تعطیلی اولین فرودگاه چین پس از 109 سال فعالیت

به گزارش دیار سلمان، فرودگاه نانیوان که اولین فرودگاه چین به حساب می آید، پس از 109 سال فعالیت در 25 سپتامبر 2019، درست هم زمان با افتتاح فرودگاه جدید داکسینگ، برای همواره تعطیل شد.

تعطیلی اولین فرودگاه چین پس از 109 سال فعالیت

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

با شروع به کار فرودگاه جدید چند میلیارد دلاری پکن، گوشه ای از تاریخ چین بدون هیچ سروصدایی در آن سوی شهر بسته شد. فرودگاه پکن نانیوان، اولین و قدیمی ترین فرودگاه کشور چین بود که در 25 سپتامبر برای همواره تعطیل شد، درست در همان روزی که فرودگاه بین المللی داکسینگ پکن که با هزینه ای بالغ بر 11.5 میلیارد دلار ساخته شده است، توسط رئیس جمهور شی جین پینگ به بهره برداری رسید. طبق اعلام رسانه های دولتی، آخرین پرواز این فرودگاه ساعت 10 شب روز آدینه انجام گرفت و پس از آن در روز شنبه، فعالیتش برای همواره متوقف و پارکینگ آن تقریباً خالی شد. تعداد کمی خودروی خاک گرفته در پارکینگ بودند که روی پنجره خاکی آن ها نوشته شده بود: سلام! این فرودگاه در 25 سپتامبر رسماً به فرودگاه بین المللی داکسینگ منتقل شد... از اعتمادتان به فرودگاه نانیوان مجدداً سپاسگزاریم.

فرودگاه پکن نانیوان برای اولین بار در سال 1910، یعنی 109 سال قبل شروع به کار کرد، زمانی که چین هنوز تحت حکومت دودمان چینگ بود. این فرودگاه دو جنگ جهانی، جنگ داخلی چین و در نهایت تأسیس جمهوری خلق چین در سال 1949 را تجربه نموده است. طبق اعلام روزنامه دولتی چاینا دیلی، فرودگاه نانیوان به موزه هوانوردی تبدیل و قابلیت های کاربردی آن به فرودگاه داکسینگ منتقل خواهد شد.

فرودگاه داکسینگ که توسط زاها حدید، معمار معروف طراحی شده، بسیار شیک و پیشرفته است؛ در حالی که فرودگاه نانیوان بیش از حد فرسوده و قدیمی شده بود. با این وجود حتی پس از تعطیلی این فرودگاه، شهروندان پکن همچنان به ترمینال قدیمی آن می روند تا به این بخش از تاریخ شهرشان ادای احترام نمایند. ژیانگ وانگ 33ساله، به همراه همسر و فرزندانش درست یک هفته پس از تعطیلی فرودگاه، از آن دیدن کرد و در کنار نشانه های تاریخی ای که دولت در فرودگاه قرار داده است، عکس گرفت. او می گوید:

رویای چینی از همین محل شروع شد.

وانگ که دانشجوی دکترا در دانشگاه چینهوا است، از اینکه برای آخرین بار بلیط هواپیمای فرودگاه نانیوان را تهیه ننموده، به شدت پشیمان است و به هم کلاسی هایش که در اینجا کار می کردند، غبطه می خورد. او ادامه می دهد:

تعطیلی نانیوان ناراحت نماینده است. پسر یک ساله ام را به اینجا آورده ام و با اینکه شاید هیچ کدام از حرف هایم را نفهمد، اما از این محل خاطره خواهد داشت.

فرودگاه نانیوان شاهد لحظات مهم تاریخی در چین بوده است. پس از تأسیس جمهوری خلق چین در سال 1949، اولین اسکادران نیروی هوایی کمونیست برای پرواز بر فراز میدان تیان آنمن، از این فرودگاه استفاده کردند. در سال 1971، زمانی که هنری کیسینجر، وزیر خارجه اسبق آمریکا به طور مخفیانه برای برنامه ریزی سفر تاریخی ریچارد نیکسون از چین به این کشور سفر نموده بود، هواپیمایش در فرودگاه نانیوان بر زمین نشست.

چونگیان یین 34ساله، یکی دیگر از شهروندان پکن بود که پسرش را به فرودگاه نانیوان آورده بود تا او هم بخشی از تاریخ این فرودگاه باشد. او می گوید:

دلم برای این فرودگاه خیلی تنگ می گردد. قبلاً پرواز هواپیماها در اطراف فرودگاه را تماشا می کردم، اما اکنون دیگر این امکان وجود ندارد. در بیرون فرودگاه نانیوان که اکنون به موزه تبدیل شده است، یک شمارش معکوس برای بستن فرودگاه وجود داشت که من دائم از آن دیدن می کردم.

چونگیان یین رویکردی فلسفی به تعطیلی فرودگاه نانیوان دارد و معتقد است که اگر چیزهای قدیمی را کنار نگذاریم، چیزهای جدید روی کار نمی آیند.

همواره می توانید برای خرید بلیط هواپیما با استفاده از موتور جستجوی پرواز دیار سلمان پایین ترین قیمت بلیط ها را از بین فروشنده های معتبر مشاهده نموده و بلیط سفر خود را ارزان تر از همه جا تهیه کنید.

منبع: کجارو / edition.cnn.com
انتشار: 24 آذر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 647

به "تعطیلی اولین فرودگاه چین پس از 109 سال فعالیت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعطیلی اولین فرودگاه چین پس از 109 سال فعالیت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید