بهره برداری از کارخانه دارویی سلول درمانی تا شهریور ، صادرات دانش فنی به مالزی

به گزارش دیار سلمان، مدیرگروه پژوهشی سلول درمانی پژوهشگاه رویان از ساخت کارخانه دارویی سلول درمانی در تهران اطلاع داد و با ابراز امیدواری از به بهره برداری رساندن آن تا شهریورماه سال جاری، خاطرنشان کرد: با راه اندازی این کارخانه از میان 14 فناوری کسب شده در این پژوهشگاه، پنج فناوری تجاری سازی خواهد شد.

بهره برداری از کارخانه دارویی سلول درمانی تا شهریور ، صادرات دانش فنی به مالزی

با تور مالزی از توسعه یافته ترین کشور شرق آسیا دیدن کنید.

دکتر ناصر اقدمی در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران با اشاره به راه اندازی گروه پزشکی بازساختی یا سلول درمانی در پژوهشگاه رویان، اضافه نمود: هدف این گروه تبدیل دانش فراوری شده به فناوری است که در این راستا یک روند تجاری سازی در پیش گرفته شد.

وی با بیان این که در این زمینه مطالعات بالینی اولویت بندی شدند، اظهار کرد: در گام بعدی بر اساس مستندات جهانی، بیماری هایی که قابل درمان با سلول درمانی بودند نیز مورد مطالعه قرار گرفتند، ضمن آن که به منظور آنالیز برآورد هزینه ها و تجهیزات مورد احتیاج در سلول درمانی، مطالعات امکان سنجی نیز انجام شد.

اقدمی اعلام نمود: نتایج اولیه این مطالعات نشان داد که توسعه سلول درمانی برای کشور سودآور است و اگر سرمایه گذاری خوبی در این زمینه صورت گیرد، می توان مجددا نام ایران را در حوزه پزشکی احیا کرد و ایران پرچمدار حوزه سلول درمانی گردد.

بازار جهانی سلول درمانی

مدیرگروه پژوهشی سلول درمانی پژوهشگاه رویان با اشاره به بازار سلول درمانی در جهان، اضافه نمود: بر اساس برآوردهای اجرا شده گردش اقتصادی حوزه سلول درمانی و سلول های بنیادی تا سال 2011 حدود 4 میلیارد دلار بوده است و پیش بینی می گردد که این میزان تا سال 2020 به 6 میلیارد دلار برسد.

وی علت رشد کم گردش اقتصادی در این حوزه را تا سال 2020 قوانین و استانداردهای حاکم بر آن دانست و ادامه داد: بر اساس برآوردها گردش اقتصادی این حوزه از سال 2020 تا 2030 حدود 170 میلیارد دلار و از 2030 تا 2050 حدود 500 میلیارد دلار خواهد بود که این جهش بزرگ به دلیل حضور شرکت های دارویی بزرگ است.

اقدمی، با تاکید بر ضرورت حرکت کشور به سمت این فناوری، ادامه داد: مشکل اساسی ما در این زمینه تامین هزینه های اولیه است که در این زمینه با امکان سنجی های اجرا شده به دنبال شریک سرمایه گذاری در این زمینه بودیم.

مدیرگروه پژوهشی سلول درمانی پژوهشگاه رویان با اشاره به مذاکرات اجرا شده در این زمینه با صنایع و شرکت های مختلف، یادآور شد: در این راستا شرکت دارویی برکت آمادگی خود را برای سرمایه گذاری بر روی فراوری فرآورده های دارویی اعلام نمود.

وی شرکت دارویی برکت را وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره) دانست و افزود: همکاری پژوهشگاه رویان با این شرکت منجر به تاسیس شرکت سل تک فارمد شد که این شرکت متعهد به سرمایه گذاری 100 میلیون دلاری برای تجاری سازی شده است.

دکتر اقدمی یادآور شد: این شرکت از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به عنوان شرکت دانش بنیان مورد تائید قرار گرفته است.

به گفته وی در این پژوهشگاه 14 فناوری به مرحله تجاری سازی رسیده است که با سرمایه گذاری های اجرا شده از سوی این شرکت از این تعداد، پنج فناوری به مرحله فراوری صنعتی و تجاری سازی خواهد رسید.

قیمت گذاری و تاسیس کارخانه، اولین گام های تجاری سازی

اقدمی، قیمت گذاری بر روی فناوری های فراوری شده در پژوهشگاه رویان را اولین گام برای تجاری سازی فناوری های فراوری شده در حوزه سلول درمانی ذکر کرد و یادآور شد: برای این منظور تیمی متشکل از متخصصان حقوقی و دانشگاهی تشکیل دادیم تا با آنالیز 3 تا 4 هزار مستند اقدام به قیمت گذاری بر روی این فناوری ها گردد.

عضو هیات علمی پژوهشگاه رویان، ایجاد کارخانه برای راه اندازی خط فراوری را گام دیگر تجاری سازی نام برد و اضافه نمود: برای ساخت کارخانه اقدام به آنالیز مستنداتی چون مطالعات فاز حیوانی، کارآزمایی ها و مطالعات بالینی، تضمین این که داروی فراوری شده دقیقا مطابق با ایده های اولیه است یا خیر و آنالیز سمیت داروها کردیم.

وی با تاکید بر این که این نوع مستندات در کشور قبلا فراوری نشده بود، شرح داد: زمانی که یک فناوری از خارج خریداری می گردد، فایلی با عنوان مستندات فنی (Commen technical document) ضمیمه آن می گردد که ما هیچ گاه این اطلاعات را فراوری نمی کردیم؛ از این رو برای راه اندازی این کارخانه تیمی از متخصصان برای تهیه این مستندات ایجاد کردیم.

اقدمی با بیان این که با تشکیل این تیم تخصصی اطلاعات فناوری استخراج شد، ادامه داد: در کنار آن آنالیز های لازم برای تبدیل این داده ها به نقشه ساخت کارخانه صورت گرفت تا بر اساس آن بتوانیم به شرکت های سازنده، انتظاراتمان را از ساخت کارخانه منتقل کنیم.

مدیر گروه پژوهشی سلول درمانی پژوهشگاه رویان با تاکید بر این که در اواخر سال 94 نقشه اولیه و مفهومی کارخانه تهیه شد، اظهار کرد: علاوه بر آن قوانین سلول درمانی نیز از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی منتشر و ابلاغ شد و توانستیم بر اساس این قوانین، طراحی کارخانه مورد نظر را اصلاح کنیم.

ایتالیا شریک ایران

مدیر گروه پژوهشی سلول درمانی پژوهشگاه رویان با تاکید بر این که برای ساخت کاخانه دارویی سلول درمانی با شرکت های سازنده داخلی و خارجی مذاکراتی انجام دادیم، خاطر نشان کرد: چون تاکنون در ایران ساخت چنین کارخانه هایی تجربه نشده بود، هیچ شرکت سازنده داخلی قادر به همکاری با ما نبود و در جهان نیز 3 تا 4 شرکت در این زمینه تجربیاتی داشتند که از میان آنها مذاکرات با یک شرکت ایتالیایی نهایی شده است.

اقدمی، با تاکید بر این که کارخانه دارویی سلول درمانی از فناوری ساخت بالایی برخوردار است، یادآور شد: از این رو طراحی و نقشه این کارخانه را تهیه و به وزارت بهداشت ارائه کردیم و با جلسات متعددی که با این شرکت ایتالیایی داشتیم، قرار شد که کار ساخت اجزای کارخانه را بر اساس طراحی های ما انجام دهد.

مدیر گروه پژوهشی سلول درمانی پژوهشگاه رویان، هزینه ساخت این کارخانه را 40 تا 45 میلیارد تومان ذکر کرد که هزینه های ساخت آن نیز از سوی شرکت برکت تامین خواهد شد.

وی با تاکید بر این که مجوزهای لازم برای استقرار این کارخانه در شعاع 120 کیلومتری تهران دریافت شده است، افزود: کار ساخت این کارخانه در منطقه یافت آباد شروع شده است و امیدواریم این کارخانه تا شهریورماه جاری آماده بهره برداری گردد.

صادرات دانش سلول درمانی

عضو هیات مدیره پژوهشگاه رویان از صادرات دانش سلول درمانی پژوهشگاه اطلاع داد و در این باره شرح داد: به منظور عرضه و توسعه فناوری سلول درمانی در کشورهای منطقه، اروپایی و آسیای جنوب شرقی مذاکراتی را با چند کشور شروع کردیم.

وی با تاکید بر این که مذاکره برای صادرات این دانش با مالزی به مرحله عقد قرارداد رسیده است، ادامه داد: بر اساس این قرارداد شرکت مشترکی با اعتبارات اقتصادی این کشور و دانش فنی ایران برای فراوری فرآورده های سلولی ایجاد خواهد شد.

اقدمی با بیان این که در حال حاضر قرارداد تنظیم شده در گروه های حقوقی در حال آنالیز است، اظهار کرد: این شرکت قرار است در مالزی تاسیس گردد.

وی با بیان اینکه فراوری سلول شرایط خاصی را احتیاج دارد، اضافه نمود: سلول از خود فرد گرفته می گردد و در شرایط کاملا استریل در شرکت فرآوری می گردد و در نهایت به خود فرد تزریق خواهد شد؛ از این رو در همکاری با مالزی درحوزه سلول درمانی احتیاج است شرکت مشترکی در مالزی تاسیس گردد.

به گفته مدیرگروه پژوهشی سلول درمانی پژوهشگاه رویان، محققان مالزیایی دانش فنی فراوری سلول را از کشور ژاپن دریافت نموده بودند، اما در نیمه راه پروژه را رها نموده بودند، از این رو با پیشنهاد ایران، شرکت مشترک برای انتقال فناوری ایجاد خواهد شد.

اقدمی، توسعه توریسم درمانی و فراوری ثروت را از مزایای این همکاری نام برد و افزود: علاوه بر آن ایران به عنوان کشوری در زمینه عرضه کننده روش های درمان استاندارد شناخته خواهد شد.

توسعه سلول درمانی در استان های کشور

اقدمی با اشاره به انتخاب پنج فناوری از میان 14 فناوری برای تجاری سازی گفت: این فناوری ها را به دلیل آن که قابلیت تجاری سازی داشتند، در اولویت کاری خود قرار دادیم، ولی هدف پژوهشگاه رویان تجاری سازی تمام فناوری های فراوری شده است.

مدیر گروه پژوهشی سلول درمانی پژوهشگاه رویان اعلام نمود: در این راستا با مراکز درمانی داخل کشور نیز پروژه هایی در زمینه سلول درمانی شروع نموده ایم که از آن جمله می توان به اجرای پروژه هایی با یکی از مراکز درمانی شیراز و بیمارستان سلامت برکت اشاره نمود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 مهر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 502

به "بهره برداری از کارخانه دارویی سلول درمانی تا شهریور ، صادرات دانش فنی به مالزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهره برداری از کارخانه دارویی سلول درمانی تا شهریور ، صادرات دانش فنی به مالزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید