خانه ها دامنه کوههای اطراف چشمه علی را بریده اند

به گزارش دیار سلمان، به گزارش خبرنگاران به نقل روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، فرشید مصدقی پژوهشگر باستان شناسی تهران این مطلب را عنوان نمود و اضافه نمود: تپه باستانی ، چشمه و بارو مجموعه چشمه علی را تشکیل داده اند که یکی از قدیمی ترین استقرار های انسان پیش از تاریخ در شمال مرکز فلات ایران است .

خانه ها دامنه کوههای اطراف چشمه علی را بریده اند

جهت دریافت خدمات اجرای گلدان در پشت بام با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. روف گاردن و بام سبز با بهترین قیمت و بهترین کیفیت را از ما بخواهید.

او با اشاره به وجود نقش برجسته قاجاری که از زمان فتحعلی شاه بر روی این بارو بر جای مانده است گفت که این نقش برجسته جدید ترین اثر تاریخی این مجموعه به حساب می آید .

به گفته این باستان شناس ، آثار کشف شده از این محوطه باستانی که مربوط به هزاره پنجم است در موزه ملی ایران نگهداری می گردد.

او با بیان اینکه این محوطه تاریخی با محوطه های سیلک و ازبکی هم زمان است گفت :کنگره های بارو شبیه به ارگ بم است و از زمانیکه مشاهده شدند به همین شکل و کمی شبیه بارو های سلجوقی بوده اند .

به گفته این باستان شناس، با توجه به آثار به دست آمده، دوره های پیش از تاریخ ، اسلامی (سلجوقی و آل بویه) و پارت در مجموعه چشمه علی استقرار داشته اند .

وی با اشاره به آجر های بیرون زده از تپه چشمه علی این آجر ها را متعلق به قبرهایی از دوره اسلامی دانست .

مصدقی با بیان اینکه این محوطه حریم مصوب شده دارد ،اضافه کرد: عواملی همچون وجود آثار طبیعی ، محوطه باستانی ، تحولات تاریخی به وقوع پیوسته این نتیجه را می دهد که این مجموعه باید بصورت یک مجموعه فرهنگی تاریخی در نظر گرفته شده و برای آن حریم در نظر گرفته گردد .

او توضیح داد :محوطه چشمه علی بارها مورد نقشه برداری قرار گرفته ، مشخص حریم و اصلاح شده اما آنچه باید برای حریم آن مد نظر قرار گیرد منظر طبیعی ، چشم اندازتاریخی و محیط اطراف آن است.

مصدقی با اشاره به ساخت و سازهای جدیدی که اطراف چشمه علی در سالهای اخیر اجرا شده است توضیح داد :این ساخت و سازها نشانه بی تفاوتی به مواردی است که در بالا به آنها اشاره کردم .

مصدقی با اشاره به طرحی که از طرف وی سال 89 برای کاوش در چشمه علی ارایه شده است توضیح داد :ریزش هایی که در اثر زمان اتفاق می افتد باعث از بین رفتن تدفین هایی می گردد که در بدنه وجود دارد .

وی تأکید کرد :با اجرای این طرح نه تنها گمانه عمیقی ایجاد نمی گردد بلکه می توانیم قسمت هایی را تراشیده و اسکلت های به جای مانده را که حاوی بخش زیادی اطلاعات از دوره سلجوقی هستند به دست آوریم .

به گفته مصدقی با اجرای این طرح کلوخ هایی که از بدنه تپه جدا شده و حاوی آثار فرهنگی با ارزشی هستند نیز از بین نمی فرایند .

او با بیان اینکه هزینه حفاری در این قسمت تنها 50میلیون تومان برآورد شده است گفت :چشمه علی پتانسیل این را دارد که هر سال حفاری شده و به یک سایت موزه باستان شناسی تبدیل گردد تا مردم نیز این امکان را بیابند که از مواهب تاریخی و باستانی و سایت زنده استفاده نمایند .

به گفته مصدقی ایجاد فضای سبز حداقل کاری است که می تواند دست اندازی ها به این منطقه را کمتر کند گر چه آبیاری فضای سبز نیز باعث خسارت های زیر سطحی می گردد .

مصدقی اضافه کرد: با فرهنگسازی و فعالیت میراث فرهنگی می توان اینجا را زنده نگه داشت .

به گفته این باستان شناس ، هر خانه ای که تملک و تخریب می گردد می تواند به ترانشه های باستان شناسی تبدیل و کاوش ها در آنجا از سر گرفته شوند اگر هم آثاری از آن بدست نیامد به فضای سبزتبدیل گردد .

به گفته مصدقی تا قبل از دهه 30فعالیت باستان شناسی خاصی در چشمه علی انجام نگرفته است در سال 1909هیأتی فرانسوی درحین مطالعات خود در دشت ری و ورامین اینجا را نقشه برداری نموده ولی کند کاوی نمی نمایند.

در سال های 1912و1925دمرگان در این محل تحقیقاتی انجام می دهد که اطلاعات دقیقی از کم و کیف خاک برداری ها و اکتشافات اش به جز یک گزارش که به زبان فرانسه به چاب رسیده است چیزی در دست نیست .

تا اینکه از سال 1934 اشمیت امریکایی آلمانی تبار دراینجا به سه فصل کاوش می پردازد بعد از وی نیز فاضلی در این محل ترانشه لایه نگاری ایجاد نموده است .

مصیب رحیم زاده رییس اداره میراث فرهنگی شهر ری نیز در ادامه بازدید خبرنگاران از محوطه تاریخی چشمه علی گفت: بیشتر ساختمان های اطراف محوطه باستانی چشمه علی در سال های 56و57ساخته شده اند.

او با اشاره به اینکه در هر نقطه ای از شهر ری در عمق سه تا چهار متری ممکن است آثار تاریخی یافت گردد توضیح داد :در حریم مصوب شده ساخت زیر زمین منوط به انجام کاوش است و خارج از آن نیز اگر گود برداری صورت گیرد با نظارت میراث فرهنگی خواهد بود .

تپه چشمه علی بدون شک یکی از قدیمی ترین آثار باستانی شهر ری است .مکان این چشمه کوهی کم ارتفاع درانتهای غربی رشته کوه بی بی شهربانو است که از دامنه جنوبی آن چشمه پرآبی می جوشد .

چشمه علی سرمنشأءحیات یکی از کهن ترین تمدن های دنیا و بنیاد شهر باستانی ری است .

ایجاد فضای سبز در روی سطح تپه با فواره هایی در مقابل نقش برجسته محوطه ساماندهی شده موقعیتی عالی را برای گردشگران به وجود آورده است .

این اثر در تاریخ 25/1/1313به شماره 202در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است .

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 24 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 871

به "خانه ها دامنه کوههای اطراف چشمه علی را بریده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خانه ها دامنه کوههای اطراف چشمه علی را بریده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید