چین گزینه هسته ای خود را در جنگ تجاری با آمریکا آماده می نماید

به گزارش دیار سلمان، خبرنگاران: اگر آمریکا بیش از این چین را برای متوقف کردن پروژه هایش در ایران تحت فشار قرار دهد، آن وقت پکن گزینه هسته ای خود را که فروش تمام دارایی های 1.4 تریلیون دلاری خزانه داری آمریکاست اجرایی می نماید.

چین گزینه هسته ای خود را در جنگ تجاری با آمریکا آماده می نماید

با تور چین سفری فراموش نشدنی را تجربه کنید.

به گزارش خبرنگاران، به نقل از سایت طلا؛ با ادامه افزایش جنگ تجاری، چین به طور روز افزونی در ایران فعال می گردد و در فکر تلافی با حربه ای است که گزینه هسته ای این کشور نامیده می گردد.

اولین پروژه، فاز 11 میدان گازی پارس جنوبی است. هفته گذشته بیانیه ای از طرف مدیر عامل شرکت نفت و گاز پارس نشان داد که مذاکرات با سازندگان چینی برای توسعه این پروژه از سر گرفته شده است. در ابتدا قرارداد این پروژه با شرکت توتال فرانسه بسته شده بود ولی پس از عقب نشستن این شرکت به خاطر تحریم های آمریکا، تبادل نظر ها با شرکت ملی نفت چین برای به عهده دریافت این پروژه به خوبی پیش رفت. پس از بیرون رفتن توتال فرانسه 50.1 درصد سهم این میدان نفتی به شرکت نفت چین واگذار شد تا سهم این شرکت از این سایت 80.1 درصد باشد و بقیه آن متعلق به شرکت پتروپارس ایران است.

چین که در آن موقع در ابتدای جنگ تجاری با آمریکا بود، نمیخواست حساسیت های آمریکا را در قبال ایران به طور کل نادیده بگیرد ولی همچنان خود را شریک جمهوری اسلامی می دانست. چین در آن موقع با آمریکا توافق کرد که در ازای متوقف کردن توسعه فاز 11 پارس جنوبی اجازه داشته باشد به فعالیت خود در آزادگان شاقتصادی ادامه دهد و همچنان توسعه میدان یادآوران را در دست داشته باشد. یادآوران دومین پروژه مهم چین در ایران است. چین بیان کرد که ادامه فعالیتش در یادآوران معقول است چون قرارداد آن در 2007 قبل از بیرون رفتن آمریکا از برجام و شروع تحریم های ایران بسته شده بود.

سومین پروژه بزرگ و نیمه تمام چین در ایران ساخت پایانه صادرات نفت جاسک است که در محدوده تنگه هرمز و یا حتی خلیج فارس قرار ندارد بلکه در دریای عمان واقع شده است. هدف از پروژه جاسک ایجاد ظرفیت ذخیره 30 میلیون بشکه و صادرات یک میلیون بشکه در روز نفت خام است و همچنین ایجاد بازار اصلی برای محصولات پتروشیمی فراوری شده مثل بنزین، نفت گاز، سوخت جت، سولفور، بوتادین، اتیلن و پراپیلن. چین پیشنهاد داده مهندسان و متخصصان لازم را برای این پروژه تا هر زمان که لازم باشد به ایران می فرستد.

اگر آمریکا بیش از این چین را برای متوقف کردن این پروژه ها در ایران تحت فشار قرار دهد، آن وقت پکن گزینه هسته ای خود را که فروش تمام دارایی های 1.4 تریلیون دلاری خزانه داری آمریکاست اجرایی می نماید. این دارایی های عظیم اوراق بهادار که آمریکا به وسیله آن اقتصاد خود را تامین اقتصادی می نماید، عاملی مهم در ارزش دلار و سلامت شرکت های بین المللی آمریکاست. چین قبلا هم از این ابزار چانه زنی وقتی که مورد تهدید قرار می گرفت، استفاده نموده بود. در 2007، درست قبل از بحران اقتصادی بزرگ، اتاق فکر چین اعلام نموده بود که فروش بالای اوراق بهادار خزانه داری آمریکا باعث سقوط دلار، فروپاشی بازار مسکن و آشوب در بازار سهام می گردد.

این استراتژی کاملاً با هدف کلی چین برای به چالش کشیدن موقعیت دلار به عنوان ارز ذخیره دنیای و ارز اصلی برای مبادلات انرژی در دنیا همخوانی دارد. جنگ تجاری با آمریکا دلیل عدم استفاده چین از این حربه است.روری گرین، یک اقتصاددانان در آسیا گفت:با ضعیف شدن یوان و رسیدن آن به سطح 7.50 در برابر دلار، اگر آمریکا 25 درصد عوارض بر تمام صادرات چین را اعمال کند، چین سخت می تواند فراوری نمایندگان بزرگ نفت مثل روسیه، ایران ، عراق و ونزوئلا را قانع کند که از دلار دوری نمایند. ولی چین میخواهد از سیستم دلار دور گردد و تمام اقداماتش در همین جهت پیش می رود.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 16 شهریور 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 363

به "چین گزینه هسته ای خود را در جنگ تجاری با آمریکا آماده می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین گزینه هسته ای خود را در جنگ تجاری با آمریکا آماده می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید