ورود هیاتی از وزرای عربستان به بغداد در سایه نگرانی محافل عراقی

به گزارش دیار سلمان، ایرنا نوشت:در سایه نگرانی گسترده محافل عراق نسبت به سرمایه گذاری عربستان در کشورشان، یک هیات از وزرای سعودی امروز (یکشنبه) وارد بغداد شد.

ورود هیاتی از وزرای عربستان به بغداد در سایه نگرانی محافل عراقی

پایگاه خبری بغداد الیوم به نقل از یک منبع آگاه گزارش داد که یک هیات وزارتی سعودی امروز برای برگزاری نشست های کمیته هماهنگی عراق و عربستان وارد بغداد شده است.

وی که به نامش اشاره نشده، اضافه کرد: این هیات متشکل از تعدادی از وزرا از جمله وزیر انرژی و کننده وزارت سرمایه گذاری عربستان است.

به گفته این منبع، سفیر عربستان در بغداد نیز در این نشست ها حضور خواهد داشت.

سفر این هیات سعودی به بغداد درحالی صورت می گیرد که در دو هفته اخیر نگرانی های محافل مختلف عراق نسبت به انتشار گزارش هایی از احتمال واگذاری میلیون ها هکتار از بیابان های استان های الانبار، نجف، المثنی و بصره به عربستان برای سرمایه گذاری در آنها و عواقب و پیامدهای منفی اقتصادی، سیاسی، امنیتی، و دینی این اقدام بالا گرفته است.

عراق و عربستان سعودی در راستای کمیته مشترک دو جانبه در 14 اکتبر گذشته (23 مهرماه 99) در ریاض برای سرمایه گذاری سعودی ها در عراق بحث و گفت وگو کردند که در آن از سرمایه گذاری 2.9 میلیارد دلاری عربستان در طرح های مختلف در عراق پرده برداشته شد و خالد بتال النجم وزیر برنامه ریزی عراق نیز از وجود شش هزار طرح پیشنهادی مناسب سرمایه گذاری سعودیها به ارزش 100 میلیارد دلار سخن گفت.

محافل سیاسی عراق به پیشینه بد عربستان در برخورد با کشورشان بعد از سرنگونی رژیم صدام اشاره می کنند و معتقدند که ریاض در طول دوره پس از سقوط صدام نسبت به فرایند سیاسی این کشور موضع منفی اتخاذ کرد و کارشکنی های زیادی در قبال نظام جدید سیاسی این کشور انجام داد و تا سالها از حضور دیپلماتیک در بغداد خودداری کرد.

این محافل نگران آن هستند که عربستان در قالب سرمایه گذاری اقتصادی در عراق در نهایت نظام سیاسی این کشور را زیر فشار قرار دهد و درصدد باج خواهی برآید.

در بحث امنیتی نیز محافل امنیتی عراق از برهم خوردن ثبات و امنیت کشورشان با ورود عربستان نگران هستند و به پیشینه این کشور اشاره می کنند و می گویند که عربستان در طول سالهای گذشته هزاران عنصر تروریست از جمله بیش از 15 هزار تروریست انتحاری را وارد عراق کرد که دست به کشتار ملت این کشور زدند و حالا چطور چنین کشوری خیرخواه عراق شده است.

اما محافل اقتصادی عراق نیز از زاویه خود به موضوع سرمایه گذاری عربستان در کشورشان نگاه می کنند و آن را تهدید کننده منابع آبی زیرزمینی کشورشان می دانند و نسبت به ماهیت چنین قراردادی با عربستان تردید دارند.

با اینحال، وجود عتبات مقدسه شیعیان در شهرهای کربلای معلی و نجف اشرف نیز یکی دیگر از ابعاد نگرانی درخصوص حضور پر رنگ عربستان در جنوب و مرکز عراق از طریق سرمایه گذاری است.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 19 آذر 1399 بروزرسانی: 19 آذر 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 1411

به "ورود هیاتی از وزرای عربستان به بغداد در سایه نگرانی محافل عراقی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورود هیاتی از وزرای عربستان به بغداد در سایه نگرانی محافل عراقی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید