اظهارات معتمدآریا درباره اهانت های بی سابقه به سینماگران

به گزارش دیار سلمان، فاطمه معتمدآریا با اشاره به حاشیه های اخیر جامعه فرهنگی کشور، در خصوص ضرورت بازنگری در اخذ مالیات از هنرمندانی که عایدی محدودی دارند، تاکید نمود.

اظهارات معتمدآریا درباره اهانت های بی سابقه به سینماگران

رییس انجمن بازیگران سینمای ایران در گفت وگویی با ایسنا درباره مسائل مالیاتی صنوف سینمایی و نیز بعضی حاشیه های اخیر بیان نمود: مدتی است که جامعه فرهنگی کشور بخصوص سینماگران به طرزی بی سابقه و عجیب از هر سو مورد تهمت و اهانت قرار گرفته اند و متاسفانه درچنین فضای آشفته ای، پرداختن به مسائل معیشتی و صنفی بسیار سخت تر از گذشته شده است.

وی اضافه کرد: مسئله مهمی که این روز ها درگیر آن هستیم و موجب نگرانی جدی بازیگران شده، اندازه سقف مشمول معافیت مالیاتی بازیگران سینما است. شکی نیست که دریافت مالیات کاری درست و اصولی است و باید شامل همه نهاد ها و اقشار جامعه متناسب با عایدیشان باشد. البته در بیشتر جا های جهان فعالیت هایی مثل امور فرهنگی و خیریه کم و بیش مشمول معافیت هایی هستند و تا سال گذشته نیز هنرمندان کشور ما از این معافیت برخوردار بودند؛ اما در سال های اخیر با نمایش ظواهر زندگی و شرایط مالی معدودی از دست اندرکاران سینما خصوصا بازیگران، تصویری غیرواقعی از شرایط مالی و عایدی این قشر از جامعه هنری کشور به جامعه ارائه شده است که هیچ ربطی به شرایط واقعی زندگی صد ها بازیگر عضو انجمن بازیگران سینمای ایران ندارد؛ اکثریتی که حقوق بگیر ثابت جایی نیستند و ممکن است یک سال کار نمایند و سال دیگر کاری نداشته باشند و بدون کمترین اندوخته ای نگران بیکاری های فراوان و دوران از کار افتادگی خود هستند.

معتمدآریا با تاکید بر اینکه صحبت من تجدید نظر درمورد سقف معافیت مالیاتی اکثریت بازیگران کم عایدی سینماست، ادامه داد: سقف عایدی معاف از مالیات بازیگران سینما باید تغییر کند و سقف معقول و منطقی متناسب با هزینه ها و عایدی آن ها با مشورت کارشناسان و با حضور نمایندگان نهاد های صنفی سینمایی کشور مشخص گردد. درحال حاضر این خواسته با جدیت از طرف نمایندگان انجمن بازیگران سینما و خانه سینما در حال پیگیری است.

رییس انجمن بازیگران سینمای ایران در خصوص شنیده هایی مبنی بر برخورد های نامناسب بعضی مسئولان و کارکنان حوزه های مالیاتی با بازیگران گفت: برخورد هایی با همکاران من شده که در شأن جامعه هنری کشور نیست. مثلا از یک بازیگر قدیمی و شناخته شده که به حوزه مالیاتی مراجعه نموده، خواسته بودند ثابت کند بازیگر است! یا در مواردی افرادی از دارایی با بعضی از همکارانم تماس گرفته اند و با لحن ناخوشایند و سخت گیرانه خواهان پرداخت بدهی مالیاتی شده اند.

وی گفت: به نظرم سازمان امور مالیاتی احتیاج به ایجاد یک بخش کاملا مستقل برای هنرمندان و آموزش بیشتر کارکنان برای برخورد با اقشار مختلف متناسب با حرفه شان دارد، چون برخورد با کسانی که شغل شان پول و تجارت است و در امور مالیاتی با تجربه هستند نسبت به افرادی که زندگی شان صرف فعالیت های هنری بوده و اکثرا هیچ اطلاعی از مقررات اداری و مالی ندارند باید متفاوت باشد.

منبع: فرارو
انتشار: 28 تیر 1401 بروزرسانی: 28 تیر 1401 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 2195

به "اظهارات معتمدآریا درباره اهانت های بی سابقه به سینماگران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اظهارات معتمدآریا درباره اهانت های بی سابقه به سینماگران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید