روز جهانی ماما: 4 موردی که باید در مورد آن ها بدانید!

به گزارش دیار سلمان، ایرنا زندگی: چرا ماما ها مهم هستند؟ خیلی از ما ممکن است فکر کنیم مامایی منحصر به گذشته ها بوده و امروز در این جهان نقش زیادی ندارد، اما اشتباه می کنیم، چون آمار ها نشانمان می دهد که سلامت مادران و نوزادان هنوز هم به هنر این ماهران تجربی و علمی امروزی وابسته است. حال بهتر است بپرسیم آن ها چه تأثیری در سلامت مادران و نوزادان دارند؟ از آنجا که سازمان ملل متحد روز ماما ها را در سراسر جهان جشن می گیرد، ما به 4 نکته مهم اشاره می کنیم. همه ما باید درباره نقش اساسی آن ها در جوامع بدانیم.

روز جهانی ماما: 4 موردی که باید در مورد آن ها بدانید!

1. ماما ها هر ساله جان میلیون ها نفر را نجات می دهند!

ماما ها یک تازه مادر خسته را چک می کنند. از سال 1990 دنیا شاهد کاهش مداوم مرگ و میر نوزادان بوده است. زیرا از آن به بعد بخش عمده ای از زنان مراقبت های مامایی را تجربه کرده اند: از 67 درصد در سال 2010 به 79 درصد در سال 2017 رسیده است.

طبق آمار سازمان بهداشت دنیای (WHO) مامایی، مرگ و میر مادران و نوزادان را بیش از 80 درصد کاهش می دهد و زایمان زودرس را تا 24 درصد کاهش می دهد. با این وجود صد ها هزار زن و نوزاد هر سال در دوران بارداری و زایمان می میرند. آژانس بهداشت جنسی و باروری سازمان ملل متحد بیشتر این مرگ ها را قابل پیشگیری می داند. بیشتر قریب به یقین این زنان به دلیل جلوگیری از خدمات ماما ها جان خود را از دست دادند.

روشن است که زنان همیشه در بیمارستان ها زایمان نمی کنند و در واقع، آن ها معمولاً در خانه های خود تحت هدایت یک زن با تجربه زایمان می کنند. افرادی که در امر زایمان تخصص دارند و به طور طبیعی زایمان را انجام می دهند و به آن ها ماما گفته می شود. روز دنیای ماما ها به ما یادآوری می کند که بدن زنان قادر به به دنیا آوردن و زایمان کودک بدون برخی از روش های تهاجمی است که توسط برخی از متخصصان زنان و زایمان به کار می رود.

2. هنوز در دنیا کمبود ماما وجود دارد!

وقتی همه ما از کار های شگفت انگیز ماما ها حرف می زنیم باید بدانیم که کمبود ماما ها بخصوص در کشور های در حال توسعه وجود دارد! این بدان معناست که بسکمک از چالش ها همچنان در این کشور ها وجود دارد و بسکمک از ماما ها عدم حمایت، شرایط پایین و دستمزد ضعیف را تجربه می کنند.

3. ماما ها مراقبت های پزشکی حیاتی را هم انجام می دهند

ماما ها نه تنها جان مادران و نوزادان را نجات می دهند بلکه طیف گسترده ای از سایر خدمات مهم پزشکی را نیز ارائه می دهند. آن ها می توانند غربالگری سرطان دهانه رحم و سرطان سینه و همچنین ارائه مشاوره و خدمات را انجام دهند. در برخی از کشورها، آن ها همچنین قادر به انجام مراقبت های اساسی اضطراری در مورد زنان و زایمان هستند.

4. ماما ها مدافعان مهم حقوق زنان هستند

ما نمی توانیم از اهمیت ماما ها حرف بزنیم بدون اینکه درمورد اقداماتشان از نظر پیشرفت حقوق زنان در سراسر دنیا صحبت کنیم. آن ها می توانند به بازماندگان خشونت مبتنی بر جنسیت کمک کنند. همچنین آن ها برای جلوگیری از مثله کردن دستگاه تناسلی زنان (FGM) نیز کمک می کنند.

چگونه روز دنیای ماما ها را جشن بگیریم

یکی از بهترین راه های جشن روز دنیای ماماها، یادگیری در مورد مامایی و نقشی است که در فرزندآوری دارد. اگر می دانید که یک ماما در به دنیا آوردن فرزندتان کمک کرده است، حتما کارت تشکر برای او ارسال کنید یا با او تماس بگیرید. به یاد داشته باشیم مامایی، میزان شیردهی و پیامد های روانی و اجتماعی را بهبود می بخشد و باعث کاهش استفاده از مداخلات، به خصوص در بخش های سزارین می شود.

منابع: daysoftheyear، news.un.org

منبع: برترین ها
انتشار: 29 مرداد 1399 بروزرسانی: 29 مرداد 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 1181

به "روز جهانی ماما: 4 موردی که باید در مورد آن ها بدانید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روز جهانی ماما: 4 موردی که باید در مورد آن ها بدانید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید