شروع فصل جدید مرمت آرامگاه کوروش با همکاری ایتالیا

به گزارش دیار سلمان، آرامگاه کوروش وارد فصل جدید حفاظت و مرمت با همکاری ایتالیا شد.

شروع فصل جدید مرمت آرامگاه کوروش با همکاری ایتالیا

جهت دریافت خدمات تعمیرات ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید.

پس از تمدید تفاهم نامه مشترک ایران-ایتالیا و با حضور کارلو یوسایی مرمت گر موسسه عالی حفاظت و مرمت ایتالیا (ISCR) فصل جدید حفاظت و مرمت از محوطه باستانی آرامگاه کوروش با همکاری ایتالیا در ایوان جنوب شرقی کاخ اختصاصی کوروش شروع شد.

فعالیت های حفاظتی در کاخ اختصاصی کوروش در سه سال گذشته اجرا شده بود که با عقد همکاری جدید با کشور ایتالیا، این فعالیت ها در ایوان این کاخ با تکیه بر مواد و تکنیک های جدید مرمت ادامه می یابد.

تفاهم نامه همکاری با کشور ایتالیا در زمینه مرمت پاسارگاد چهار سال پیش منعقد شد که به تازگی، به مدت یکسال دیگر تمدید شده است.

پایگاه میراث جهانی پاسارگاد عهده دار هزینه های فرایند مرمت کاخ اختصاصی کوروش شده است.

از کارشناسان حفاظت و مرمت پایگاه های تخت جمشید و نقش رستم دعوت شده تا در فصل جدید مرمت ها با کارشناس ایتالیایی آشنا شده و از تجربه های آنان استفاده نموده و همچنین با روش های نوین حفاظت و مرمت آشنا شدند.

همزمان با حضور گروه مرمت گر موسسه عالی حفاظت و مرمت ایتالیا در محوطه پاسارگاد، همچنین کارشناسان مرمت پایگاه های میراث جهانی و ملی که با آثار سنگی در ارتباط هستند، در دوره ای آموزشی شرکت کردند.

در انتها این دوره آموزشی، بخش مرکزی ایوان کاخ اختصاصی کوروش که دارای وسعت افزون بر 30 متر مربع بود، مورد بازسازی نهاده شد.

حمید فدایی مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد گفت:

کارشناسانی از پایگاه های میراث جهانی گنبد سلطانیه، سازه های آبی شوشتر، شوش، شیخ صفی الدین اردبیلی و پایگاه های ملی کاخ های هخامنشی دشتستان و کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان در این دوره آموزشی به مدت دو هفته با روش ها و مواد مورد احتیاج برای مرمت سنگ آشنا شدند.

وی اضافه نمود:

این دوره آموزشی بر محور مرمت کف کاخ اختصاصی و پایه ستون های آن متمرکز بود و علاوه بر پایش بخش های مرمت شده پیشین، بخش عمده ای از این کاخ حفاظت و مرمت شد.

مجموعه پاسارگاد که آرامگاه کوروش در آن قرار گرفته است، در سال 1383 در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

کوروش، بنیانگذار و نخستین پادشاه هخامنشی بود که از سال 559 تا 529 قبل از میلاد به مدت 30 سال بر نواحی گسترده ای از آسیا حکومت کرد.

منبع: کجارو / ایرنا
انتشار: 2 دی 1398 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 665

به "شروع فصل جدید مرمت آرامگاه کوروش با همکاری ایتالیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع فصل جدید مرمت آرامگاه کوروش با همکاری ایتالیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید