عملیات کاوش و بازسازی 5 بنای تاریخی محور ساسانی کرمانشاه کلید خورد

به گزارش دیار سلمان، امین قهرمانی، مدیر پایگاه ملی محور ساسانی کرمانشاه بااشاره به وجود تعداد زیادی آثار تاریخی در محور ساسانی کرمانشاه، گفت: باتوجه به اینکه در نظر داریم طی سال های آینده محور ساسانی کرمانشاه را ثبت جهانی کنیم، برای همین روی حفظ و نگهداری بناهای تاریخی موجود در این محور تاکید زیادی داریم.

عملیات کاوش و بازسازی 5 بنای تاریخی محور ساسانی کرمانشاه کلید خورد

جهت دریافت خدمات هزینه بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

وی اضافه نمود: در این راستا، هرساله اعتباراتی به منظور کاوش و بازسازی تعدادی از این بناها در نظر گرفته می گردد که اخیرا هم برای پنج مورد از این بناها اعتبارات کاوش و بازسازیی اختصاص پیدا نموده است.

مدیر پایگاه ملی محورساسانی کرمانشاه یکی از مهمترین این پروژه ها را نقش برجسته آنوبانی نی بیان کرد و گفت: باتوجه به این که این بنا در داخل مدرسه ای در سرپل ذهاب قرار گرفته، طی سال های گذشته آموزش و پرورش برای اختصاص این مدرسه به منظور ساماندهی و محوطه سازی این نقش برجسته باستانی موافقت نمی کرد که خوشخبتانه اخیرا این مهم رخ داده و با موافقت آموزش وپروش حیاط این مدرسه در اختیار میراث فرهنگی قرار می گیرد تا کار محوطه سازی آنو بانی نی را انجام دهیم.

وی تاکید نمود: علاوه بر بحث محوطه سازی، عملیات بازسازی و بازسازی خود نقش برجسته را هم باتوجه به فرسایش آن در طول زمان در دستور کار قرار داده ایم.

قهرمانی اضافه نمود: همچنین عملیات بازسازی سه اثر تاریخی آسیب دیده از زلزله سال 1396 نیز از محل اعتبارات زلزله در منطقه ریجاب شهرستان دالاهو شروع شده است.

وی مقبره اصلی ابودجانه، مقبره سلطان سی قلی مه و گنبد برج خاموشی را سه بنای تاریخی بیان کرد که عملیات بازسازی و بازسازی آنها در دستور کار قرار گرفته و گفت: با وجود اینکه سال گذشته برای بازسازی مقبره اصلی مقابر ابودجانه اعتبار اختصاص یافت و بخش هایی از آن بازسازی شد، اما باتوجه به احتیاج بخش بیرونی این بنا به بازسازی و لزوم اجرای عملیات ساماندهی و ایجاد روشنایی آن اعتبارات بیشتری را گرفتیم تا این پروژه ها را اجرایی کنیم.

مدیرپایگاه ملی محور ساسانی در ادامه از اختصاص اعتبار برای انجام عملیات کاوش و حدس در محوطه ای باستانی موسوم به خیابان ساحلی در شهر قصرشیرین خبرداد و گفت: حدود یک دهه پیش بصورت اتفاقی بقایایی از یک محوطه باستانی در شهر قصرشیرین کشف شد و بعدها در زلزله سال 1396 نیز بخش های دیگری از این بنا نمایان شد.

وی اضافه نمود: اخیرا با اختصاص اعتبارات لازم عملیات کاوش و حدس این محوطه باستانی که به نظر می رسد بسیار گسترده هم باشد، در دستورکار قرار گرفته و امیدواریم ظرف دو ماه بتوانیم این مرحله از عملیات کاوش را به خاتمه برسانیم.

ایسنا نوشت، به گفته قهرمانی پروژه های کاوش و بازسازیی که در محورساسانی کرمانشاه شروع بکار شده اند، ظرف دو تا چهار ماه آینده به اتمام خواهند رسید.

منبع: گردشبان
انتشار: 30 اسفند 1399 بروزرسانی: 28 شهریور 1400 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 1609

به "عملیات کاوش و بازسازی 5 بنای تاریخی محور ساسانی کرمانشاه کلید خورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عملیات کاوش و بازسازی 5 بنای تاریخی محور ساسانی کرمانشاه کلید خورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید