تکذیب و توضیح درباره مفقود شدن نمونه های کرونا در اهواز

به گزارش دیار سلمان، دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در خصوص اخبار منتشرشده در زمینه مفقود شدن نمونه های آزمایشگاهی کرونا در خوزستان بیانیه ای صادر کرد.

تکذیب و توضیح درباره مفقود شدن نمونه های کرونا در اهواز

به گزارش ایسنا به نقل از دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در این بیانیه آمده است: پیرو پخش فیلمی در بخش گفتگوی ویژه خبری صدا و سیمای خوزستان و ادعای مجری برنامه مبنی بر مفقودی 11 هزار نمونه از 29 هزار نمونه آزمایش کرونا در هفته های اخیر از مراجعه کنندگان به مراکز نمونه گیری در اهواز به اطلاع مردم شریف استان می رساند:

ادعای مطرح شده در این برنامه کاملا کذب و به دور از واقعیت مطرح شده است. در خصوص نمونه های سرپایی اخذ شده در آزمایشگاه های کروناویروس قابل ذکر است تا به حال تعداد 50 هزار و 342 عدد نمونه پذیرش شده که از این تعداد 43 هزار و 377 عدد آن پاسخ داده شده است. از تعداد 6 هزار و 965 نمونه باقیمانده نیز تعداد 3 هزار و 500 نمونه امروز 26 خرداد پاسخ داده خواهد شد. مابقی نمونه ها به تعداد 3 هزار و 465 نمونه به دلیل برخی اشکالات در نمونه ها مانند عدم رعایت زنجیره سرما در انتقال و یا تکنیک غلط در نمونه گیری قابل آزمایش نبوده اند که از این افراد مجددا نمونه گیری شده است. این تعداد تنها 6 درصد کل نمونه ها می باشد در حالی که تا 10 درصد به عنوان نمونه های مخدوش در همه آزمایشگاه ها یک استاندارد و غیرقابل اجتناب است. شگفت آور آن که این مساله بدیهی چگونه بزرگنمایی و تحریف و به سرعت در رسانه های مختلف و با عنوان کاملا کذب مفقود شدن نمونه ها پخش شده است.

همچنین لازم به ذکر است که گزارش کامل شرایط آمار و اطلاعات مربوط به بیماران کرونا، به صورت روزانه در اختیار دستگاه های امنیتی و نظارتی استان قرار داده می شود و وزارت بهداشت نیز به صورت آنلاین این موارد را مورد بررسی قرار می دهد. شایسته ذکر است استان خوزستان در موضوع نمونه گیری از موارد مشکوک به کرونا در رتبه دوم کشور قرار گرفته است و تلاش کادر بهداشت و درمان استان به ویژه پرسنل پرتلاش آزمایشگاهی برای بیماریابی سریع به منظور قطع زنجیره انتقال کرونا با تمام توان ادامه خواهد داشت و متاثر از اقدامات ناجوانمردانه و غیرواقع قرار نخواهد گرفت.

نکته مهمی که باید توجه کرد این است که مجری برنامه مذکور به عنوان سند اظهارات نادرست خود، به جلسه مورخ 14 خرداد در دانشگاه علوم پزشکی اهواز اشاره کرده در حالی که در جلسه مورد اشاره به هیچ عنوان مباحث مربوط به آزمایشگاه ها مطرح نگردیده بلکه موضوع اصلی جلسه مذکور، رسیدگی به شرایط محل های نمونه گیری بوده است.

به نظر می رسد؛ مطرح کردن چنین ادعاهای کذبی در یک برنامه زنده آن هم از طریق رسانه ملی که می بایست محل انتشار اطلاعات موثق باشد، تنها باعث تشویش اذهان عمومی، ایجاد نگرانی میان مردم و انداختن آب در آسیاب دشمنان قسم خورده نظام و تهیه خوراک برای رسانه های معاند و در ادامه سناریوهای چند روز گذشته در جهت تخریب روحیه مسئولین و مدافعان سلامت مردم است که در ماه های گذشته مخلصانه در حال جانفشانی و مراقبت از بیماران هستند و رهبر معظم انقلاب اسلامی بارها در فرمایشات خود از نیروهای خدوم حوزه بهداشت و درمان در مبارزه با کرونا تقدیر به عمل آوردند.

در انتها دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز حق خود را برای پیگیری قضایی موارد اتهامی مطرح شده در این برنامه که با هدف تشویش اذهان عمومی و به صورت غیرواقعی مطرح شده است، محفوظ می داند.

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز

منبع: فرارو
انتشار: 7 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 1197

به "تکذیب و توضیح درباره مفقود شدن نمونه های کرونا در اهواز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکذیب و توضیح درباره مفقود شدن نمونه های کرونا در اهواز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید