خیز بانوان برای شکستن رکورد حضور در المپیک، امید هست اما کم است!

به گزارش دیار سلمان، خبرنگاران - گروه ورزش: ورزش ایران از مجموع سی و یک دوره بازی های المپیک تابستانی تا به امروز در 16 دوره حضور داشته و در آستانه هفدهمین حضور در این بازی ها واقع شده است. پیشینه ورزش بانوان ایران از حیث حضور در المپیک اما به گستردگی بخش مردان نیست طوریکه 16 سال پس از اولین اعزام کاروان ایران به المپیک تابستانی، نمایندگان ورزش بانوان ایران برای خود در ترکیب کاروان اعزامی به این بازی ها جایی به دست آوردند.

خیز بانوان برای شکستن رکورد حضور در المپیک، امید هست اما کم است!

از سفر با تور کانادا لذت ببرید.

8 دوره حضور در المپیک برای ورزش زنان ایران

اولین تجربه المپیکی ورزش بانوان ایران در المپیک 1964 توکیو یعنی همزمان با پنجمین اعزام کاروان ورزشی به بازی های المپیک به دست آمد. بعد از آن 12 سال طول کشید تا شرایط برای دومین اعزام بانوان ورزشکار به میادین المپیکی فراهم شد؛ این فاصله زمانی برای حضور سوم ورزش بانوان در المپیک به 2 دهه افزایش یافت.

این حضور بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و همزمان با المپیک 1996 آتلانتا رقم خورد. از آن موقع تا به امروز بانوان ورزشکار ایران در ترکیب تمام کاروان های اعزامی به بازی های المپیک حضور همیشگی و ثابت داشته اند و اینگونه 8 دوره تجربه المپیک در تاریخ ورزش ایران را برای خود ثبت نموده اند.

تاریخچه المپیکی ورزش بانوان ایران

از مجموع 8 دوره ای که ورزش بانوان ایران در المپیک نماینده داشته، بعضی از ادوار به اعزام تنها یک ورزشکار یا ورزشکارانی از یک رشته محدود بوده است اما در بعضی از ادوار هم ورزشکارانی از رشته های مختلف در ترکیب کاروان اعزامی قرار گرفتند.

حتی ورزشکارانی مانند الهه احمدی، مه لقا جام بزرگ، ندا شهسواری و لیلا رجبی هم دو دوره حضور در المپیک را تجربه کردند. در مجموع اینکه تا کنون 27 ورزشکار زن از 8 رشته حضور در ادوار مختلف المپیک را تجربه نموده اند.

تاریخچه حضور ورزشکاران زن ایران در بازی های المپیک به این توضیح است:

* المپیک 1964 توکیو: نازلی بیات ماکو (پرش ارتفاع)، ژولیت گفرکف (پرتاب دیسک)، سیمین صفامهر (دوی 100 متر و پرش طول) و جمیله سروری (ژیمناستیک)

* المپیک 1976 مونترال: مریم آچاک، ژیلا الماسی، گیتی محبان و مهوش صفایی (شمشیربازی)

* المپیک 1996 آتلانتا: لیدا فریمان (تیراندازی 10 متر تفنگ بادی)

* المپیک 2000سیدنی: منیژه کاظمی (10 متر تپانچه بادی)

* المپیک 2004 آتن: نسیم حسن پور (10متر تپانچه بادی)

* المپیک 2008 پکن: نجمه آبتین (تیروکمان)، هما حسینی (قایقرانی) و سارا خوش جمال فکری (تکواندو)

* المپیک 2012 لندن: الهه احمدی و مه لقا جام بزرگ (تیراندازی) ، ندا شهسواری (تنیس روی میز)، سوسن حاجی پور(تکواندو)، زهرا دهقان (تیروکمان)، سولماز عباسی و آرزو حکیمی (قایقرانی) و لیلا رجبی (پرتاب وزنه)

* المپیک 2016 ریودوژانیرو: لیلا رجبی (پرتاب وزنه)، کیمیا علیزاده (تکواندو)، الهه احمدی، نجمه خدمتی، گلنوش سبقت الهی و مه لقا جام بزرگ (تیراندازی)، ندا شهسواری (تنیس روی میز)، زهرا نعمتی (تیروکمان)، مهسا جاور (قایقرانی)

سهم قابل توجه تیراندازان

دوومیدانی، ژیمناستیک، شمشیربازی، تیراندازی، تیروکمان، قایقرانی، تکواندو و تنیس روی میز رشته هایی هستند که بانوان ورزشکار آنها در تاریخچه هشت دوره ای حضور ورزشکاران زن ایران در ادوار مختلف بازی های المپیک سهم داشته اند. در این میان تیراندازی بیشترین نماینده را در میادین المپیکی داشته است. بانوان تیرانداز ایران در 5 دوره المپیک حضور داشته اند ضمن اینکه برای المپیک پیش رو هم کسب سهمیه نموده اند.

شرایط ورزش بانوان برای المپیک سی و دوم

به گزارش دیار سلمان، سی و دومین دوره بازی های المپیک تابستانی 3 تا 19 مردادماه سال آینده به میزبانی توکیو شروع می گردد. کاروان ورزش ایران تا به امروز 29 سهمیه در 8 رشته کسب نموده که سهم ورزش بانوان از آن 4 سهمیه بوده است. هر 4 سهمیه ورزش زنان ایران تا به امروز در رشته تیراندازی به دست آمده است اگرچه ملی پوشان دیگر رشته ها هم میادین گزینشی المپیک را پیش رو دارند.

مهین فرهادی زاد: در 5 رشته دیگر شانس کسب سهمیه داریم

مهین فرهادی زاد معاون وزارت ورزش در امور بانوان نسبت به افزایش سهمیه های بانوان برای المپیک 2020 توکیو امیدوار است. وی در مصاحبه با دیار سلمان گفت: شرایط بانوان در تیراندازی که مشخص شده است. خوشبختانه تیراندازان زن عملکرد خوبی در انتخابی المپیک داشتند و توانستند حداکثر سهمیه ممکن برای المپیک را به دست بیاورند.

وی توضیح داد: البته امیدوار به افزایش این تعداد سهمیه هستیم. کاراته، قایقرانی، تنیس روی میز، تکواندو و دوومیدانی رشته هایی هستند که پیش بینی کسب سهمیه در آنها را داریم.

معاون امور بانوان وزارت ورزش تاکید نمود: تا به امروز نمایندگان ایران در رقابت های گزینشی کاراته شرایط بدی نداشتند. آنها باید مراقبت نمایند تا شرایطی فعلی را حفظ و به لحاظ کسب امتیاز و رنکینگ المپیکی ارتقا دهند. روی این رشته برای کسب سهمیه حساب زیادی باز شده است. در سایر رشته ها هم شرایط بدی نداریم اگرچه می دانیم کار خیلی هم راحت نیست.

منتظر رکوردشکنی باشیم؟

کاروان ورزش ایران با یک رکوردشکنی در بخش بانوان راهی المپیک 2016 شد. کاروان 63 نفره ایران در آن دوره بازی ها 9 ورزشکار زن در ترکیب اعزامی به ریو داشت و از این حیث یک رکورد را به نام خود ثبت کرد چرا که تا پیش از آن حداکثر اعزام المپیکی ورزشکاران زن به المپیک برای بازی های 2008 پکن و با معرفی 8 ورزشکار صورت گرفته بود.

با این اوصاف و به خصوص حسابی که روی 5 رشته برای کسب سهمیه شده، می توان منتظر رکوردشکنی بود؟ یا حداکثر می توان به تکرار 9 سهمیه بخش بانوان خوش بین بود؟ مهین فرهادی زاد البته پاسخ دقیقی برای این پرسش ندارد چراکه اصلا پیش بینی دقیقی از تعداد سهمیه ها ندارد.

وی در این بخش به دیار سلمان گفت: در رابطه با سهمیه ها و تعداد آنها برای المپیک توکیو عدد و رقم نمی دهم. خوش بین هستیم در 5 رشته موردنظر صاحب سهمیه شویم اما اینکه در نهایت چه تعداد سهمیه از آن ورزش ایران می گردد، به عوامل زیادی بستگی دارد.

معاون وزیر ورزش توضیح داد: شرایط برای کسب سهمیه نسبت به همواره سخت تر شده است. در بعضی رشته ها رنکینگ جهانی مشخص نماینده است همین مسئله مشخص شدن شرایط ورزشکاران برای کسب سهمیه را به تاخیر می اندازد به خصوص اگر در یکی دو رویداد نتوانند عملکرد خوبی داشته باشند. تا خردادماه سال آینده فرایند توزیع سهمیه ها ادامه دارد. تا آن موقع ورزشکاران مان می توانند شرایط را برای کسب سهمیه خود مهیا نمایند.

فرهادی زاد در واکنش به اینکه شرایط برای سایر کشورها هم همینگونه است نیز گفت: درست است اما دقیقا همین مسئل باعث می گردد پیش بینی دقیقی از فرایند کسب سهمیه ها نداشته باشیم. مهم کوششی است که در مجموعه ورزش در حال اجرا است. امیدواریم این کوشش ها نتیجه حداکثری را داشته باشد.

سهم ورزش بانوان ایران در المپیک توکیو

به گزارش دیار سلمان، کمیته بین المللی المپیک (IOC) بر حضور ورزشکاران زن در بازی های المپیک تاکید همیشگی داشته است. این تاکید در افزایش تدریجی سهم بانوان در برگزاری ادوار مختلف این بازی ها بی تاثیر نبوده است طوریکه حدود نیمی از شرکت نمایندگان در المپیک توکیو در بخش بانوان خواهند بود.

پیشینه حضور ورزشکاران زن در المپیک از بازی های 1900 یونان شروع شد. در آن دوره بازی ها بانوان سهم حداقلی - حدود 2 درصد - در برگزاری المپیک داشتند اما این فرایند به گونه ای ادامه پیدا کرد که حالا آمار آنها به بیش از 48 درصد برای المپیک توکیو رسیده است.

نزدیک شدن تعداد بانوان ورزشکار شرکت نماینده در المپیک توکیو به مرز 50 درصد و افزایش بیش از سه برابری آنها نسبت به المپیک قبل، منجر به رکوردشکنی و ثبت آن در تاریخ المپیک شده است.

تا به امروز ورزش زنان ایران تنها به اندازه 4 سهمیه قطعی در آمار ارائه شده برای حضور زنان در المپیک توکیو سهم دارد که قاعدتا سهم زیاد و قابل توجهی نیست حتی اگر تعداد آنها با نتیجه گیری لازم در 5 رشته نامبرده افزایش هم پیدا کند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 13 بهمن 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 762

به "خیز بانوان برای شکستن رکورد حضور در المپیک، امید هست اما کم است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خیز بانوان برای شکستن رکورد حضور در المپیک، امید هست اما کم است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید