکی از علائم انقباضات زایمان فاصله زمانی بین آنهاست. این دردها ممکن است در ابتدا با فاصله های 5 دقیقه ای شروع گردد و به مرور زمان فاصله بین آنها کمتر می گردد. مقدار درد نیز به مرور بیشتر می گردد.

علائم دیگری برای رسیدن زمان زایمان وجود دارد:

ممکن است لکه صورتی رنگ یا موکوس خونی ببینید.

احساس پایین آمدن بچه در شکمتان داشته باشید.

احساس چکیدن مایع از واژن یا پاره شدن کیسه آب.

چه زمانی انقباض زایمان شروع می گردد؟شروع انقباضات رحمی که زمان زایمان را نشان می دهد در هر مادر بارداری فرق دارد. این درد ها معمولا از سرانجام هفته 37 شروع شده و ممکن است تا آخر هفته 40 بارداری نیز ادامه داشته باشد. انقباضات رحمی معمولا در دوران بارداری حس می شوند اما لزوما با درد همراه نیستند. با توجه به سن بارداری خود، دو هفته پیش از زمان زایمان خود انتظار انقباضات زایمان را داشته باشید. با توجه به ویژگی هایی که انقباضات زایمان و انقباضات دیگر دارند، تفاوت این دو را تشخیص خواهید داد.

انقباضات برکستون هیکس یا انقباضات کاذبانقباضات برکستون هیکس یا انقباضات کاذب که به طور معمول در سه ماهه آخر بارداری احساس می شوند، نوعی از انقباض هستند که به شما این حس را منتقل می نمایند که زمان زایمان نزدیک است. با اینکه این نوع از انقباضات همچون انقباضات واقعی زایمان به نظر می رسند اما باعث باز شدن سرویکس و منجر به زایمان نمی شوند. این انقباضات که معمولا نامنظم هستند، بیشتر بعد ازظهرها و زمانی که یک روز پر فعالیت داشته اید، به سراغتان می آیند. هرچه به زمان زایمان نزدیک تر شوید، مقدار این انقباضات بیشتر می شوند.

وقتی انقباض برکستون هیل را حس می کنید در شکم خود احساس سفتی خواهید داشت. معمولا این انقباضات دردناک نیستند اما گاهی با درد نیز همراه می شوند.

علائم انقباضات برکستون هیکسانقباض هایی می آیند و می فرایند

انقباض هایی که شدت نمی گیرند و فواصلشان به هم نزدیک نمی گردد

انقباضاتی که وقتی حالت بدن را تغییر می دهید یا مثانه تان خالی می گردد از بین می رود.

برای برطرف انقباضات رحمی برکستون هیکس احتیاج به انجام کار خاصی نیست. تنها درصورتی که احساس ناراحتی کردید:

کمی قدم بزنید. انقباضات کاذب با تغییر موقعیت، ایستادن یا نشستن از بین می فرایند.

اگر فعالیت زیادی داشته اید، بخوابید یا کمی استراحت کنید.

دوش آب گرم یا گوش دادن به موسیقی در آرامش شما موثرند.

ماساژ را نباید فراموش کنید.

اگر انقباضات منظم زایمان داشتید چه کنید؟انقباضاتی که گاه به گاه حس می شوند همان براکستون هیکس هستند. اما اگر انقباضات به صورت منظم و تقریبا یک ساعت ادامه داشته باشند، زمانشان به یک دیگر نزدیک تر گردد و قوی تر شوند، زمان زایمان فرارسیده است.

اگر این انقباضات 5-6 دقیقه فاصله داشته باشند، زمانی است که باید ساک خود را ببیندید و برای زایمان به بیمارستان بروید.

اگر از زمان زایمانتان اطمینان ندارید، با پزشک یا مامای خود تماس بگیرید. به علاوه بسیار مهم است که اگر پیش از هفته 37م هستید و دچار انقباضات دردناک یا پارگی کیسه آب شدید، به بیمارستان مراجعه کنید.

منبع: نی نی سایت

منبع: راسخون
انتشار: 16 آبان 1400 بروزرسانی: 16 آبان 1400 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 1953

به "کدام انقباضات رحمی نشانه زایمان است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام انقباضات رحمی نشانه زایمان است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید