دوربین های تلسکوپ فضایی جیمز وب را ببینید

به گزارش دیار سلمان، ناسا اخیرا در حساب کاربری تلسکوپ فضایی جیمز وب در اینستاگرام با انتشار تصاویری توضیحاتی درباره دوربین های این تلسکوپ فضایی فوق پیشرفته داد.

دوربین های تلسکوپ فضایی جیمز وب را ببینید

ناسا با انتشار این تصاویر نوشت: پلک نزنید، ما در این مجموعه تصاویر نگاهی به دوربین های تلسکوپ فضایی جیمز وب که به آن در کشف رموز و اسرار جهان کمک خواهند کرد، انداخته ایم.

تلسکوپ فضایی جیمز وب یک جستجوگر حرارتی کیهانی است که برخلاف دوربین های تلفن همراه ما که تصاویر در نور مرئی را ثبت می کنند، این تلسکوپ نور فروسرخ نامرئی را تشخیص می دهد. دوربین های تعبیه شده در NIRCam جیمز وب [تصویر 1] و NIRISS [تصویر 2] هر دو تصاویر را در محدوده فروسرخ نزدیک و ابزار MIRI [تصویر 3] آن تصاویر را در محدوده فروسرخ متوسط ثبت خواهند کرد.

شما ممکن است دوربین های حرارتی فروسرخ دور را در موزه محلی خود دیده باشید. این دوربین ها در مقایسه با دوربین های فروسرخ نزدیک و فروسرخ متوسط وضوح پایینی دارند و معمولاً تصاویر خوبی ثبت نمی کنند. برای مثال دوربین NIRCam تلسکوپ جیمز وب مجهز به ردیاب هایی است که هر کدام حدود چهار میلیون پیکسل دارند.

این تلسکوپ 9.8 میلیارد دلاری که جانشین تلسکوپ هابل خواهد بود چندی پیش آینه های 6.5 متری خود را در یک آزمایش در مرکز تجهیزات سازنده اصلی اش یعنی نورثروپ گرومن واقع در لس آنجلس باز کرد.

این تلسکوپ برای رصد کیهان در طیف مادون قرمز، فروسرخ طراحی شده است و برای این کار باید تجهیزات آن خنک بماند و برای خنک ماندن یک آفتاب گیر دارد. ستاره شناسان از این تلسکوپ برای یافتن نشانه هایی از حیات در جو سیارات دیگر و مطالعه اولین ستاره ها و کهشان های جهان استفاده خواهند کرد.

محققان محاسبه کردند که این تلسکوپ می تواند آمونیاک ایجاد شده توسط موجودات زنده در اطراف سیارات کوتوله گازی را فقط پس از چند چرخش شناسایی کند. تلسکوپ جیمز وب به عنوان یک ماشین زمان توصیف شده است که می تواند به کشف اسرار جهان ما کمک کند.

از این تلسکوپ برای بررسی اولین کهکشان های متولد شده در جهان اولیه در بیش از 13.5 میلیارد سال پیش استفاده خواهد شد. این تلسکوپ همچنین منابع ستاره ها، سیارات فراخورشیدی و حتی ماه ها و سیارات منظومه شمسی را رصد خواهد کرد. به گفته ستاره شناسان، تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا که احتمالا در آینده ای نزدیک به فضا پرتاب خواهد شد، خواهد توانست طلوع کیهان و هنگام تولد اولین ستاره ها را برای ما آشکار کند.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 22 تیر 1400 بروزرسانی: 22 تیر 1400 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 1807

به "دوربین های تلسکوپ فضایی جیمز وب را ببینید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دوربین های تلسکوپ فضایی جیمز وب را ببینید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید