وقتی حمله نارنجکی به اتوبوس پرسپولیس در حد آب دهان انداختن هم نیست!

به گزارش دیار سلمان، کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال ایران برای حمله به اتوبوس یک تیم ورزشی که می توانست فاجعه بزرگی را به وجود آورد، محرومیت خفیفی را برای خاطیان در نظر گرفته است. این رای در حالی صادر شده که در ورزش جهان برخورد شدیدتری نسبت به جرایم ساده تر انجام می گردد.

وقتی حمله نارنجکی به اتوبوس پرسپولیس در حد آب دهان انداختن هم نیست!

به گزارش خبرنگاران، دو سال محرومیت از حضور در استادیوم ها، واکنش کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال به افراد خاطی در پفراینده حمله به اتوبوس پرسپولیسی ها در اصفهان بود. این حکم سبک برای افراد خاطی در حالی صادر شده که این اتفاق می توانست منجر به تلفات جانی گردد و شاید اگر مهارت راننده اتوبوس نبود، چنین اتفاقی رخ می داد. مقایسه این حکم در قیاس با احکامی که در اروپا و آمریکا صادر می گردد جالب توجه است. به طور مثال در لیگ بسکتبال حرفه ای آمریکا موسوم به NBA برای جرایمی بسیار خفیف و ساده در قیاس با آنچه این دو طرفدار بر سر اتوبوس حامل کاروان پرسپولیس صادر شده، احکام سنگین تری صادر شده است.

جرایم سنگین برای جرایم به مراتب ناچیزتر

در مسابقات پلی آف لیگ NBA، یک طرفدار تیم بسکتبال نیویورک نیکس آب دهان خود را روی تری یانگ، ستاره تیم آتلانتا هاکس پرتاب کرد که تیم میزبان یعنی نیکس بلافاصله بعد از دستگیر کردن فرد خاطی، این طرفدارش را به طور مادام العمر از حضور در استادیوم خانگی خود محروم کرد.

بعلاوه یک روز بعد، در بازی تیم های بوستون سلتیکس و بروکلین نتس، طرفدار سلتیکس بطری آب را به سمت کایری ایروینگ، بازیکن سابق این تیم و فعلی بروکلین پرتاب که بعد از دستگیر شدن به وسیله نیروهای امنیتی، از سوی تیم میزبان، به طور مادام العمر از حضور در استادیوم محروم شد.

دنیای فوتبال هم شاهد چنین احکام سنگینی برای جرایم به نسبت ساده تر از چیزی که برای پرسپولیسی ها رخ داد، بوده است. برای مثال، چندی قبل یک طرفدار چلسی به خاطر یک شعار نژاد پرستانه به طور مادام العمر محروم شد یا یک طرفدار ویارئال به دلیل پرتاب موز به سمت دنی آلوز با حکم مشابهی رو به رو شده بود.

در موردی مشابه این حکم، در جریان حمله یک شخص با بمب دست ساز به اتوبوس بازیکنان دورتموند که باعث مصدومیت مارک بارترا و البته یک مامور پلیس شد، سرگی دابلیو به 14 سال زندان محکوم شد.

حال در ایران برای پرتاب نارنجک به سمت اتوبوس که می توانست منجر به منحرف شدن اتوبوس و صدمه به کل کاروان پرسپولیس گردد، فقط دو سال محرومیت صادر شده و حتی هیچ محرومیت هم شامل حال تیم میزبان، به اسم مسئول برقراری امنیت برای تیم مهمان نشده است!

در فوتبال اروپا و در رویدادهای بین المللی مانند لیگ قهرمانان اروپا، در صورتی که به دلیل اعمال گروهی بعضی از مردم یا طرفداران در مقابل هتل یا در جهت استادیوم خطری متوجه حال تیم مهمان گردد، کمیته انضباطی یوفا یا داخلی کشورها، تیم میزبان را محکوم به میزبانی در زمین بی طرف می نمایند.

در سال 2018 و در فینال کوپا لیبرتادورس میان تیم های بوکاجونیورز و ریورپلاته، طرفداران تیم میزبان قبل از بازی برگشت به اتوبوس بوکا حمله کردند و بازی لغو شد. در ادامه کنفدراسیون فوتبال آمریکا این ملاقات را به دلیل ناتوانی در تامین امنیت از سوی تیم میزبان، به استادیوم سنتیاگو برنابئو منتقل کرد.

صدور احکام شدید به منظور بازدارندگی

دلیل صدور چنین احکامی، تامین امنیت مسابقات و ستاره ها است که مهم ترین منبع عایدی فوتبال به تعداد می فرایند و بعلاوه با در نظر گرفتن مسائل اخلاقی، هیچ مماشاتی با این قبیل جرایم نمی گردد. در واقع همواره احکام با اعمالی که انجام می گیرد همخوانی ندارد و بیشتر به این منظور صادر می گردد که چنین اتفاقاتی مجددا صورت نگیرد.

اما صدور چنین حکمی در ایران، اصلا بازدارنده نیست و امکان وقوع چنین اتفاقاتی در آینده وجود دارد. باید به این موضوع توجه کرد که کل فوتبال ایران از تکرار چنین اتفاقاتی متضرر می گردد و می تواند منجر به محرومیت از میزبانی در بازی های بین المللی را در پی داشته باشد. ضمن این که احتمالا با صدور رای دادگاه، افراد خاطی بخشی از دوران محرومیتشان را در زندان باشند و اصلا برایشان مهم نباشد که چنین محرومیتی برای آن ها در نظر گرفته شده است.

بعلاوه بر فرض مهم بودن چنین محرومیتی برای افراد خاطی، در حال حاضر ساختار لازم برای جلوگیری از ورود فردی خاص به استادیوم های ایران وجود ندارد و سیستم بلیت فروشی و مشخص هویت تیم های لیگ برتر فوتبال ایران تا این حد کارایی ندارد. در حال حاضر این پفراینده در دادسرای فلاورجان (محل وقوع جرم) از منظر کیفری در حال آنالیز است و باید دید چه حکمی برای این خاطیان صادر خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 مرداد 1400 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 1838

به "وقتی حمله نارنجکی به اتوبوس پرسپولیس در حد آب دهان انداختن هم نیست!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وقتی حمله نارنجکی به اتوبوس پرسپولیس در حد آب دهان انداختن هم نیست!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید