علائم آرتروز و راه های پیشگیری و درمان

به گزارش دیار سلمان، یک متخصص ارتوپدی و استاد دانشگاه علوم پزشکی شیراز با یادآوری اینکه آرتروز زانو می توانند افراد را زمین گیر کند، در خصوص علائم، راه های پیشگیری و درمان شرح داد.

علائم آرتروز و راه های پیشگیری و درمان

به گزارش ایسنا، سید محمد طحامی با بیان این مطلب که آرتروز زانو یکی از شایع ترین علت های درد و ناتوانی حرکتی در افراد میانسال و مسن است، گفت: درد و تورم، احساس خشکی، محدودیت حرکتی و کاهش انعطاف پذیری مفصل زانو و التهاب از علائم شایع آرتروز زانو است که می تواند باعث لنگیدن فرد حین راه رفتن و بعلاوه لاغر و ضعیف شدن عضلات ران و ساق پا گردد.

سید محمد طحامی با عنوان این مطلب که آرتروز زانو می تواند منجر به ناتوانی در انجام فعالیت های روزمره زندگی گردد، ادامه داد: فیزیوتراپی یکی از درمان های اصلی برای پیشگیری و درمان آرتروز زانو است.

او تقویت عضلات اطراف زانو و ران زیر نظر متخصص فیزیوتراپی را در تقویت ماهیچه ها و کاهش التهاب که سبب کاهش فشار بر مفصل زانو و افزایش دامنه حرکتی مفصل می گردد موثر دانست و اضافه نمود: کاهش فشار به مفصل زانو، سبب کاهش درد، انجام بهتر فعالیت های روزمره و بهبود کیفیت زندگی می گردد.

به گفته این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، تمرین های تخصصی زانو که از سوی فیزیوتراپیست برای بیمار انجام می گردد سبب کاهش سفتی و خشکی مفصل زانو و افزایش دامنه حرکتی در راستای خم و صاف کردن زانو می گردد.

طحامی با بیان اینکه به طور کلی فیزیوتراپی می تواند علاوه بر بهبود فعالیت افراد و کاهش درد و تورم، سبب کاهش مصرف دارو های مسکن و ضدالتهابی گردد، تاکید نمود: استفاده از دارو های مسکن و ضدالتهابی برای کاهش درد و التهاب مفصل زانو، در فاز حاد بیماری یاری نماینده است؛ هر چند به علت عوارض جانبی مصرف طولانی مدت آن ها می تواند مشکلاتی را برای بیمار ایجاد کند.

تقویت ماهیچه ها؛ الگوی صحیح کاهش عوارض آرتروز زانو

این متخصص ارتوپدی ادامه داد: الگوی صحیح این است که با انجام تمرین ها و ورزش های مناسب، ماهیچه ها تقویت گردد و افراد می توانند با مراجعه به مراکز فیزیوتراپی، تمرین، ورزش های مناسب و مشاوره لازم را برای پیشگیری دریافت نمایند. هرچه درمان در مراحل ابتدایی آرتروز و یا حتی قبل از شروع آن شروع گردد، تأثیرگذاری بیشتر و بهتری دارد.

طحامی مطرح کرد: در موارد شدید آرتروز زانو، هنگامی که درمان های فیزیوتراپی در کاهش درد و ناتوانی پیروز نباشد، درمان جراحی تعویض مفصل زانو انجام می گردد. نتایج تحقیقات نشان می دهد بازتوانی و آموزش تمرین ها قبل از عمل جراحی می تواند به بازگشت سریع فرد به زندگی روزمره و کاهش دوره استفاده از وسایل یاریی همچون واکر و عصا بعد از عمل جراحی یاری کند. بعلاوه در پی عمل جراحی تعویض مفصل زانو، فیزیوتراپی می تواند نقش به سزایی در بهبود شرایط بیمار داشته باشد.

او با تاکید بر اینکه فیزیوتراپی از همان روز یا فردای روز عمل در بیمارستان شروع می گردد و به صورت فیزیوتراپی در منزل یا در مراکز فیزیوتراپی ادامه می یابد، یادآور شد: کاهش درد، کاهش التهاب، افزایش قدرت عضلات، افزایش حرکات خم و راست کردن زانو از مهمترین اهداف بعد از تعویض مفصل زانو است که با انجام فیزیوتراپی تخصصی، به سادگی به دست می آید.

منبع: فرارو
انتشار: 3 بهمن 1400 بروزرسانی: 3 بهمن 1400 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 2034

به "علائم آرتروز و راه های پیشگیری و درمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائم آرتروز و راه های پیشگیری و درمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید