آیا این هتل می خواهد جا پای برج جهان نما بگذارد؟

به گزارش دیار سلمان، ایسنا/ با مطرح شدن موضوع احداث یک هتل در لایه دوم چهار باغ عباسی، این سوال پیش می آید که آیا این هتل می خواهد جا پای برج جهان نما بگذارد؟

آیا این هتل می خواهد جا پای برج جهان نما بگذارد؟

داستان چیست؟

بوجود آمدن تدریجی مسائل در اصفهان از تخریب کاروانسرای صفوی و ساخت برج دنیا نما تا احداث تونل مترو زیرچهار باغ عباسی، احداث گذرآقا نجفی، مسائل رخ داده در بازسازی گنبد مسجد شیخ لطف الله و طرح های پیاده راه چهارباغ عباسی به مرور صدای اعتراض فعالان میراثی را بلند کرده تا این روزها که احداث هتلی جدید در حریم چهارباغ عباسی این بار نگرانی معماران را برانگیخته است.

بیشتر بخوانیدمسجد شیخ لطف الله اصفهان | اوج معماری عصر صفویه

اسکلت بندی هتلی جدید، منظر محور فرهنگی تاریخی اصفهان را مخدوش کرده است، محوری که حداکثر ارتفاع بناهای قرار گرفته در آن نباید بیشتر از هشت متر باشد و عرصه و حریم تا شعاع 100 متر باید از حداقل ارتفاع اثر تاریخی مجاور تجاوز نکند.

حتی محمد بنائیان، معاون معماری و شهرسازی اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان اعلام کرده که ساخت هتل در حریم چهارباغ عباسی خلاف ضوابط و مقررات قانونی است.

در این شرایط اعضای انجمن مهندسان معمار استان اصفهان در بیانیه ای هشدار دادند که با ساخت این هتل، هویت معماری و شهرسازی اصفهان در معرض خطر قرار می گیرد.

در متن این بیانیه سرگشاده آمده است؛ اصفهان شهر گنبدهای فیروزه ای، مناره های بلند و پل های تاریخی است که بنا به مستندات سابقه آن به پنج هزار سال پیش می رسد. دنیایان این شهر را با عنوان نصف دنیا می شناسند، پنج اثر تاریخی در آن ثبت دنیای یونسکو شده است و حدود بیست هزار اثر تاریخی ارزشمند در آن، گوهرهای ارزشمندی در حوزه فرهنگ و تمدن اصفهان هستند و آن را در زمره ده شهر-موزه مهم دنیا از حیث فرهنگ و هنر قرار داد. اصفهانی که می شناسیم پایتخت فرهنگ و تمدن ایران اسلامی است و در سال 2006 به عنوان پایتخت فرهنگی دنیا اسلام انتخاب شد و در سال 2017 به عنوان پایتخت گردشگری اسلامی برگزیده شد.

بیشتر بخوانیدمعرفی دیدنی های اصفهان | سفر به اصفهان نگین فیروزه ای دنیا

از طرف دیگر در وبسایت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از جمله وظایف این دستگاه، به تقویت و تعمیق رابطه جامعه با مواریث و دارایی های طبیعی و فرهنگی و ارتقای آگاهی های عمومی برای افزایش سرمایه اجتماعی بخش میراث فرهنگی، طبیعی و صنایع دستی و گردشگری تصریح شده است. بند 22 از ماده 55 قوانین شهرداری ها، نیز به روشنی اذعان می کند که یکی از وظایف شهرداری تشریک مساعی با فرهنگ، در حفظ ابنیه و آثار باستانی شهر و ساختمان های عمومی و مساجد است.

ولی مسائل اخیر اصفهان در حوزه میراث فرهنگی نیز قابل تامل بوده، ساختمان ارگ دنیا نما، احداث تونل مترو زیر چهارباغ، احداث گذر آقانجفی و شیوه بازسازی شیخ لطف الله و طرح های پیاده راه های چهارباغ عباسی نمونه هایی هستند که خاطر فرهنگ دوستان را آزرده نمود و هزینه های مادی و معنوی زیادی را تحمیل کرد.

علت اصلی بروز این مسائل مخفی کاری در تصمیم گیری، انتخاب و اجرای پروژه ها و عدم شفافیت آن در مراحل مختلف است. نمونه اخیر آن احداث یک هتل در کوچه ارفعی (لایه دوم چهارباغ عباسی) با ارتفاع غیرابلاغی از سوی کمیسیون ماده 5 و تصویب غیر کارشناسی آن در این کمیسیون بوده که بنا به مدارک بدست آمده پروانه بر این اساس صادر شد، بنابراین با توجه به عدم ابلاغ این مصوبه، هرگونه اقدام در محل مورد نظر خلاف ضوابط و مقررات قانونی است.

لذا، انجمن صنفی مهندسان معمار استان اصفهان، فارغ از جریانات سیاسی و بنا به رسالت و نقش فرهنگی خود احساس خطر کرده و آن را اعلان عمومی می کند. انجمن صنفی مهندسان معمار استان اصفهان با ابراز تأسف از این رخداد، که ویژگی فرهنگی و وجه بین المللی این شهر تاریخی متعلق به تمامی مردم دنیا در حال و آینده است را زیر سوال می برد، مراتب اعتراض رسمی خود را به کلیه نهادهای مرتبط و همچنین رسانه های معماری منعکس کرده و از کلیه معماران ایرانی، دانشجویان معماری، و فعالان تشکل ها و نشریات تخصصی معماری دعوت می کند تا با این بیاینه اعتراضی همراه شده و به احترام به نام بلند ایران و اصفهان در یادآوری و مطالبه حقوق شهروندی خود سهیم شوند و نیز از دستگاه های اجرایی انتظار دارد با اصلاح رویه های اجرایی، با دعوت از متخصصان و حرفه مندان و نیز شهروندان نگاه صرفا گردشگری خود را با اصلاح به سمت حفظ میراث فرهنگی متعلق به آیندگان از محکمه این میراث سربلند بیرون آیند.

منبع: همگردی
انتشار: 10 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 1132

به "آیا این هتل می خواهد جا پای برج جهان نما بگذارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا این هتل می خواهد جا پای برج جهان نما بگذارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید