پیش بینی فراوری 880 هزار تنی گوشت قرمز در امسال

به گزارش دیار سلمان، مرتضی رضایی پیش بینی کرد فراوری گوشت قرمز در امسال از مرز 880 هزارتن عبور می نماید.

پیش بینی فراوری 880 هزار تنی گوشت قرمز در امسال

به گزارش گروه مالی دیار سلمان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، معاون امور فراوریات دامی وزارت جهاد کشاورزی، عظیمترین هدف دامپروری را در کل جهان و به تبع آن ایران، تامین پروتئین حیوانی برای اقشار مردم دانست و اضافه کرد: خوشبختانه به طور میانگین سرانه مصرف کشور در پروتئین حیوانی به 37.1 گرم-روز رسیده است.

وی با بیان اینکه منشا تامین پروتئین حیوانی دام، طیور و آبزیان است، اظهار داشت: عدد پیشنهادی سازمان بهداشت برای سرانه مصرف پروتئین 29 گرم است که کشور ما از این حیث جزو کشورهای توسعه یافته است.

رضایی با اشاره به سه راهبرد اصلی در سیاست گذاری های وزارت جهاد کشاورزی و تشکل ها، گفت: ارتقاء کمی و کیفی فراوریات، اصلاح ساختار فضای کسب و کار و بهبود بهره وری و مالی کردن فراوریات دامی در حال پیگیری و اجرا است.

معاون امور فراوریات دامی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به این که میزان فراوری گوشت قرمز در سال 98 حدود 859 هزار تن بوده است، ادامه داد: پیش بینی می گردد این میزان فراوری در امسال به بیش از 880 هزار تن برسد.

رضایی یادآور شد: 41 درصد از میزان فراوریات گوشت قرمز مربوط به دام های سبک از جمله گوسفند و بز بوده و 59 درصد فراوری از گاو، گاومیش و شتر بوده است.

وی با اشاره به این که الحمدالله میزان فراوری شیر در کشور از خوداتکایی عبور نموده و به 11 میلیون تن در سال قبل رسیده است، گفت: 5 درصد فراوری شیر خام از دام های سبک است و 95 درصد مابقی آن از دام های عظیم است.

معاون امور فراوریات دامی وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که شاهد رشد 17 درصد فراوری گوشت طیور در دو سال گذشته نسبت به سال های قبل بوده ایم، گفت: گوشت طیور به عنوان ارزان ترین منبع پروتئین در دسترس مردم، سال گذشته به میزان 2 میلیون و 700 هزار تن گوشت مرغ در کشور فراوری شد که رکوردی بی سابقه است.

معاون امور فراوریات دامی وزارت جهاد کشاورزی درباره فراوری تخم مرغ، توضیح داد: در دو سال گذشته بیماری آنفلونزای فوق حاد پرندگان را پشت سر گذاشتیم، علیرغم این موضوع در فراوری تخم مرغ نسبت به برنامه عقب نیستیم و بالغ بر یک میلیون تن تخم مرغ در کشور فراوری شد و در حدود 60 هزار تن از این محصول به کشورهای همسایه صادر شده است.

رضایی درباره فراوری عسل که مصداق شاخص اقتصاد مقاومتی است، گفت: 112 هزار تن عسل در کشور فراوری شده است؛ البته شاهد فراوری برخی از محصولات دیگر وابسته به عسل مانند ژل رویال، گرده و بره موم هستیم.

وی با اشاره به ورود شرکت های دانش بنیان های جوان برای فراوری این محصولات، یادآور شد: فراوری ژل رویال به 3289 کیلوگرم رسیده و یکی از آرزوهای فراوریکنندگان این بخش محقق شده است.

معاون امور فراوریات دامی وزارت جهاد کشاورزی درباره فراوری پیله تر ابریشم در کشورمان، گفت: در این بخش اتفاق عظیمی افتاده است و شاهد رشد 58 درصدی بوده ایم؛ 48 هزار جعبه تخم نوغان توزیع شده که منجر به فراوری 1650 تن پیله تر ابریشم شده است.

رضایی با اشاره به اینکه استمرار فراوری همراه با نهاده ها امکان پذیر است، پیشنهاد کرد: یارانه ای که به این بخش اختصاص می یابد به جای این که به اولین حلقه اختصاص یابد، حلقه های بعدی تا مصرف کننده نهایی از یارانه برخوردار شوند.

وی درباره فراوری مازاد محصولات دامی در برخی نقاط کشور، گفت: با شیوع ویروس کرونا میزان مصرف گوشت مرغ کاهش یافت و اخذ مجوزهای صادراتی این محصول نیز زمان بر بود و تا زمان اخذ مجوز صادرات، این صنعت با اختلال روبه رو شد.

معاون امور فراوریات دامی وزارت جهاد کشاورزی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به شروع احیاء مرغ لاین در امسال، اضافه کرد: با دستور و پیگیری وزیر جهاد کشاورزی، برنامه ملی مرغ لاین راه اندازی شده است و بر این اساس 50 درصد از اجداد مورد احتیاج کشور که وارداتی بوده تا خاتمه سال در داخل کشور فراوری می گردد.

رضایی ادامه داد: 7 مرکز اصلاح نژاد مرغ بومی در کشور وجود دارد که با پرورش مرغ بومی 100 هزار تن تخم مرغ فراوری خواهد شد.

وی اعلام کرد: افزایش ظرفیت کارخانه های برای بهبود بهره وری و راندمان فراوری و کاهش هدر رفت خوراک در نهاده ها ازجمله اقدامات در حال انجام است.

معاون امور فراوریات دامی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به این که برای تأمین کسری گوشت قرمز سالانه 120 تا 160 هزار تن واردات صورت می گیرد، پیشنهاد کرد: با توجه شرایط ارزی کشور با اصلاح قیمت، مازاد فراوری دامداری های کشور برای تامین گوشت قرمز خریداری گردد.

رضایی گفت: امسال 158 پروژه با اشتغال 16 هزار نفر در رسته های مختلف دام و طیور افتتاح خواهد شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 14 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 1212

به "پیش بینی فراوری 880 هزار تنی گوشت قرمز در امسال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی فراوری 880 هزار تنی گوشت قرمز در امسال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید