جنجال بازی گیتی پسند و حفاری اول ماجرا نبود!

به گزارش دیار سلمان، حرکت ناجوانمردانه علی عابدین در بازی با حفاری در لیگ فوتسال توجه همگان را جلب نموده، اما جالب است بدانید مشابه آن بارها در لیگ رخ داده و تبدیل به یک بدعت در فوتسال شده است.

جنجال بازی گیتی پسند و حفاری اول ماجرا نبود!

به گزارش خبرنگاران، اتفاق عجیب بازی جنجالی گیتی پسند اصفهان و حفاری اهواز در هفته دوازدهم لیگ برتر فوتسال و بیرون زدن توپ در آستانه ورود به دروازه توسط بازیکن ذخیره تیم گیتی پسند در روزهای اخیر جنجال به پا کرد و کمیته انضباطی هم با 6 بر صفر کردن بازی به سود حفاری، تیم خاطی را نقره داغ کرد. هر چند با توجه به نبود ادله قانونی مستحکمی پیش بینی می گردد این رای تغییر کند و خلا قانونی در این زمینه بیش از پیش احساس گردد.

در قوانین فیفا و مقرارت داوری و انضباطی مربوط به فوتسال به صورت صریح به چنین موردی اشاره نشده و چند سالی است پس از انجام این اتفاق، تصمیمات متخلف گرفته می گردد. در ادامه به تمامی اتفاقات مشابه ادوار لیگ برتر، لیگ یک و تیم ملی می پردازیم. نکته جالب در این میان، وقوع مداوم چنین ماجرایی بعد از سال 90 است. طوری که در این 6 سال اخیر تنها در سال 94 شاهد این اتفاقات نبودیم!

ایران - تایلند(جام ملت های آسیا 2005)

یکی از اولین صحنه هایی که در فوتسال به این شکل رقم خورد در بازی تیم ملی بود. جواد ماهری بازیکن ایران در بازی مقابل تایلند کنار خط ایستاده بود و بازیکن تایلندی نیز قصد باز کردن دروازه خالی ایران را داشت. به یک باره ماهری تصمیم می گیرد وارد زمین گردد تا در صورت شلیک توپ به سمت دروازه ایران، مانع از گل شدن آن گردد. اما محمد حسن انصاری فرد سرمربی ایران جلوی او را گرفت. با این حال این صحنه از چشم داور و مسئولان AFC دور نماند و تذکر جدی به تیم ملی ایران دادند.

گیتی پسند اصفهان - فیروزصفه اصفهان(فصل 90)

سریال دنباله دار این وقایع از سال 1390 و از داربی اصفهان آغاز شد؛ جایی که تیم گیتی پسند خود از این اتفاق متضرر شد و در حالی که محمد کشاورز و افشین کاظمی بازیکنان این تیم در موقعیت گلزنی قرار داشتند و تنها دروازه بان حریف را پیش روی خود می دیدند، بطری آبی از روی نیمکت فیروزصفه پرتاب شد و با برخورد به توپ، راستا آن را تغییر داد تا توپ به گل تبدیل نگردد. ویدئو این حرکت حتی جهانی شد و بعضی از رسانه های مطرح بین المللی آن را بازنشر کردند. بعد از این اتفاق کمیته انضباطی برای تیم فیروزصفه محرومیتی در نظر نگرفت و نتیجه بازی با همان نتیجه ای که در زمین رقم خورده بود، نهایی شد.

صبای قم - حفاری اهواز (فصل 91)

یکی از تاثیرگذارترین اتفاقی که از این دست در لیگ فوتسال افتاده، در بازی تیم های صبای قم و حفاری اهواز بوده است که حتی در معین تیم قهرمان هم تاثیر گذاشت. در این بازی هم بطری مانع از گل شدن توپ بود اما اکنون نیز بعد از گذشت چهار سال از ماجرا هنوز فرد خاطی معین نشده است. هر چند کمیته انضباطی ایازی دروازه بان ذخیره صبای قم را تا انتها فصل و به مدت 6 ماه محروم کرد اما به گفته بسیاری، بطری توسط یکی از بازیکنان اصلی تیم پرتاب شده بود. کمیته انضباطی نتیجه این بازی را هم تغییر نداد.

فرش آرای مشهد - گیتی پسند اصفهان(فصل 92)

اتفاق مشابه بازی گیتی پسند و حفاری اهواز سه سال قبل در بازی گیتی پسند و فرش آرا در سالن شهید بهشتی مشهد افتاد. در این بازی کسی مرتکب چنین اشتباهی شد که شاید کمتر کسی آن را باور می کرد. محمد کشاورز کاپیتان با اخلاق تیم ملی و گیتی پسند در حالی که به عنوان بازیکن پنجم در سیستم پاورپلی نقش ایفا می کرد، بعد از تعویض با دروازه بان تیم در حال خروج از زمین بود اما در حالی که دروازه بان وارد زمین شده بود، توپ را نیز از محوطه خطر دور کرد. با این حال به دلیل اینکه این اشتباه به نظر تعمدی نبود کمیته انضباطی جریمه ای برای گیتی پسندی ها در نظر گرفت. رسانه ها نیز به دلیل سابقه کشاورز و اینکه او کاپیتان تیم ملی بود، چندان به این ماجرا نپرداختند.

دبیری تبریز- تاسیسات دریایی تهران(فصل 92)

در بازی سرنوشت سازی که دبیری تبریز با راهنمایی وحید شمسایی می توانست با کسب یک امتیاز به قهرمانی منتهی گردد، اتفاق مشابهی در آن افتاد. با این تفاوت که حرکت کامل نشد و نتیجه برنگشت. تاسیسات دریایی تا ثانیه های انتهای مقابل تیم تاسیسات دریایی با راهنمایی علی صانعی مساوی نموده بود. در دقایق انتهای بازی شوت بازیکن تاسیسات روانه دروازه دبیری می گردد و همزمان بطری آبی از روی نیمکت دبیری به سمت توپ شلیک می گردد و با فاصله میلیمتری بدون برخورد از کنارش عبور می نماید. چنانچه این اتفاق می افتاد، احتمال اینکه قهرمانی از دست دبیری خارج می شد، زیاد بود. این حرکت به قدری خطرناک بود که وحید شمسایی حتی بعد از جشن قهرمانی حسابی به کسی که عامل پرتاب بطری بود، تاخت و به او اعتراض کرد. نکته جالب دیگر، این بود که فرد خاطی همان کسی بود که در بازی سال 90 بطری را از روی نیمکت فیروزصفه به سمت توپ پرتاب نموده بود!

بازی زاگرس خوزستان و لبنیات ارژن شیراز(فصل 93 لیگ یک)

شبیه ترین صحنه به بازی گیتی پسند و حفاری دو سال پیش در بازی تیم های زاگرس خوزستان و ارژن شیراز در لیگ یک رخ داد. در این بازی محمد ساکی بازیکن ذخیره تیم زاگرس توپ را از روی خط دروازه تیمش بیرون کشیده و مانع از به ثمر رسیدن گل دوم برای ارژن شد.

کاظم سلیمانی ناظر بازی گیتی پسند و حفاری از قضا ناظر این بازی هم بود و بر اساس گزارشی که او به کمیته انضباطی ارسال کرد، بازیکن خاطی به سه جلسه محرومیت و 500 هزار تومان جریمه نقدی محکوم شد. در جریان بازی هم ضربه آزاد به نفع تیم ارژن اعلام شد و خبری از بازنده اعلام شدن تیم خاطی نبود. در نهایت هم زاگرس خوزستان با نتیجه سه بر یک پیروز این دیدار جنجالی اعلام شد.

شهرداری ساوه - مقاومت البرز (فصل 93)

در این بازی اتفاقی مشابه به وجود آمد و مهدی حسن زاده بازیکن تیم شهرداری ساوه وارد زمین شد اما بعد از اینکه متوجه شد جهت حرکت توپ به سمت بیرون است، دوباره از زمین خارج شد؛ با این حال این حرکت کافی بود تا بازی به جنجال کشیده گردد و تیم حریف به کار حسن زاده اعتراض شدیدی کرد. این اتفاق نیز از چشم کمیته انضباطی دور ماند و با وجود اینکه بازیکن ششم وارد زمین شده بود، محرومیتی به تیم شهرداری ساوه اختصاص پیدا نکرد.

گیتی پسند اصفهان - حفاری اهواز(فصل 95)

در حالی که گیتی پسند با نتیجه 6 بر 5 از حفاری اهواز عقب بود، توپ راهی دروازه خالی اصفهانی ها شد اما علی عابدین وارد زمین شد و جلوی گل شدن توپ را گرفت. کمیته انضباطی نتیجه بازی را 6 بر صفر به سود حفاری اعلام و بازیکن خاطی را هم چهار جلسه محروم کرد.

با آنالیز بازی های بازی فوق، یکی از مواردی که قابل تامل بوده، احکام صادره از سوی کمیته انضباطی است که نشان از خلا قانونی موجود در این زمینه است. علیرضا سهرابی کارشناس داوری فوتسال در گفت وگو با خبرنگاران، در این باره شرح داد: ابتدا باید بگویم در زمینه ابهامات و مسائل پیش آمده در فوتسال یک قانون وجود دارد و یک مقررات. قانون را فیفا معین می نماید اما مقررات برای هر تورنمنت متفاوت است و مسئولان برگزاری بازی ها آن را معین می نمایند. به عنوان مثال در لیگ آلمان محرومیت بازیکن با پنج کارت است. این مقررات داخلی لیگ است بنابراین اگر برای مواردی که در سال های اخیر رخ داده و نمونه بارزش را در بازی گیتی پسند و حفاری دیدیم، بخواهیم تصمیم بگیریم باید به مقررات لیگ رجوع کنیم چرا که فیفا در کتاب قانونش تنها اظهار نموده باید بازیکن خاطی اخراج شده و ضربه آزاد غیر مستقیم به نفع تیم حریف گرفته گردد.

وی اضافه کرد: تصمیم داور در بازی گیتی پسند و حفاری درست بود اما اینکه مقررات لیگ چه تصمیمی درباره تیم گیتی پسند می گیرد، در مقررات وجود ندارد. به یاد دارم سه سال پیش و زمانی که کشاورز در بازی گیتی پسند و فرش آرا در مشهد مرتکب اشتباه مشابه اشتباه عابدین شد، افتخاری رئیس وقت کمیته فوتسال گفت مقررات سفت و سختی را در سازمان لیگ وضع خواهد نمود تا دیگر شاهد این اتفاقات نباشیم اما متاسفانه در سه سال اخیر تصمیمی در این زمینه گرفته نشده است. شاید هم دوستان تصمیمی گرفته اند اما ما نمی دانیم!

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 مهر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 481

به "جنجال بازی گیتی پسند و حفاری اول ماجرا نبود!" امتیاز دهید

1 کاربر به "جنجال بازی گیتی پسند و حفاری اول ماجرا نبود!" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنجال بازی گیتی پسند و حفاری اول ماجرا نبود!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید