ماجرای ماسک چینی و پول های بلوکه شده ایران چیست؟

به گزارش دیار سلمان، رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین گفت: تهاتر ماسک با دلار بلوکه شده ایران در چین واقعیت ندارد. واردات ماسک به کشور ممنوع نیست، اما ماسک های چینی که در بازار وجود دارد از موجودی قبل است که در انبار ها بوده است.

ماجرای ماسک چینی و پول های بلوکه شده ایران چیست؟

با ما همراه باشید و با تور چین ارزان از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، ماسک چینی این روز ها در بازار ایران جولان می دهد. این موضوع در حالی اتفاق می افتد که آمار های وزارت صنعت حاکی از فراوری روزانه 17میلیون عدد ماسک در ایران حتی صادرات آن به سایر کشور های همسایه است.

با این شرایط بعضی برآورد ها بر این مبنا است که احتمالا چین در قبال بخشی از منابع بلوکه شده کشور ماسک به ایران صادر می نماید.

ماسک چینی از 1000 تا 34 هزار تومان!

داروخانه های شرق تهران درباره وفور ماسک چینی در بازار ایران به تجارت نیوز می گویند ماسک های چینی که در داروخانه ها وجود دارد، از قبل ثبت سفارش شده و در واقع موجودی انبار از گذشته است.

به گفته داروخانه داران مشتریان بیشتر به خرید ماسک فراوری داخل تمایل دارند چرا که قیمت ماسک چینی نسبتا بالاست و مشتریان از آن استقبال نمی نمایند.

برای نمونه قیمت هر عدد ماسک چینی حداقل یکهزار تومان و هر عدد ماسک سه لایه چینی پنج هزار و 220 تومان است. حداکثر قیمت ماسک چینی 34 هزار تومان است و بهای بسته 10 تایی آن تقریبا 345 هزار تومان تمام می گردد.

ماسک روی دست فراورینمایندگان ماند

رئیس کانون انجمن های صنفی کارکنان داروخانه های سراسر کشور درباره علت وفور ماسک چینی در بازار ایران به تجارت نیوز می گوید: تهاتر پول های بلوکه شده با ماسک چینی ارزش و توجیه اقتصادی ندارد و اگر بخواهند به جای آزادسازی منابع بلوکه کالا وارد نمایند می توانند کالا های ارزشمند وارد نمایند.

به گفته هادی ابوی، فعلا بخشی از تجار به صورت محدود ماسک وارد می نمایند. زیرا واردات ماسک صرفه اقتصادی ندارد و فراوری داخلی ماسک به حدی زیاد شده که این کالا روی دست فراورینمایندگان داخلی مانده است. از سوی دیگر ماسک چینی قیمتش از ماسک ایرانی بالاتر است و مردم از آن استقبال نمی نمایند.

او ادامه می دهد: قیمت تمام شده هر عدد ماسک ایرانی حدود 400 تا 500 تومان و قیمت به حدی پایین است که واردات ماسک توجیه اقتصادی ندارد.

پول بلوکه در چین نداریم!

مجیدرضا حریری، رئیس اتاق مشترک ایران و چین، اما در واکنش به تهاتر منابع بلوکه با ماسک چینی به کل منکر وجود منابع بلوکه ایران در چین می گردد و می گوید: تهاتر ماسک با دلار بلوکه شده ایران در چین واقعیت ندارد. البته واردات ماسک به کشور ممنوع نیست، اما ماسک های چینی که در بازار وجود دارد از موجودی قبل است که در انبار ها بوده است.

حریری به تجارت نیوز شرح می دهد: قیمت هر ماسک چینی یک دلار، یعنی قیمت تمام شده آن در ایران حدود 25 هزار تومان است که واردات آن صرفه اقتصادی ندارد! بنابراین ماسک های چینی که در بازار فروخته می گردد متعلق به شش ماه اخیر است.

رئیس اتاق مشترک ایران و چین البته مدعی است که هیچ پول بلوکه شده ای در چین وجود ندارد.

چین عظیمترین صادرنماینده ماسک به ایران

با وجود این آمار های واردات ماسک به ایران گویای واقعیت دیگری است! تجارت ماسک در ایران گردش اقتصادی حدود 36میلیون دلاری در سال 1399 داشته است. آمار های معاونت آنالیز های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران نشان می دهد ایران در سال 1399 در مجموع حدود 63 تن ماسک به ارزش یک میلیون و 143هزار دلار به 12 کشور صادر نموده است.

در مقابل 485 تن از این کالا نیز به ارزش 34 میلیون و 779 هزار دلار از 14 کشور، وارد ایران شده است. چین عظیم ترین صادرنماینده ماسک به ایران بوده که حدود 390 تن ماسک را به ارزش 27 میلیون و 591 هزار دلار به ایران ارسال نموده است.

از آن سو، کویت با خرید بیش از 13.8 تن ماسک از ایران، عظیم ترین مقصد کشور در زمینه صادرات ماسک در سال 1399 بوده است.

منبع: 360 اقتصادی

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 31 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 31 اردیبهشت 1400 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 1723

به "ماجرای ماسک چینی و پول های بلوکه شده ایران چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای ماسک چینی و پول های بلوکه شده ایران چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید