توجه جشنواره انتخاب آثار برتر مدافعان حرم به علاقه مخاطب نوعی کارشناسی است

به گزارش دیار سلمان، به گزارش خبرنگاران ، محمدعلی جعفری، نویسنده فعال در حوزه مقاومت و شهدای مدافع حرم -که آثاری همانند شغل شریف، خانه مغایرت، عمار حلب، قصه دلبری، جاده یوتیوب، فرزند کشمیر، پادشاهان پیاده، دل پلاس، آرام جان و رهبر دارالعباده را در کارنامه خود دارد- ضمن آنالیز و ارزیابی کتاب هایی که در حوزه مدافعان حرم و شهدای مقاومت نگاشته شده است، اظهار کرد: متأسفانه بخشی از کتاب ها جنبه بازاری دارد و کارها با کیفیت مطلوب و حرفه ای نیست. به طور مثال در یک بازه زمانی بحث مدافعان حرم داغ بود و مخاطب هم این کتاب ها را خیلی دوست داشت، برخی از نویسندگان یا برخی از ناشران به علت اینکه این کتاب ها سریع به بازار بیاید؛ چون مشتریِ دست به نقد داشت، خیلی شتابزده کتاب هایی را فراوری کردند و این امر متأسفانه موجب شد تا محتوای خوبی به مخاطب ارائه نشود.

توجه جشنواره انتخاب آثار برتر مدافعان حرم به علاقه مخاطب نوعی کارشناسی است

وی -که در اولین دوره دوسالانه جایزه شهید همدانی نامزد دریافت جایزه در بخش خاطره بوده است- پررنگ بودن مسائل مالی نسبت به بار محتوایی را از ایراداتی دانست که به نویسندگان این حوزه وارد است و گفت: بنده برای کتاب سربلند حدود یک سال وقت گذاشتم، کلی سفر رفتم، از هفتاد، هشتاد نفر مصاحبه گرفتم تا از خروجی مصاحبه ها تعداد نفرات کتاب سربلند را نوشتم؛ درحالی که برخی از کتاب ها را نویسنده از خانه خودش با پنج نفر مصاحبه تلفنی می گیرد؛ مثلاً سه ساعت مصاحبه می گیرد و یک کتاب می نویسد! واقعاً از این کتاب شخصیت آن شهید درنمی آید. این کارهای عجله ای ضربه سنگینی به ادبیات پایداری و بحث شهدای مدافع حرم زده است و به نظر من این اتفاق خوبی نبود.

در ادامه این نویسنده به ابتکار عمل دست اندرکاران برگزاری دومین دوسالانه انتخاب آثار برتر مدافعان حرم؛ یعنی انتخاب برترین کتاب مدافعان حرم از نگاه مردم اشاره نمود و گفت: اینکه خود مخاطب هم در این کار جدی دیده می گردد، برای مخاطب حس خوبی دارد؛ یعنی محور همه جشنواره ها، داور جشنواره و آن اثر است و در نهایت سلیقه اعمال می گردد و صددرصد کارشناسی نیست و خیلی وقت ها دیده می گردد کتابی که مخاطب دوست داشته، داور نپسندیده و برعکس.

وی اظهار کرد: وقتی یک جشنواره به علاقه مخاطب توجه می نماید، این اقدام خودش یک نوع کارشناسی است از حیث اینکه ببینند مخاطبان ما چه نوع کتابی را دوست دارند و از طرفی ناخودآگاه یک آنالیز اتفاق می افتد.

جعفری به دیگر مزایای این اقدام پرداخت و گفت: در این جا چون وزنه ای برای مخاطب قائل می شوند و مخاطب می بیند که او هم می تواند حضور مؤثری در این انتخاب ها داشته باشد، حس خیلی خوبی دارد به اینکه در این حوزه کتاب می خواند و نظر می دهد. این اقدام بسیار خوبی است و ان شاءالله که بازهم ادامه داشته باشد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 18 شهریور 1400 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 1890

به "توجه جشنواره انتخاب آثار برتر مدافعان حرم به علاقه مخاطب نوعی کارشناسی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توجه جشنواره انتخاب آثار برتر مدافعان حرم به علاقه مخاطب نوعی کارشناسی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید