علل و علایم هموگلوبین بالا

به گزارش دیار سلمان، هموگلوبین بالا اشاره به غلظت بالای (بالاتر از حد میانه) پروتئین حمل کننده اکسیژن در خون دارد. برای درک خطر مرتبط با این موضوع، مهم است که علل و علایم این شرایط را بدانید.

علل و علایم هموگلوبین بالا

هموگلوبین بالا اشاره به غلظت بالای (بالاتر از حد میانه) پروتئین حمل نماینده اکسیژن در خون دارد. برای درک خطر مرتبط با این موضوع، مهم است که علل و علایم این شرایط را بدانید.

هموگلوبین یک مولکول پروتئینی (حامل اکسیژن) است که در سلول های قرمز خون وجود دارد. سلول های قرمز خون اکسیژن را از ریه ها به بافت های مختلف بدن منتقل می نمایند و دی اکسید کربن را از بافت ها به ریه ها برمی گرداند. معمولا، هموگلوبین به عنوان یک بخش از آزمون شمارش کامل خون (CBC) اندازه گیری می شود. سطح هموگلوبین به عناون اندازه هموگلوبین در گر / دسی لیتر خون بیان می شود. دامنه طبیعی مرجع برای هموگلوبین در بچه ها، مردان و زنان به ترتیب 11-13، 14-18 و 12-16 است.

علل احتمالی تعداد بالای هموگلوبین

تعداد بالای هموگلوبین با تعداد بالای سلول های قرمز خون فرق دارد، چون هر سلول ممکن است اندازه یکسانی از اکسیژن را حمل کند. بنابراین، با وجود داشتن کم خونی، داشتن تعداد هموگلوبین بالا طبیعی است. تعداد هموگلوبین بالا زمانی مشاهده می شود که یک افزایش در فراوری سلول های قرمز خون وجود داشته باشد، تا اندازه کمبود اکسیژن در خون که برای بافت ها احتیاج است جبران شود.

گاهی اوقات، کلیه بیش از حد اریتروپویتین منتشر می نماید، که این امر در نتیجه تعداد بالای سلول های قرمز خون است.

پلی سیتمی ورا، یک بیماری مغز استخوان ناکارآمد است که فراوری سلول های قرمز خون را افزایش می دهد.

کم شدن آب بدن به صورت حاد می تواند منجر به هموگلوبین بالا شود، با این حال، سطح هموگلوبین هنگامی که اندازه مایعات به تعادل برسد سطح هموگلوبین به حالت طبیعی برمی شود.

بیماری مادرزادی قلبی، نارسایی قلبی، و سایر مسائل قلبی همراه با فشار خون بالا در شریان ریه ها نیز می توانند سطح هموگلوبین را افزایش دهند.

فیبروز ریوی بیماری است که با شکل گیری بافت پیوندی رشته اضافی در ریه ها شناخته می شود، که این بیماری باعث افزایش سطح هموگلوبین می شود.

آمفیزم، بیماری انسداد مزمن ریوی (COPD) و سایر بیماری های ریوی نیز می توانند عوامل موثری بر سطح بالای هموگلوبین باشند.

مردمی که در ارتفاعات زندگی می نمایند نیز دارای سطح بالای هموگلوبین هستند، چون ارتفاع بالا به معنی اندازه اکسیژن کمتر است، و این امر باعث افزایش فراوری سلول های خون می شود.

استروئیدهای آنابولیک که برای افزایش توده عضلانی استفاده می شود، همراه با بعضی داروها می توانند باعث تحریک فراوری سلول های قرمز خون شوند.

سرطان کلیه و کبد نیز ممکن است منجر به سطح بالای هموگلوبین در خون شوند.

سیگار کشیدن نیز سطح اکسیژن در ریه ها را کاهش می دهد، بنابراین برای جبران این کمبود و ایجاد تعادل، بدن سطح هموگلوبین را افزایش می دهد.

بالا بودن هموگلوبین خون نشانه چیست

تعداد بالای هموگلوبین می تواند نشانگر یک بیماری باشد، و اگر هرکس هر کدام از علایم زیر را تجربه کند، دکتر توصیه به آزمایش می نماید:

اختلال در عملکرد روانی: ادراک ناکارامد، سرگیجه و آشفتگی ذهنی می توانند منجر به سطح بالای هموگلوبین شوند، چون اکسیژن در گردش خون مغزی به خطر می افتد.

سیانوزه محیطی: تغییر رنگ مایل به آبی در روی پوست به طور معمول بر روی لب ها و نوک انگشتان اتفاق می افتد.

اختلال در گردش خون و لخته شدن غیرطبیعی: گردش آهسته و لخته شدن خون بر کل بدن تاثیر می گذارد. تورم، بی حسی ناگهانی، از دست دادن موقت بینایی یا شنوایی به وسیله بعضی افراد تجربه می شوند.

هموگلوبین بالا بعلاوه می تواند بر شکل سلول های قرمز خون تاثیر بگذارد و منجر به بیماری سلول داسی شکل شود. چون هموگلوبین بالا در بدن معمولا نشانه یک بیماری زمینه ای است، پزشک ها اساسا روی درمان بیماری تمرکز می نمایند و در نهایت علایم خود به خود درمان می شوند. شخص باید به صورت منظم سطح هموگلوبین را آنالیز کند و هرگونه انحراف از سطح طبیعی هموگلوبین را باید با پزشک در میان گذاشت، به طوری که درمان به موقع آغاز شود.

مترجم: سعید علیزاده

منبع:راسخون

منبع: راسخون
انتشار: 16 دی 1400 بروزرسانی: 16 دی 1400 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 2015

به "علل و علایم هموگلوبین بالا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علل و علایم هموگلوبین بالا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید