آماده شدن متن اپرای خواجوی کرمانی

سرپرست گروه تئاتر آران بیان نمود که متن اپرای همای همایون اثر خواجوی کرمانی آمده شده و گروه در انتظار انعقاد قرارداد برای تولید این اپرای عروسکی است.

آماده شدن متن اپرای خواجوی کرمانی

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران، بهروز غریب پور سرپرست گروه تئاتر آران و کارگردان اپرا های عروسکی مختلف، درباره فعالیت این گروه تئاتر در ماه های باقیمانده سال 98 گفت: به زودی و در ادامه رپرتوآر اپرا های عروسکی گروه آران، از 11 دی به ترتیب اپرا های رستم و سهراب و مکبث به صحنه می فرایند و برنامه ریزی مان بر این است که تا پایان سال 2 یا 3 اثر دیگر گروه نیز اجرا شوند.

وی یادآور شد: برای گروه تئاتر آران ماه های درخشانی سپری شد، زیرا رپرتوآر اپرا های عروسکی گروه در سال جاری موج جدیدی از تماشاگران را جذب کرد که این اتفاق برایم بسیار جذاب بود.

غریب پور درباره برنامه ریزی برای تولید اپرایی جدید، اظهار کرد: پیشنهادی از سوی مسئولان فرهنگی استان کرمان برای تولید اپرایی عروسکی به منظور بزرگداشت شأن خواجوی کرمانی ارائه شد. در این خصوص سفری هم به کرمان داشتم. بعد از یکسال متن اپرای همای همایون بر اساس یکی از مثنوی های بی نظیر خواجوی کرمانی به اتمام رسید. گروه ما برای تولید این اپرا اعلام آمادگی کرده، ولی هنوز قراردادی با ما منعقد نشده است. البته واسطه این پروژه بنیاد فرهنگی رودکی است که طبیعتاً به دلیل تغییر مدیریت بنیاد، مدت زمانی تا از سرگیری فرایند تولید این پروژه لازم است.

این کارگردان تئاتر درباره اینکه آیا قصد اجرای تئاتری زنده بعد از چند سال تولید اپرا های عروسکی دارد یا نه، تأکید کرد: تئوری اپرای عروسکی ایرانی طبعاً نباید تحت تأثیر یک رشته اعمالی قرار گیرد که آن را متوقف کند. من اصولی داشتم که این اپرا باید اصول و چارچوب لازم را داشته باشد تا در اجرا نیز به شاخصه های خود دست پیدا کند. خوشبختانه در حال حاضر اپرای عروسکی ایرانی جایگاه خود را در بین مردم و جهان پیدا کرده و نباید متوقف شود.

وی در پایان سخنان خود بیان نمود: بسیار مایلم که به صحنه تئاتر برگردم و برای این منظور هم متونی را نوشته و هم آثاری را آداپته کرده ام. به محض اینکه مطمئن شوم در فرایند تولید و اجرای اپرای عروسکی ایرانی وقفه ای ایجاد نمی شود، اثری را روی صحنه تئاتر خواهم برد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 29 بهمن 1398 بروزرسانی: 29 بهمن 1398 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 808

به "آماده شدن متن اپرای خواجوی کرمانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آماده شدن متن اپرای خواجوی کرمانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید