هزینه صف واکسن کرونا، 800 هزار تومان!

به گزارش دیار سلمان، فرایند تزریق واکسن کرونا کند است و افراد باید ساعت ها در صف انتظار بمانند. این انتظار گاهی به 12 ساعت هم می رسد و بعضی باید شب را در صف بخوابند. اما برای آن هایی که نمی توانند راهکاری وجود دارد. آن ها می توانند نوبت واکسن را بخرند.

هزینه صف واکسن کرونا، 800 هزار تومان!

به گزارش تجارت نیوز، صف های طولانی تزریق واکسن کرونا کسب وکار نوی ایجاد نموده است. افرادی هستند که جای سالمندان و خانواده آن ها در صف می ایستند و برای ایستادن در صف واکسن پول می گیرند؛ حدودا ساعتی 100 هزار تومان.

یکی از مراجعان می گوید چند روز است که برای تزریق واکسن کرونای مادرم به یکی از مراکز می روم. آنجا در صف واکسن، افرادی هستند که جای شما در صف می مانند و پول می گیرند. کاری که حداقل در تهران رایج است.

فرید می گوید من دو بار مجبور شدم در صف بمانم و این مدت چند نفری هم از من سوال کردند که چند می گیرم تا جای آن ها در صف بمانم و برای آن ها نوبت واکسن بگیرم.

احمد فرد دیگری است که می گوید واکسن مادرش را همین دیروز زده است. می گوید برای من مسئله ای پیش نیامد، چون به مقدار کافی وقت داشتم که چند ساعت در صف واکسن بمانم. اما چند نفر از دوستانم مجبور شدند ساعتی 100 هزار تومان بدهند تا فردی به جای آن ها در صف بماند.

12 ساعت صف انتظار واکسن کرونا

م. امیدوار یکی از افرادی است که جای مردم در صف می ماند. قیمت تعیینی نمی دهد و می گوید بسته به مرکزی که می خواهید واکسن بزنید قیمت فرق دارد. بعضی از مراکز منظم است و با یکبار مراجعه و دو سه ساعت در صف ماندن واکسن می زنند. اما بعضی مراکز دیگر اذیت می نمایند.

او می گوید برای یکی از مشتری ها دو سه روز پیش در شمال شرق تهران نوبت گرفتم. یکبار ساعت یک شب رفتم و نام نوشتم. یکبار هم صبح ساعت 6 رفتم آنجا و کمی منتظر ماندم و مدارک را دادم و کار ها را آماده کردم. اما وقتی مشتری برای زدن واکسن آمد، گفتند ما در این مرکز این واکسن را نمی زنیم و مجبور شدم بروم به مرکزی در شمال تهران و دوباره نوبت بگیرم.

برای همین او می گوید برای گرفتن نوبت و تعیین دستمزد اول باید کارت ملی و کارت واکسن را ببیند. بسته به مرکز درمانی قیمت می دهد. او می گوید اگر کارت ملی و واکسن را بفرستید امشب یا فردا شب می توانم بروم و نوبت بگیرم.

اما تاکید می نماید که باز هم باید انتظار یکی دو ساعت معطلی را داشته باشید. چون تزریق واکسن دقیقا سر ساعت انجام نمی گردد. اما بهتر از این است که 12 ساعت معطل شوید.

هفته گذشته بود که تزریق دز دوم واکسن کرونا بعد از چند روز، دوباره از سر گرفته شد. مراکز تزریق واکسن شاهد صف های طولانی مردم بود. تجارت نیوز گزارشی را منتشر کرد که در آن یکی از مراجعان می گفت بعضی از مردم ساعت 8 شب آمده اند مقابل مرکز که نامشان را در فهرست بنویسند. بعضی ساعت 12 شب آمده اند.

یکی دیگر از افراد گفته بود که از ساعت 4 صبح با پدر و مادرش در صف واکسن بوده و روز اول 8 ساعت انتظارشان بی فایده بوده و نتوانسته اند واکسن بزنند.

اما همه افراد امکان و توان ماندن در صف را ندارند و ترجیح می دهند در قبال پرداخت پول، کسی جای آن ها در صف بماند و برای آن ها نوبت بگیرد.

ناتوانی وزارت بهداشت در مدیریت تزریق واکسن حالا این کاسبی نو را ایجاد نموده است.

800 هزار تومان هزینه ماندن در صف

یکی از این افراد می گوید قیمت را بعد از تماشا کارت واکسن و تعیین شدن نام مرکزی که دز اول را زده اید می گویم. اگرچه تاکید می نماید خودش نرخ تعیینی ندارد و مشتری ها هر کدام هر چقدر بخواهند می دهند. او می گوید نوبت گرفتن از یک مرکز کار راحتی است و 400 تا 500 هزار تومان می گیرد. اما بعضی مراکز سخت می گیرند و مجبور می گردد دو شب در رفت و آمد باشد. آن وقت گران تر می گردد. مثلا حدود 800 هزار تومان.

اما این اولین باری نیست که ایستادن در صف و گرفتن نوبت به منبع عایدیزایی تبدیل می گردد. پیش از این زمانی که قیمت دلار صرافی ملی و بازار آزاد اختلاف زیادی داشت، بعضی از افراد کارت ملی خود را اجاره می دادند و ساعت ها در صف صرافی ملی می ایستادند تا بتوانند با کارت ملی خود برای فرد دیگری سهمیه دلار بخرند. کاری که برای این افراد عایدی 200 تا 300 هزار تومانی داشت. اما مشکل این بود که این افراد فقط یکبار چنین امکانی را داشتند.

اما گزارش ها نشان می داد همان زمان هم افرادی بودند که کارت ملی خود را اجاره نمی دادند بلکه در صف صرافی می ماندند و نوبت خود را می فروختند.

اسفند سال 97 هم بعضی از ایستادن در صف خرید گوشت عایدی کسب می کردند. زمانی که اختلاف قیمت گوشت در بازار آزاد و دولتی زیاد بود. همان زمان خبرنگاران گزارشی منتشر نموده بود که نشان می داد ایستادن در صف های گوشت تنظیم بازار و خرید آن برای فروش مجدد به قیمت بالاتر در سطح شهر به مراکز خدماتی و گردشگری، تبدیل به یک شغل موقت شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 18 مرداد 1400 بروزرسانی: 18 مرداد 1400 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 1854

به "هزینه صف واکسن کرونا، 800 هزار تومان!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هزینه صف واکسن کرونا، 800 هزار تومان!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید