چگونه با اختلالات خُلقی ناشی از تغییر فصل کنار بیاییم؟

به گزارش دیار سلمان، با رسیدن پاییز و زمستان برای بعضی افراد هوای سرد، روزهای کوتاه و شب های سیاه و بعلاوه محروم شدن از سرگرمی و پکنیک در هوای آزاد و تابش آفتاب در بیشتر روزها، حال و هوای غم انگیزی دارد.

چگونه با اختلالات خُلقی ناشی از تغییر فصل کنار بیاییم؟

به گزارش خبرنگاران، بازگشت به زندگی عادی در این مرحله از همه گیری هم مزید بر دلیل است.

نشریه ایندیپندنت در مقاله ای در این باره آورده است: متخصصان سلامت روان یادآور می شوند که میلیون ها نفر در یک سال و نیم گذشته از خانه کار کردند و سبک زندگی آنها در زمستان گذشته مثل سال های قبل نبود. همه گیری کرونا به معنی عدم اجبار به انتظار کشیدن برای وسیله نقلیه عمومی در سرمای گزنده یا بیدار شدن در تاریکی اول صبح بود. بنابراین جای تعجب نیست که برای بسیاری از ما، پاییز و زمستان سال جاری بیش از سال های گذشته، دلگیر و سخت خواهد بود.

استیون باکلی، مدیر اطلاعات موسسه فکر در انگلیس (Mind) می گوید: این که مردم با تغییر فصل احساس افسردگی نمایند امری معمول است به ویژه سال جاری که تابستان ما را کاملا احیا نکرد.

اما او هشدار می دهد که میان قدری ناراحتی و افت خلق و ابتلا به نوعی اختلال جدی موسوم به اختلال عاطفی فصلی (اس اِی دی) تفاوت بسیاری وجود دارد. کارشناسان می گویند که از هر 100 نفر در انگلیس سه نفر در مرحله ای از زندگی دچار این عارضه می شوند.

اگر دچار اس ای دی هستید، تغییر فصل تاثیر بسیار عمیق تری روی حالات و اندازه انرژی شما دارد.

باکلی می گوید: بسیاری از مردم با تابش آفتاب و روزهای بلندتر احساس شادی و انرژی بیشتری می نمایند. اما اگر دچار عارضه اختلال عاطفی فصلی هستید، تغییر فصل تاثیر بسیار عمیق تری بر حالات و اندازه انرژی فرد دارد که به افسردگی انجامیده و پیامدی جدی بر زندگی رومزه دارد.

سیستم درمان عمومی انگلیس در میان لیست عوارض معمول اختلال عاطفی فصلی به حالت غم و بدخلقی، عدم اعتماد به نفس، گریه، انزواطلبی، از دست دادن توانایی لذت بردن از فعالیت ها و احساس ناامیدی و گناه اشاره نموده است.

مبتلایان به اختلال عاطفی فصلی بعلاوه دچار سستی، از دست دادن تمرکز، خواب طولانی و افزایش اشتها می شوند. بعضی از آن ها این عوارض را پی درپی با دوره های شیدایی (مانیا) تجربه می نمایند که در طول آن بسیار خشنود، پرانرژی و معاشرتی می شوند.

پس فردی که دچار اختلال عاطفی فصلی است چه باید بکند تا فصل پاییز را بهتر پشت سر بگذارد؟

- بیرون بروید

باکلی می گوید راهپیمایی به ویژه در حوالی نیمه روز یا در روزهای روشن و آفتابی می تواند در کاهش عوارض موثر باشد.

وی تاکید نمود: نظرخواهی اخیر ما از افرادی که دچار مسائل روانی و خلقی هستند نشان داده که گذراندن وقت در فضای آزاد، محبوب ترین روش برای تطبیق با تغییرات و فشارهای 18 ماه گذشته است. گذراندن وقت در پارک و باغ یا نشستن کنار پنجره حتی می تواند موثر باشد.

- فعالیت کنید

فعالیت جسمی می تواند در بهبود حال شما و افزایش انرژیتان بسیار موثر باشد. این فعالیت لزوما نباید شدید و خسته نماینده باشد. کارهای خانه، باغبانی یا قدم زدن آرام همه می توانند مفید باشند. تحقیقات نشان داده که ورزش در هوای آزاد مثل دویدن یا دوچرخه سواری می تواند در درمان افسردگی های روانی خفیف تا میانه مانند داروهای افسردگی موثر باشد.

- در حال زندگی کنید

متخصصان می گویند: مهم است کوشش کنید در حال زندگی کنید و به ویژه هنگامی که در فضای باز هستید به اطرافتان توجه داشته باشید. هنگام قدم زدن از زیبایی برگ ها و تغییر رنگ آن ها یا آبی آسمان لذت ببرید. هرچند این عمل در صورتی که زمستان را سخت می بینید مشکل است اما تغییر برخوردتان از ناراحتی به سپاس از زیبایی، معجزه می نماید.

این کارشناسان توصیه می نمایند اگر تغییر حالات، افکار و رفتارتان بیش از دو هفته طول کشید، با پزشکتان مشورت کنید. پزشک می تواند شما را در جریان یاری ها و امکانات حمایتی موجود گذاشته یا برایتان درمان هایی از جمله مشاوره روانی یا درمان شناختی ـ رفتاری یا در موارد جدی دارو تجویز کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 آبان 1400 بروزرسانی: 11 آبان 1400 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 1947

به "چگونه با اختلالات خُلقی ناشی از تغییر فصل کنار بیاییم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه با اختلالات خُلقی ناشی از تغییر فصل کنار بیاییم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید